Menu Zavřeno

Dechový test na SIBO – průběh, cena, kde testy koupit

Jak poznat, jestli máš SIBO? Jedině pomocí dechového testu. Ale pozor, je jich několik druhů! Který dechový test na SIBO dokáže spolehlivě odhalit syndrom bakteriálního přerůstání? Jak probíhá? Kde ho objednat a kolik stojí? Cena je sice vyšší, ale díky němu zjistíš příčinu svých vleklých potíží. Třeba test ukáže, že opravdu máš příznaky SIBO. Osobně mám vyzkoušené dva dechové testy – jeden v laboratoři a jeden domácí test.

Dechový test Airtest na SIBO | Slovotvorka.cz

Klasické vyšetření SIBO

Bolí tě dlouhodobě břicho? Pak tě nejspíše pošlou na vyšetření hadičkami do žaludku nebo z opačné strany. Absolvuješ tuhle hrůzu, ale SIBO ti nikdo nepotvrdí, ani nevyvrátí. Jenže tebe břicho stále nepříjemně tlačí a k tomu se přidávají další zdravotní problémy. A tak ti v Česku pravděpodobně předepíšou speciální dietu, lokální antibiotika, případně probiotika.

Já tuto zkušenost naštěstí nemám. Já šla rovnou na test SIBO a začala s léčbou.

SIBO dechové testy

Dechový test neboli airtest na SIBO představuje v současné době jediný spolehlivý způsob, jak poznat SIBO. Výhodou je, že se jedná o neinvazivní a bezbolestné vyšetření jen prostřednictvím našeho dechu. Ale není to levná záležitost a za mě by na to měla přispívat pojišťovna. K čemu těmhle institucím jinak platíme, když nám nepomohou v situacích, kdy zrovna nejde o nic akutního. A přitom podle mě je péče o střeva skutečně zásadní!

O testu na SIBO jsem se dozvěděla úplnou náhodou v zahraničí (ve Španělsku) od kamarádky a tam šla i na test. O začátku mé cesty se SIBO najdeš článek na blogu.

SIBO dechové testy podle použitého roztoku

Diagnostika SIBO je vcelku jednoduchá. Přerůstání bakterií se měří z dechu, kdy se sleduje množství obsažených plynů (vodíku a metanu). To proto, že bakterie ve střevech tyto dva plyny produkují jako odpad po konzumací cukrů a když je jich více pokupě, je více i tohoto odpadu.

Při testu je tedy potřeba vypít sacharidový roztok, aby jej bakterie zkonzumovaly, začaly produkovat zmíněné plyny a jejich množství se dalo následně změřit dechovým testem.

Varianty testovacích roztoků:

 • Laktitol – disacharid cukerný alkohol vyrobený z laktózy, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi.
 • Laktulóza – nevstřebatelný cukr používaný při léčbě zácpy, který zvládnou rozložit pouze střevní bakterie.
 • Glukóza – monosacharid neboli jednoduchý cukr, který se vstřebává už v počátečních částech tenkého střeva, takže výsledek testu při jeho použití není prokazatelný, jestliže k přerůstání bakterií dochází až v nižších částech střeva.

Laktitol a laktulóza jsou nestravitelné sacharidy a nevstřebávají se tedy do těla. Postupně projdou celým zažívacím traktem a přesně ukážou, v jaké části střev dochází k jeho fermentaci bakteriemi a tedy k vylučování plynů (vodíku a/nebo metanu).

V České republice se stále bohužel používá glukóza, takže výsledek testu může být falešně negativní. To znamená, že můžeš mít SIBO, i když ti test ukázal, že ho nemáš.

Přerůstání bakterií produkujících vodík se léčí jinak než přerůstání metanových bakterií. Správná diagnostika je proto velmi důležitá pro následné stanovení postupu léčby.

SIBO dechové testy podle místa provedení testu

 • Dechový test v laboratoři – není potřeba čekat na doručení testu a studovat postup testování. O vše se postará sestřička, která ví, jak test správně provést. Nevýhodou je, že je potřeba se na SIBO test dostavit v daný čas do laboratoře.
 • Domácí dechový SIBO test – test se provádí v pohodlí domova a v čase, kdy nám to nejvíce vyhovuje. Nejsme na nikom závislí. Je zde však riziko, že test neuděláme přesně podle návodu a výsledek tedy nebude tak prokazatelný.

Oba SIBO testy vám potvrdí vodíkové SIBO (typické průjmy, zrychleným průchodem potravy střevem, sníženou absorpcí živin, únavou, mozkovou mlhou a hubnutím) nebo metanové SIBO (typické zvýšenou plynatostí, bolestmi břicha, zácpou, refluxem a pomalým průchodem potravy střevem). Obě přerůstání často provází laktózová intolerance. 

