Menu Zavřeno

Život ve Španělsku: jak začít, kde a co vyřídit

Věděli jsme, že to nebude úplně jednoduché. S tím se počítalo. Ale vůbec jsme netušili, kolik nervů nás bude stát například zapojení internetu! Jak jsme našli pronájem a co všechno bylo potřeba zařídit, abychom mohli plnohodnotně pracovat na dálku a začít život ve Španělsku?

O tom, jak probíhala cesta do Španělska a jak jsme tam hledali druhý domov i s naší Emily, jsem už psala minule. Teď nastal čas si říct, co všechno to obnášelo.

Co je nutné zařídit pro život ve Španělsku, když pracujete na dálku a různě se přesouváte?

Vyřízení výhodného cestovního pojištění

Jako na každou dovolenou jsme si zajistili cestovní pojištění přes společnost AXA. Je za dobrou cenu, zahrnuje vše potřebné a lze ho sjednat pohodlně přes tenhle šikovný online formulář (55% sleva).

To bylo na cestu tam. U AXY je ale možné uzavřít pojištění jen na omezenou dobu (asi půl roku) a nelze jej uzavřít, když se nacházíte mimo Českou republiku. A tak jsme hledali další možnosti.

Zaujalo nás pojištění od Allianz, které se dá sjednat i ze zahraničí, ale pořád se ještě bohužel nejedná o dlouhodobé pojištění. Zvolili jsme jej přechodně na měsíc.

Na plné čáře pak nakonec vyhrálo pojištění od True Traveller. Kryje do vysokých částek, dá se vzít na dlouhou dobu (myslím, že téměř na dva roky) a hodně lidí na něj pěje chválu (prvně jsem o něm četla v knížce Travel Bible). Na rok nás to vychází na cca 7 000 Kč na hlavu.


Začti se do tří článků, které ti pomohou s tvou španělštinou.


Bydlení ve Španělsku: kde hledat byt a na co si dát pozor

Kde bydlet ve Španělsku? Zvolili jsme Andalusii, přesněji Costa del Sol. Proč? Mluví se zde španělsky, ne katalánsky jako v Barceloně, je zde asi nejlepší počasí během celého roku a s Málagou, která leží v této oblasti, už jsme měli dobrou zkušenost z dovolené. Costa del Sol je podle nás nejlepší místo pro život ve Španělsku přímo u moře.

Při hledání bytu máme výbornou zkušenost s portálem Idealista.com. A to nejen na základě dobré nabídky bytů a rychlé a pohodlné komunikace (prohlídky se nejlépe domlouvají přes WhatsApp, stačí vzít číslo z inzerátu a rovnou jim napsat), ale především proto, že přes něj jsme byt našli.

Jednoduše si tam vyznačíte oblast, ve které by se měl váš příbytek nacházet (vzdálenost od moře, od většího města apod.) a hledáte. Zvolit si tam můžete také spoustu dalších kritérií, jako například počet pokojů, vybavenost bytu a zda jsou povolena zvířata (to doporučuji neřešit a pobavit se o tom s majitelem až na osobní schůzce). 

Mezi další alternativy pro hledání pronájmu patří Milanuncios.com a Spainhouses.net.

