Menu Zavřeno

Nové doplňky stravy, nové zkušenosti – NOVÁ JÁ

Jaké nové doplňky stravy, typy terapií a testů jsem vyzkoušela, abych zlepšila své zažívání? Za poslední půlrok jsem se toho spoustu naučila a spoustu ve svém životě změnila. Teď už přemnožené bakterie ve střevech nemám, ale stále hledám rovnováhu. Postupně zkouším nové potraviny a sleduju, které mi vadí a které ne. Sama moc dobře vím, že je to boj, a právě tady můžeš najít inspiraci, jak dál.

Nová já | Slovotvorka.cz

Zhodnocení SIBO terapie po 17 měsících

Rok a půl od začátku terapie a intenzivního řešení zdraví uběhl jako voda. A stejně tak poslední půl rok, kdy už nebylo na pořadu dne SIBO, ale spíše intolerance a nesnášenlivost potravin.

Rafinový cukr je droga

Za to bych dala ruku do ohně. Na vlastní kůži jsem zažila, jaké to je vynechat cukr po dlouhých letech konzumace. Úplně vynechat! 12 měsíců ani zrníčko rafinovaného cukru.

A byl to dost mazec. Trvalo mi celý rok, než jsem se závislosti na cukru zbavila.

Tekly mi sliny, brečela jsem, nadávala a nemohla se dívat na nikoho, kdo jí něco sladkého. Roky předtím jsem těm chutím pokaždé podlehla. Měla jsem slabou vůli a věděla to. Začátkem roku 2023 jsem se ale pevně rozhodla začít s tím bojovat a vyhrát.

Chuť na sladké se ozývá zejména tehdy, když jím málo bílkovin, málo piju nebo jsem unavená. Tělu prostě něco chybí a cukr je rychlá náhražka. Důležité je pamatovat na to, že cukrem se v našem těle živí zejména parazité a hodné bakterie se konzumací cukrů postupně mění ve zlé příšery, které se rády množí. Určitě znáš film Gremlins.

Je to lepší!

Pořád to sice není 100 % a pod žebry mě někdy zatlačí, ale i tak se cítím skvěle a plná energie jako nikdy dřív. Stále jsem ve fázi zkoumání, ovšem už na vlastní pěst.

Posledních pár měsíců své zažívání řeším bez terapeuta a sama hledám, co mi pomůže. Studuju, testuju, objevuju nové možnosti a díky tomu mám zase o kus větší přehled.

Jsem také o něco klidnější, když mi Alena Bruggioni na online konzultaci doporučila, abych si zašla na neinvazivní sono břicha. Tam mi potvrdili, že jsou mé vnitřní orgány v pořádku.

Obrovská únava, nedostatek motivace a chuti do čehokoliv, zhoršená nálada, strachy nebo nepříjemné fyzické projevy – s tím vším jde bojovat! Jen do toho musíš jít naplno a vytrvat.

Kila letí příjemně nahoru

Během terapie SIBO jsem výrazně zhubla. Až nezdravě a nehezky. Tělu ale poručit nelze, a tak jsem trpělivě čekala na okamžik, kdy samo uzná za vhodné, že se cítí lépe a zase zvládne vstřebávat látky. Poctivě jsem mu vše doplňovala a neřešila svůj vzhled.

I když jsem po celou dobu jedla poměrně dost a vlastně stejné porce jako můj muž, podařilo se mi přibrat 5 kilo na mou normální zdravou váhu až po celém roce od začátku Low FODMAP diety. Velkou změnu přinesly nové doplňky stravy a zejména to, že jsem začala pořádně cvičit. Ke sportu mě motivovalo zjištění, že mám náběh na osteoporózu.

Heuréka! Pestřejší jidelníček

Co si budem, měla jsem strach. Strach, že když sním něco nového, tak mě zase bude bolet břicho. Trvalo pár týdnů, než jsem se odhodlala a prostě začala zkoušet. Teď už jím jablka, hrušky, banány, zkouším cibuli, v menší míře česnek, červenou čočku či cizrnu. 

Jídelníček se mi značně rozšířil a prostě se snažím neřešit každé zatlačení břicha. Ono žaludek a střeva si zase musí zvykat na nové potraviny a přizpůsobit jim trávicí enzymy. Jsem v pozoru jen tehdy, když mě břicho začne bolet více než obvykle, cítím velkou únavu nebo se mi objeví akné na obličeji, v dekoltu nebo na zádech.