Zajímavostí je, že metan neprodukuje bakterie jako v případě vodíku, ale jednobuněčný organismus zvaný archea, který se živí vodíkem. Proto je někdy těžké diagnostikovat vodíkové SIBO, které archea jednoduše řečeno spapá.

V dechovém testu lidem velmi často vychází kombinované SIBO (nadměrné množství bakterií produkujících jak vodík, tak metan, kdy se u pacienta střídají zácpy a průjmy).

Jak probíhá dechový test SIBO + příprava a předtestová dieta

Dechový test na SIBO trvá přibližně 180 minut a jak při domácím testu, tak při testu v laboratorních podmínkách vždy přijdou výsledky na e-mail.

Dechový test na SIBO vyžaduje přípravu. Ta se skládá z poměrně přísné přípravné diety několik dní před testem. Je potřeba ji poctivě dodržet, aby byl test skutečně průkazný.

30 až 60 dnů před testem SIBO

Přibližně jeden až dva měsíce před plánovaným testem se nesmí užívat žádná antibiotika. Stejně tak nesmí dojít ke střevnímu výplachu nebo enteroskopii.

1 až 2 týdny před testem SIBO

Rovněž je vhodné minimálně na 15 dní před testem vysadit probiotika i prebiotika a na 7 dní také prokinetika, které se užívají jako podpora správné peristaltiky (pohybu) střev.

48 hodin před testem SIBO

Dva až tři dny před testem je potřeba vysadit veškeré doplňky stravy i bylinné čaje.

24 hodin před testem SIBO – předtestová dieta

Jeden až dva dny před testem je nutné konzumovat pouze potraviny, které se dobře tráví (maso, vajíčka, bílá rýže, bílý chléb, slunečnicový olej) a na večeři den před testem už pouze proteiny bez jakékoliv přílohy (vajíčka, ryby, maso). Zcela je potřeba vynechat veškeré ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky, zelí, jablka, cibuli, čerstvě upečený chléb a vše, co se obtížně tráví. Také je lepší neabsolvovat žádnou fyzicky náročnou aktivitu.

12–16 hodin před testem SIBO (přes noc)

Pokud vstáváš například v 7:00 a máš v plánu test na SIBO provést bezprostředně po probuzení, pak bys měl mít poslední jídlo i pití nejpozději v 19:00 večer. Asi nejtěžší na celém testování je právě nemožnost napít se více než 12 hodin.

1 hodina před začátkem testu na SIBO

Vstaň alespoň 1 hodinu před zahájením testu a vypláchni (vykloktej) si ústa jednou malou sklenicí horké vody, aby se vypláchly zárodky tvořící plyn v ústech a hrdle.

Testovací ráno je zakázáno čistit si zuby, kouřit, líčit si rty nebo žvýkat žvýkačku.

30 minut před začátkem testu na SIBO

Nejméně půl hodiny před testem bys neměl provádět vůbec žádné fyzické cvičení. Důležité je být v klidu, nestresovat se a ničím se zbytečně nerozptylovat.

Samotný dechový SIBO test

 • V ordinaci laboratoře (španělský AiRTEST) – nejprve se jednou dýchne přes brčko do malé zkumavky, aby se analyzoval vydechovaný vzduch před testem (tzv. bazální vzorek dechu). Následně se vypije nápoj s testovací látkou a pak se přesně každých 25 minut po dobu 3 hodin chodí znovu dýchnout do dalších zkumavek.
 • V domácích podmínkách (německý Sibo Check) – princip je podobný jako u testování v ordinaci. Domácí SIBO test sestává z postupného odebírání vzorků dechu (včetně bazálního) pomocí sběrného sáčku a jeho plnění do skleněných zkumavek. Po vypití roztoku se vzorky dechu odebírají každých 20 minut po dobu 2,5 až 3 hodin, celkem tedy 8-10 vzorků.

Do formuláře si zaznamenávej (nebo je vždy sděl sestřičce v laboratoři) všechny příznaky, které se vyskytnou během testu. Sledování příznaků je důležité pro určení úrovně závažnosti.

Test na SIBO se provádí nalačno, takže se nesmí jíst ani pít nejen dvanáct hodin před testem, ale ani během něj. Pokud vyjde hladina plynů vyšší než určité číslo, je výsledkem pozitivní SIBO test.

