Menu Zavřeno

To nejzajímavější z knih: Dech

Kniha Dech ke mě přišla tak nějak sama, když jsem začala řešit onemocnění SIBO. Asi aby mi pomohla se zase cítit lépe. V článku jsem vypsala informace, které se mnou při poslechu audioknihy nejvíce zarezonovaly, a přidala k nim své vlastní poznatky a překvapivá zjištění. Obsah knihy je každopádně velmi zajímavý!

Kniha Dech | Slovotvorka.cz

Zdroj obrázku: www.hostbrno.cz

Dech | Autor: James Nestor
Nové poznatky o ztraceném umění, které autor sám testoval, aby se cítil lépe.

Podíváme se například na to, co je to kundaliní energie, jak se zbavit chrápání, co je líbánková rinitida, kdy zhubnout krk, jaká dechová cvičení vyzkoušet, co je holotropní dýchání nebo jak dýchat před a po jídle pro lepší trávení.

Inspirativní čtení

Ke knize Dech mě přivedla kamarádka ve Španělsku (děkuji, Míšo). Fakt zajímavé čtení, které mi asi nevíce ze všech promluvilo do duše. Jednak proto, že James Nestor píše o svých vlastních zkušenostech (četných a dlouhodobých zdravotních problémem, které se mu podařilo vyřešit mimo jiné pomocí dechových cvičení) a jednak proto, že je skvěle napsaná a moc mě bavila.

Stravovací návyky, kvalitní spánek, otužování, dostatek pohybu a sociálního kontaktu jsou sice potřeba, ale správné dýchání je tím skutečně nejdůležitějším pilířem našeho zdraví. K němu navíc nepotřebujeme žádné vymoženosti dneška. Jen sami sebe.

Dobrý tip: epilog v závěru krásně shrnuje vše podstatné.

Je evoluce na škodu?

James zmiňuje, že vlivem pokroku máme malá a špatně rostlá ústa a křivé zuby s kazy. To nám zhoršuje dýchání a ze špatného dýchání pak pramení většina novodobých zdravotních obtíží.

Novodobé zemědělství jako problém

Deformace úst se podle něj začaly objevovat od průmyslové revoluce, kdy se ve velkém rozvíjelo průmyslové pěstování a zpracovávání plodin, aby se uspojily rostoucí nároky trhu. Právě dalekosáhlými změnami v zemědělství mizely z jídelníčku minerály a vitamíny. 

Lidé najednou pravidelně kupovali a konzumovali uzeniny, zavařeniny, mouku, cukr a další rafinované výrobky bez pořádných živin. To předtím nebylo a tělo na to logicky nebylo stavěné.

Přitom, pokud se jedná o kvalitní potraviny, je jedno, co jíme. Takoví divoši mají krásné, rovné a zdravé zuby, i když někteří z nich jedí převážně maso, někteří jsou spíše vegetariáni a někteří jedí z velké části mléčné výrobky.

Píše se historie rovnátek

První ortodontické pomůcky sloužily primárně nikoliv ke srovnání křivých zubů, ale k otevření a zvětšení pusy a hrdla, aby se lidem lépe dýchalo. Moderní medicína však začala v případě malých úst zuby nejprve trhat a až pak je srovnávat. Tím se ovšem ústa ještě více zmenšují a zhoršuje naše dýchání. Tyto změny pak deformují a bortí celý obličej.

Hodně lidí ještě stále dýchá ústy (zejména ve spaní). Přitom správný dech může dokonce vyléčit lupénku, odstranit chrápání a zbavit nás mnohých těžkých a život komplikujících onemocnění. A to nehledě na to, jak jíme nebo zda cvičíme.

James rovněž zjistil, že při dýchání nosem můžeme podávat i vyšší výkony, než kdybychom dýchali pusou! On sám správných dýcháním vyřešil své dlouhodobé zdravotní problémy.

10 nejzajímavějších poznatků z knihy

1. Tip pro lepší trávení

Před jídlem dýchej levou dírkou (pravou si ucpi prstem ruky) pro harmonizaci nervového systému a po jídle pravou nosní dírkou, která podporuje látkovou výměnu.

Dech přicházející levou nosní dírkou přináší do těla zklidnění. Pravá nosní dírka naopak do těla dodává potřebný trávicí oheň.

2. Lék na chrápání

Na noc si zalep pusu. Ze začátku vydržíš s ucpaným nosem jen chvíli (třeba jen 10 minut), ale den za dnem se bude tento interval prodlužovat, až zvládneš spát celou noc se zavřenou pusou.

Po dvou týdnech se pak nos uvolní úplně a ty budeš moc zase normálně dýchat (dost možná poprvé v životě). Nos se zkrátka musí naučit znovu dýchat.