Mléčné produkty NEEE

Laktóza je zatím stále tabu. Nicméně v lednici už mám připravený kefír. Jen se odvážit!

Zajímavé je, že během našeho půlročního cestování po Evropě (Německo, Polsko, Rakousko, Španělsko…) jsem jedla bez problému ovčí i kozí jogurt. Až v Česku mi z toho není dobře. Stejně to měl i můj muž s českým mlékem. Vypadá to, že je tady něco špatně. Jiný postup výroby nebo přidané látky. Stálo by za přezkoumání.

A co návštěva restaurací? Můžu vietnamskou a japonskou kuchyni. Ne vše, ale i tak je to boží! Českou kuchyni vůbec. Opravdu skoro ve všem je tady laktóza, lepek nebo cukr. 

Jsem mile potěšena, že se v Česku zlepšuje dostupnost testů na SIBO. Např. Alergomed.

Co všechno jsem tělu doplňovala a doplňuji

O prvních doplňcích stravy, které jsem užívala na začátku terapie SIBO, jsem napsala v článku 17 tipů, jak zvládat SIBO a hru na vadí/nevadí. Po negativním dechovém testu jsem pak ještě přidala probiotika Osmobiotic od Boiron, Lacti Total od Nordbo a dětský Optibac, abych si do střev doplnila bakterie, které mi přírodní oregánová antibiotika vymýtila. Po nějaké době jsem je ale vysadila, protože jsem cítila, že to nějak není ono.

Vyzkoušela jsem také kozí kolostrum na hojení střev, ale to mi také úplně nesedlo. 

Nové změny v doplňcích stravy

Do své doplňkové výbavy jsem zařadila zinek (podporuje vstřebávání vitamínu A a mastných kyselin, udržuje dobrý stav pleti, nehtů a pokožky a posiluje imunitní systém), L-glutamin (aminokyselina, která podporuje funkce střev a veškeré trávicí procesy, rovněž posiluje imunitní systém a hodí se pro nabírání), komplex látek na trávení Digestive Aid, adaptogen Aschwagandha neboli indický ženšen pro snížení hladiny stresového hormonu kortizolu a elektrolyty na doplnění draslíku, sodíku a vyšší hydrataci. Se zavlažením organismu mi pomáhá také kokosová voda.

Zásadní je pro mě každodenní užívání hořčíku cca 600 mg. V jedné dávce je údajně dobré užívat maximálně cca 300–400 jednotek. Pokud tedy potřebuješ užívat hořčíku více jako já, tak si vezmi třeba jednu tabletu ráno a další pak kdykoliv přes den.

Intuitivně jsem začala pít ještě čaj z listu pampelišky, slézu a bezového květu. Prostě jsem cítila, že má na to mé tělo chuť. Obecně se teď snažím vnímat potřeby svého těla.

Pár praktických tipů

  • Denně vypij 30 ml vody na kg váhy (ne studené).
  • Ráno si zalij citron horkou vodou, do vody si nakapej jablečný ocet, nebo vypij 2 sklenice vody nalačno a nastartuj své trávení.
  • Denně sněz minimálně 1 g bílkovin na 1 kg váhy.
  • Každý den si zacvič přibližně 15 minut.
  • Pokud se cítíš ve stresu, vezmi si vitamín B1.
  • Pro podporu střevní mikroflóry a zdraví střev je dobré jíst kvašené potraviny.
  • V každém denním jídle měj dostatek vlákniny (hodně zeleniny, může být i psyllium).
  • Vyplatí se jíst hodně kvalitních tuků jako olivový olej, avokádo, chia nebo losos.

Po letech nevím, co je to bolest při menstruaci. Už nepotřebuji tu růžovou tabletku.

Co mě SIBO naučilo

Co mě SIBO naučilo? Co mě naučila změna životního stylu fakt od základů? 

Přijala jsem se i se svými nedostatky, zamilovala se do vaření a už neřeším minulost ani budoucnost, ale žiju přítomností. Méně se ptám a víc věřím ve své schopnosti a intuici.

Máš ve svém životě dostatek radosti, zážitků a nových zkušeností? Právě o tom zažívání je!

Když nám nefunguje zdraví, znamená to, že něco nefunguje v našem životě. A je potřeba to změnit. Tedy pokud něco nezměníš ve svém životě, nemůže se zlepšit ani tvé zdraví. Možná se to může na nějakou chvíli zlepšit v rukou lékařů, ale zákonitě se to zase vrátí zpět.