Příklad stravování před SIBO testem

 • Snídaně: vajíčková omeleta a 2–3 plátky šunky
 • Oběd: bílá rýže (bez koření), troška oleje a grilované krůtí, kuřecí nebo králičí maso (steak)
 • Večeře: ryba (bílá nebo modrá)

Na pití je možné si dát čistou vodu nebo čaj bez cukru, medu či jiných sladidel.

Proč musí být před dechovým testem speciální dieta? Je to jediný způsob, jak se ujistit, že během testu nebude ve střevech žádná vláknina nebo fermentovatelné potraviny, které by zkreslily reakci na cukr z testovacího roztoku. Dieta rovněž zklidní zažívání před testem.

AiRTEST ve Španělsku

Poprvé jsem byla na SIBO test ve Španělsku, protože mi o něm řekla má kamarádka. Navíc v Česku žádný lékař, kterého jsem se ptala, ani nevěděl, co to SIBO je. Schůzku jsem si objednala přes e-mail, domluvila si datum a čas testu a pak zde během tří hodin absolvovala dechový test. Prostředí laboratoře bylo velmi příjemné, takže to nebyl vůbec žádný problém.

 • Způsob testování: laboratorně v Laboratorio Portales León Málaga
 • Testovací tekutina: laktitol
 • Kontakt: analisisclinicos@laboratorioportales.com
 • SIBO test cena: cca € 70 (cca 1 800 Kč při kurzu € 25)
 • Doba vyhodnocení: do jednoho týdne od odebrání vzorku
 • Nevýhoda: instrukce k testu a dietě i výsledky testu jsou ve španělštině
Dechový test Airtest na SIBO | Slovotvorka.cz

SiboCheck v Německu

Podruhé jsem se nechala přetestovat na SIBO v Německu, kde se prodávají domácí testy a jejich doručení i zpětné odeslání je v rámci země zdarma. Výhodou je, že lze SIBO test provést v pohodlí domova ve svém preferovaném termínu. Vyhneš se tak stresu, abys na test dorazil včas, a stejně tak plné čekárně, kde bys musel trávit několik hodin.

 • Způsob testování: domácí testovací sada pro SIBO test s 10 vzorky 
 • Testovací tekutina: laktulóza
 • SIBO test cena: cca € 89 (cca 2 300 Kč při kurzu € 25)
 • Doba vyhodnocení: dodání testu do 5 pracovních dnů a pak 48hodinové expresní vyhodnocení
 • Nevýhoda: instrukce k testu a dietě i výsledky testu jsou v němčině nebo v angličtině
Dechový test Airtest na SIBO | Slovotvorka.cz

Přesné instrukce pro Sibo Check (překlad z angličtiny)

 1. Označte skleněné zkumavky svým jménem a čísly 1–8 a uspořádejte je podle tohoto označení. Ještě před vypitím roztoku s laktulózou odeberte nejprve jeden vzorek (bazální, základní vzorek) do zkumavky č. 1. 
 2. Pro měření bazální hodnoty nalačno držte modrý sáček v jedné ruce a skleněnou trubici č. 1 ve druhé ruce. NEPOVOLUJTE ani neodstraňujte víčka skleněných zkumavek, protože by se tak staly nepoužitelnými.
 3. Nasuňte skleněnou zkumavku č. 1 (víčkem napřed) do poloviny trubičky s jehlou, aniž by došlo k propíchnutí víčka skleněné trubice. Zavřete ústa kolem náustku a normálně se nadechněte nosem. Poté vydechujte ústy do vaku po dobu 5–6 sekund.
 4. Při výdechu se modrý vak naplní vzduchem, který se uvolňuje malým otvorem ve vaku. Jakmile je vak nafouknutý po dobu 5–6 sekund, zatlačte skleněnou zkumavku do jehly a pokračujte ve výdechu do modrého vaku.
 5. Po 1 sekundě sejměte skleněnou zkumavku z jehly. Nyní položte skleněnou trubici č. 1 naplněnou nadýchaným vzduchem zpět do krabice SiboCheck a poznamenejte si čas do formuláře.
 6. Nyní rozpusťte testovací látku (laktulózu) ve 200 ml teplé vody. Testovací roztok vypijte buď najednou, nebo maximálně do 1 minuty a zapište si čas do formuláře.
 7. Nyní odeberte dalších sedm vzorků dechu (skleněné zkumavky 2-10) ve 20minutových intervalech. Opakujte kroky 2–5. Nezapomeňte si do formuláře poznamenat čas každého odběru vzorku dechu. Ujistěte se, že dodržujete 20minutové intervaly.

Poznámka: Nedotýkejte se vnitřku snímacího zařízení prsty. Uvnitř je ostrá jehla, která představuje riziko poranění!