3. Líbánková rinitida

Nos je údajně erektivní. Může se proto stávat, že pčikáme ze vzrušení.

Toto mě pobavilo, protože je pravda, že když někdy intenzivně pomyslím na sex, začnu pčikat. Líbánková rinitida se tedy týká i mě.
 😀 😀 😀

4. Správná tloušťka krku

Obvod krku u mužů větší než 43 cm a u žen větší než 40 cm blokuje dýchání. V takovém případě je potřeba zhubnout krk.

5. Obě nosní dírky jsou důležité

Dýchání pravou nosní dírkou aktivuje sympatický nervový systém, který je spojen s inteligencí, logikou a mužskou sluneční energií, která nás zahřívá.

Levá nosní dírka je opakem. Je to brzda spojená s parasympatickým nervovým systémem, která nás ochlazuje, zpomaluje náš krevní lak, podporuje kreativitu a uklidňuje emoce.

James uvedl příklad, kdy jedna žena trpěla schizofrenií. Většinu života dýchala jen levou nosní dírkou a když se naučila dýchat pořádně i pravou nosní dírkou, halucinace odezněly. 

6. Namáhavé žvýkání

Proč je důležité pořádně kousek a žvýkat? Nejenže se tím posiluje celá čelist, ale především se uvolňují dýchání cesty a lépe se pak dýchá.

7. Vitální energii ovlivňuje naše mysl

Každá kultura jí říká jinak (např. prána, ki, mana nebo čchi), přitom se jedná o tu stejnou vitální energii, kterou má každý z nás v sobě a záleží jen na tom, jak s ní pracujeme.

Probudit svou vnitřní sílu můžeš jógou a dechovými praktikami (pránajáma, čchi kung, tummo aj.). Je to právě dech, co dokáže rozdmýchat naši vitální energii. Dokonce se traduje, že výdech dlouhý 30 vteřin dokáže člověka zbavit nemoci. Ale je potřeba dýchat pravidelně a věřit tomu.

8. Starověká jóga

Původní jóga prý nebyla fyzicky nijak náročná. Šlo pouze o soustředěné dýchání v sedu (sed = asána) a práci s myslí.

Až později se k tomu přidaly různé, někdy poměrně krkolomné pozice, v nichž bylo snazší soustředit se na určitou část těla, kam zrovna chceme nebo potřebujeme dostat svou mysl.

Nicméně obecně stačí jen obyčejně v klidu sedět, hluboce dýchat a soustředit se danou část těla. Myslí určujeme, kam se má prána (vitální energie) v těle přesunout. 

9. Otevírání kundaliní

Kundaliní neboli tzv. hadí energie je v každém z nás, jen u některých spí, takže nemohou naplno využít svůj potenciál. V dnešní době roste množství různých technik a hromadných „seancí“, které se zaměřují na otevírání této mocné síly.

Nicméně jako to platí ve všem, zkratky se nevyplácí. Je lepší k ní dojít postupně prací na sobě a ne za jeden den, kdy přes křik, halucinace a někdy dokonce vytí a ohromný pláč vycházející z našeho nitra, se sice očistíme od všech blokací, ale málokdo takové množství prány během tak krátké doby zvládne ustát.

Jsou případy, kdy se pak lidé zbláznili. Mniši na tom pracují v řádech měsíců až let. Cílem je naučit se trpělivosti a vnitřnímu klidu, což má tu největší moc.

10. Západní a východní medicína

Západní medicína je super při akutních problémem. Když si třeba něco zlomíme, je potřeba něco vyříznout nebo sešít.

Na chronické problémy, kterými nyní trpí většina populace, je ale krátká. Nedívá se na tělo komplexně jako to dělají východní kultury.

Ty ví, že je nesmírně důležitá mysl a tělo jako jeden celek. Že všechno souvisí se vším a to, že nás bolí někde, může mít svou příčinu zcela jinde.

Dechová cvičení

Kapacita plic je měřítkem délky života. Vyplatí se proto s objemem svých plic pracovat. A právě dechová cvičení jsou nejlepším způsobem, jak svou kapacitu plic zvětšit.

Já osobně miluju vědomé dýchání a už od pandemie koronaviru postupně rozšiřuju svou sbírku dechových technik. Měla jsem proto nesmírnou radost, že v knize zazněly nové způsoby dýchání, o kterých jsem ještě neslyšela. Dohledala jsem si jejich provedení a níže se o ně s vámi podělím.

Ideální je techniky praktikovat každý den, nebo alespoň obden.

Dech | Ilustrační obrázek | Slovotvorka.cz

Koherentní (souvislé) dýchání

  • 6 vteřin nádech nosem
  • 6 vteřin výdech nosem
  • Opakujeme 7–10 minut

Pozn. Vysocí lidé by měli mít dech delší (cca 8 vteřin). Nádech i výdech by měly být stejně dlouho a stejně intenzivní. Na konci se můžeme nadechnout nosem a vydechnout ústy a tím nechat odejít vše špatné, negativní a vše, co nás tíží.