Budeš-li stále dělat to, co jsi dělal dosud, budeš také stále mít to, co jsi měl dosud.

Zodpovědnost za svůj život

Každý zdravotní problém nás učí nespoléhat na lékaře, ale věřit své intuici, sobě samému. Je jednoduché předat zodpovědnost do rukou někoho s bílým pláštěm. Ale pořád je to naše tělo, my sami, co je předmětem zkoumání. A přitom tělo ví moc dobře, co dělat.

Každý máme svou Achillovu patu. Někdo trpí na zažívání, někdo na srdce nebo bolest zad. Každému tělo signalizuje jiným způsobem, že je čas na změnu. Že je čas mít se lépe!

JÁ vždy na prvním místě

Pozorovala jsem, jak funguju a v jakých situacích jsem spokojená a v jakých ne. V sebepoznávání mi dost pomohly také osobnostní testy, kde jsem zjistila, že jsem Projektor a Zprostředkovatel.

Sebe a své potřeby jsem dávala až někam na konec a ne na první místo. Neuměla jsem v sobě číst a pořád se snažila někomu nebo něčemu přizpůsobit, i když jsem věděla, že se v tom necítím dobře. Každý má přece svou cestu, která ho má něco naučit.

Někdo pořád chtěl, abych byla někde jinde, abych byla něčím jiným, abych vypadala jinak. Ale proč? Pro jejich strachy, ne ty moje. Toto uvědomění mi neskutečně pomohlo. Že vše kolem mě je jen odrazem různých strachů a když je dokážu pojmenovat, tak zmizí.

Důležitá zjištění a uvědomnění

  • Jako lidé jednáme buď z lásky, nebo ze strachu. Asi na tom něco bude.
  • Lidé kolem a místo bydliště nás buď vyživují, nebo nám energii naopak berou.
  • Bolest je vždycky růstová, ať už nám rostou svaly nebo rosteme jako duše.
  • Tenké střevo nejvíce narušuje stres, kritičnost, přílišné přemýšlení a analyzování.
  • Když ti chutná hořký bylinný čaj, tvé vnitřní orgány potřebují pročistit. 

V životě není potřeba nic vymýšlet. Pokud posloucháme intuici a jdeme tam, odkud slyšíme volání, věci se dějí samy v náš prospěch. Když se tomu bráníme, přichází nemoci a problémy. Ale nevadí, když se věcí nedaří, je to příležitost se něco důležitého naučit.

Stále zkouším něco nového

Kdysi jsem si hýčkala vše staré včetně oblečení, které už mi nesloužilo a jen mi připomínalo mé staré já. Nedělalo mi to dobře.

Nyní si nesmírně vážím všech nových zkušeností, zážitků, věcí i lidí, kteří přicházejí do mého života. Ovšem jsem obrovsky vděčná i za všechno a všechny z minulosti, kteří mě stále obohacují a s nimiž se má duše tetelí blahem a rozvíjí se.

Cvičení a meditace

Baví mě objevovat nové typy meditace a vědomého prodýchávání každého kousku těla. Dech je totiž ohromná léčivá složka, se kterou pracuje každý z nás denně, ale většina ho nevyužívá naplno. Někdy se s vámi podělím o své osvědčené cviky a dechové techniky, které krásně nabudí a rozproudí zažívání, mozek i srdce. Každopádně jóga je gro.

Kardio a posilování

10 000 kroků denně je dobrý základ. V poslední době mi ale nejvíc dalo cvičení ve fitku pod vedením osobního trenéra. To pro kontrolu, že cviky dělám správně. A právě posilování mi pomohlo přibrat pár kil. Konečně jsem se ve svém těle začala zase cítit líp.

No a když jsem se cítila silnější, pustila jsem se do fitboxu. Už jsem o něm přemýšlela ve Španělsku, ale až teď na něj nastal ten správný čas, chuť a dostatek energie. A víš co? Nevěřila bych, že mě bude bušení do pytle tak bavit! Naprosto dokonalé vypnutí hlavy.

Tím ale mé pohybové aktivity nekončí. Vedle toho chodím na power jógu, doma si dávám aerobní cvičení před televizí a mým nejoblíbenějším sportem je horské kolo.