Video návod pro Sibo Check

Dechový test v Česku

Kvalitní SIBO test lze v ČR, co zatím alespoň vím, koupit pouze přes Akademii zdravé výživy od Karolíny Smutné. Je to ten stejný Sibo Check jako v Německu, který od nich odebírá. 

Test si uděláš v pohodlí domova a instrukce k testu i speciální dietě před testem jsou v češtině. Je zde také možnost konzultace s certifikovanou specialistkou na SIBO, která ti dá zpětnou vazbu k výsledkům dechového testu a doporučí vhodný postup léčby.

 • Způsob testování: domácí testovací sada pro SIBO test s 10 vzorky 
 • Testovací tekutina: laktulóza
 • SIBO test cena: 4 200 Kč (+ doprava testu zpět do Německa cca 400 Kč u UPS)
 • Doba vyhodnocení: dodání testu do cca 7 dní a pak 48hodinové expresní vyhodnocení (do 2 dní v laboratoři)
 • Nevýhoda: vyšší cena samotného testu a navíc doprava, která není zahrnuta v ceně

Srovnání domácího dechové testu a testu v laboratoři

Pro mě byl komfortnější dechový test v laboratoři. Ano, je potřeba se dostavit na předem daný čas a během celého testu pobývat v čekárně, ale na druhou stranu se nemusím o nic víc starat. Nemusím si dávat pozor a stresovat se tím, zda test udělám správně. Přeci jen je tohle testování poměrně drahá sranda, takže já jsem byla mnohem klidnější ve Španělsku.

Za SIBO testem na výlet nebo dovolenou

Napříč celou Evropou je určitě více možností, kde se nechat otestovat. V zahraničí, minimálně ve Španělsku už je to relativně běžný test, dostupný v mnoha laboratořích. V Německu to podle všeho vypadá, že fungují především domácí SIBO testy.

Můžeš tedy zvážit své finanční možnosti, porovnat ceny a případně si za dechovým testem udělat několikadenní výlet, jako jsem to měla ve své podstatě já.

Spoj příjemné s užitečným!

Testování u moře nebo poblíž lesů? Proč ne! Ubytuj se na Airbnb s kuchyňkou, ať si můžeš vařit a dodržet předtestovací dietu. Co třeba nedaleko Šumavy na německé straně? Nebo kousíček od moře poblíž krásného španělského města Malaga?

V Německu si nech test doručit na danou adresu, kde budeš přebývat, dodržuj dietu a poté si udělej test na SIBO. Ve Španělsku se můžeš skrze e-mail objednat do laboratoře, takže stačí být na místě pár dní dopředu, ať si můžeš v klidu uvařit a dodržet nezbytnou dietu.

Držím palce, pokud se taky rozhodneš otestovat na SIBO!

2 Comments

 1. Slovotvorka

  Dobrý den, o dechovém testu přímo v Česku zatím bohužel nevím. Znám pouze domácí dechový test od Akademiezdravevyzivy.cz, který odebírá z Německa od SIBO Check. Já jsme si první test nechala udělat v laboratoři ve Španělsku a druhý v Německu, kdy jsme si ho koupila online přímo u SIBO Check. S tím českým zkušenost nemám. Bohužel je i dost dražší. U Akademie zdravé výživy si rovněž kupuju konzultace, kde krok po kroku řešíme můj stav. Uvidím, jak to půjde dál. O dalším postupu zase něco sepíšu. Aktuálně jsem ve fázi užívání probiotik a testování potravin. Mám v plánu vyzkoušet ještě nějaké způsoby léčby a plus bych ráda zapracovala například i na své štítné žláze a její sníženou funkci dostala do normálu. Věřím totiž, že je to možné, i když mi doktoři tvrdili, že to je už na furt. Sama jsem zvědavá… 😀 Držím palce i vám! Člověk se přitom naučí mnoho o sobě a donutí ho to změnit styl života, za což já jsem ve výsledku neskutečně vděčná. 🙂 Mějte se moc hezky. S.

 2. Anonym

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa Vám podarilo nájsť alebo sa k Vám dostala informácia o kvalitnom SIBO teste v laboratóriu v Česku? Čítam Vaše články a po niekoľko ročných problémoch s trávením sa stále snažím hľadať príčinu a nie len prekrývať symptómy a Vaša cesta so SIBO ma veľmi zaujala. Ak by ste mohli odporučiť aj človeka/zdravotníka, ktorý Vám v tomto pomohol budem veľmi vďačná. Po veľa neúspešných pokusoch o vyriešenie svojich ťažkostí by som k tomu rada pristúpila správne. Ďakujem pekne!

Komentáře nejsou povoleny.