Cvičení Pět Tibeťanů

Mám své osvědčené sestavy cviků a meditací (které ti také někdy prozradím), ale o Pěti Tibeťanech jsem slyšela poprvé. Tato dechová technika vychází z knihy Pět Tibeťanů, jejímž autem je Peter Kelder. Jednotlivé cviky jsem na našla např. ve videu Pavly Čapkové.

Dýchání podle Wim Hofa inspirované Tummo

Tummo neboli meditace vnitřního ohně je prastará tibetská dechová technika, kterou se inspiroval ledový muž Wim Hof. Tato technika dokáže podpořit sympatikus a navozuje vědomý stres, čímž nás učí stres lépe zvládat.

Vedle toho má příznivý vliv na bloudivý nerv a na naše zažívání a také slouží k rychlejšímu odbourávání toxinů a odpadních látek z buněk.

Tummo pochází z Tibetu

Extrémy bez dechu, s plnými plícemi a střídání tepla a zimy, to vše pomáhá rovněž na autoimunitní onemocnění. Ledová voda je nápomocná, ale hlavní úlohu sehrává dýchání.

Tibetští mniši si s pomocí Tummo dokázali vyrobit vlastní teplo, které je hřálo v mrazivých nocích a v obrovských mrazech byli schopni putovat dlouhé vzdálenosti jen v hábitu.

Postup dechové techniky Wim Hofa / Tummo

  • Technika Tummo sestává z 30 rychlých a silných nádechů nosem a výdechů pusou ve vlně břicho, hrudník a podkličky.
  • Hluboký nádech, pak výdech 75 % objemu vzduchu pusou a následně zádrž dechu na co nejdelší dobu. Představuj si, jak se kyslík dostává do každé buňky v těle.
  • Hluboký nádech do maximální kapacity plic, u něhož si představ malou horkou kouli světla v oblasti kolem pupíku, která se tvým dechem zapaluje a ještě zářivější a teplejší. Následuje zádrž dechu na 5–15 sekund, kdy vzduch přesuneme do hrudi a ramen a zároveň zatneme svaly pánevního dna a na břiše, a poté je na řadě hluboký výdech pusou.
  • Opakujeme 3×.
  • Pětiminutový odpočinek vleže v pozici mrtvoly (uvolněná jógová pozice na zádech s mírně roztaženýma nohama a dlaněmi otočenými vzhůru).
  • Může následovat studená sprcha, nebo střídání horké a ledové vody. Obecně je dobré se otužovat alespoň jednou týdně. (Možná proto mě to ve Španělsku táhlo do studeného moře a teď už mimo jižní státy zpátky do zimy. Jako součást terapie.)

Dechová metoda Buteyko

Metoda Buteyko pojmenovaná po lékaři Konstantinu Buteykovi (1923–2003) pracuje s nádechy, výdechy a zádrží dechu, což pomáhá při rýmě, alergiích, astmatu, úzkostech, stresu, nespavosti, chrápání či při spánkové apnoe.

Buteykovo dýchání buduje vědomou kontrolu nad dýcháním, která má blahodárné účinky na náš organismus. Zejména podporuje dýchání nosem, jež chrání dýchací cesty zvlhčováním, ohříváním a čištěním vzduchu vstupujícího do plic.

Postup:

  1. Malý nádech nosem 2 vteřiny
  2. Malý výdech nosem 3 vteřiny
  3. Zadržení dechu ucpáním nosu 4 vteřiny
  4. Nádech nosem 2 vteřiny
  5. Výdech nosem 3 vteřiny

Holotropní dýchání

Tento způsob dýchání zatím nemám v plánu zkoušet, protože je to tzv. vyšší dívčí. Jedná se o několikahodinové intenzivní dýchání a zadržování dechu ve tmě s hlasitou hudbou, s nímž přišel v polovině sedmdesátých let psychiatr českého původu Stanislav Grof.

Odstraňování blokací se při holotropním dýchání projevuje nejčastěji svalovými křečemi, křikem, halucinacemi, pláčem a někdy dokonce zvracením. Je asi zřejmé, že tuto metodu není dobré praktikovat o samotě, ale jedině v přítomnosti někoho zkušeného.

Existuje neskutečná spousta dechových technik vycházejících z různých kultur. Každá je svým způsobem jiná a přitom vlastně stejná. Dech sám o sobě je neskutečně fascinující a z vlastní zkušenosti vím, jak velkou uklidňující a léčivou moc má. Kniha Dech proto určitě stojí za přečtení.

Co na to říkáš? Inspiruješ se něčím z toho?