Nová já | Slovotvorka.cz

Zpěv

Není pochyb o tom, že zpěv je léčivý. Jako malá jsem ráda zpívala a teď se k tomu vracím. Domluvila jsem si lekce zpěvu na ZUŠ v Pardubicích a učím se pracovat se svým hlasem.

Zpěvem se posiluje bránice, která leží v oblasti solaru. Přesně tam, kde leží problémy s trávením. Přitom stačí málo, abychom to v břiše rozvibrovali: DO-RE-MI-FA-SO-LA-SI-DO.

Máš ve střevech přebytek bakterií? Tak je jednoduše vyběhej, vyzpívej, vytanči nebo vychoď spolu s přemírou myšlenek a tím opět hezky rozchoď své zažívání. Mně osobně pomáhá se z toho také vypsat a dobře se vyspat.

Čínská medicína

Čínskou medicínu jsem chtěla vyzkoušet už delší dobu, ale až teď v červenci 2024 si mě zavolala, když jsem objevila online diagnostiku z jazyka. Terapeut mi podle fotografie jazyka napsal, co mému tělu chybí, a doporučil mi vhodné doplňky stravy.

Kvantové měření nedostatku

Další zajímavá diagnostická metoda si mě našla vlastně úplně sama. Prostě jsem se najednou ocitla na webu koučinku zdravého životního stylu, se zaujetím si přečetla o kvantovém měření nedostatku látek v těle a za pár dnů šla na měření. A jen žasla!

Magneticko resonanční analýza zjistí stav střev, jater, ledvin, překyselení organismu, chybějící vitamíny a minerály a dokonce dokáže detailně popsat kvalitu kostí a kůže.

Psycholog

Myslím si, že většina zdravotních problémů je v hlavě. Proto když mi kamarádka řekla, že chodí na terapie, řekla jsem si, že to zkusím. Vždyť v Americe je to moderní, no ne?

S psycholožkou jsem zatím absolvovala jen jedno sezení, ale už to mi dalo hodně! Pouhé dvě a půl hodiny mi změnily pohled doslova na celý svět. Pochopila jsem spoustu věcí z minulosti, z pohledu rodiny i svých strachů. Sama bych to nedokázala pojmenovat.

Stále je co objevovat!

V merku mám ještě pojem viscerální terapie, což je manuální technika, která pomáhá odstranit napětí v okolí vnitřních orgánů a přispívá k jejich správnému fungování.

To mě fakt zajímá! 

Také psychologických přístupů je požehnaně. Například hypnoterapie, kraniosakrální terapie nebo kongnitivně behaviorální terapie, která se údajně dokáže hlouběji podívat na strach z jídla (intolerance a nechutenství) a jeho příčiny. Mapuje naše myšlenkové vzorce.

Afirmace pro střeva

Svobodně a jednoduše se zbavuji všeho starého a radostně vítám vše nové. Nechávám věcem volný průběh a cítím vděčnost za všechno a všechny ve svém životě.

Dávej si pozor, kam směřuješ svou pozornost

  1. Vždy dělej jen jednu činnost a na ni se plně soustřeď, ať hlava není přehlcená. Ani na záchod si neber telefon, u vaření neposlouchej podcast a jez bez rozptylování.
  2. Vypni depresivní zprávy a vyhýbej se negativním lidem. Pouštěj si pozitivní videa a bav se o hezkých věcech. Zaměř se na věci, které ti přináší radost.
  3. Nelpi na věcech. Obklop se pouze tím, co máš rád/a. Nepoužívané oblečení hoď třeba na Vinted a nepotřebné věci na bazar. Udělej místo pro nové.

Vymezuj hranice vůči svému okolí

Vytvoř si hranice se svými zařízeními (telefon, počítač, televize…). Neustále totiž stimulují tvé smysly a nedají ti vydechnout. Vypni si notifikace a každý den si vědomě vyhraď čas bez vymožeností moderní doby. Vezmi si nejlépe papírovou knihu, časopis nebo jdi vyvenčit pejska či se jen tak projít a s sebou si vezmi pouze klíče. Nebo si zacvič. Nauč se nějakou jednoduchou sestavu, u které také nepotřebuješ koukat do telefonu či na TV. 

Vymezení hranic je důležité i vůči lidem. Nauč se říkat ne. Stůj si za svým názorem a když cítíš, že se ti do něčeho nechce, tak se třeba omluv (nevymlouvej se) a nedělej to.