Na co se zaměřit při prohlídce bytu

 • Má dost velká okna a nebudete se tam cítit jako v kobce? (Ve Španělsku se dost často nabízejí i sklepní byty, i když to tak na první pohled nemusí vypadat.)
 • Těsní a dovírají dostatečně všechna okna i dveře?
 • Je funkční klimatizace a topení? (Možná si říkáte, že ve Španělsku není topení potřeba, ale dejte na mě, přes zimu za něj budete rádi!)
 • Je byt vybaven dostatečně velkou kuchyňskou linkou? (Některé byty nemají téměř žádný pracovní prostor, takže pokud se doma chystáte vařit, určitě si to pohlídejte.)
 • Jsou všechny spotřebiče v dobrém stavu a fungují? (Pro jistotu koukněte třeba i na buben pračky, zkrátka všechno „prolezte“, protože zde bývá hodně bytů delší dobu neobydlených, a tedy i neudržovaných.)
 • Není v okolí nějaký opravdu hodně rušivý element, který by vám nedal spát? (Barů a hotelů je tady, zejména na jihu, požehnaně.)
 • Má terasa markýzu nebo roletu, abyste tam vydrželi i přes den?  
 • Je do pronajímaného bytu natažen optický kabel nebo telefonní linka? Respektive není problém zde zřídit internet? (Můžete se podívat, jaké Wi-Fi jsou v okolí.)
 • Jsou postele dostatečně velké? (Španělé jsou malincí, a proto, pokud jste vyššího vzrůstu, nemuseli byste se do postele vejít. My jsme jednu dokonce měli dětskou, i když na první pohled vypadala jako klasické letiště.)

Před podpisem smlouvy si nejlépe nafoťte každou nesrovnalost a pošlete jim to e-mailem, ať máte potvrzeno, že jste to nezničili vy. Pro klid na duši a ušetřené nervy. Kdybyste totiž po nich chtěli něco opravit až později, nemusíte se dočkat.

Majitelka našeho bytu se naštěstí zachovala na výbornou. Koupila nám novou pračku, proplatila velkou matraci a nechala zapojit novou klimatizaci.

Jak je to s cenou bytu ve Španělsku

Jaké jsou náklady na život ve Španělsku? Záleží, jak velký byt hledáte. My pracujeme z domu a potřebujeme pracovnu, takže jsme hledali byt o velikosti přibližně 3+1.

Cena takových bytů se pohybuje od 700 €, když máte štěstí nebo nemáte pejska. Když bydlíte dál od moře, tak to možná může být ještě nižší. My ale pejska máme a chtěli jsme být blízko moře, to se ví. A také jsme už nechtěli žít po hotelích a platit za to nekřesťanské peníze. Takže jsme si za pronájem připlatili.

Velké rozdíly v ceně dělá také sezona (přibližně od června do září). V červenci a srpnu se setkáte i s cenami, u kterých se vám téměř nechce věřit, že je někdo platí. Za týden zaplatíte i tolik, co běžně za celý měsíc.

Služby (voda a elektřina) většinou zůstávají napsané na majitele bytu, ale nejsou v ceně nájmu. Faktura za elektřinu chodí jednou za dva měsíce a faktura za vodu +/- jednou za 2,5 měsíce. Tyto částky pak posíláte s dalším nájmem.

Podpis smlouvy o pronájmu

Před podpisem smlouvy se platí záloha, obvykle ve výši jednoho nebo dvou nájmů, která není uložena u majitele bytu, ale u speciální organizace (její zaplacení by mělo být doloženo písemně). Při podpisu smlouvy je nutná kopie daňového přiznání a výše příjmů

Nikdy neplaťte nic předem a dříve, než uvidíte byt. Ve Španělsku je podle informací hodně podvodníků, kteří nabízejí fiktivní byty. Vše by mělo být před placením vždy napsáno černé na bílém.

Pokud máte tu možnost, nechte si smlouvu zkontrolovat někým, kdo umí opravdu dobře španělsky (pokud to nejste přímo vy), či přímo rodilým Španělem, jako jsme to udělali my. V našem případě se pak některé věci ve smlouvě měnily, protože nedávaly smysl nebo se nám nelíbily.

(Do smlouvy si ideálně nechte sepsat i všechny věci, které v bytě jsou, a jejich stav.)


Líbí se ti španělština? Začni na Instagramu sledovat Španělskou násosku. Budu tady postupně sdílet španělská slovíčka a užitečné tipy, jak si je zapamatovat.

Španělská násoska | Kurz španělštiny


Žádost o Número de Identidad de Extranjero (NIE)

Proč mít NIE? Protože ho budete potřebovat téměř při každé příležitosti. Při zařizování internetu, mobilního tarifu i při některých online nákupech. Bez něj se prostě neobejdete, pokud chcete žít ve Španělsku delší dobu.

Co budete pro vyřízení NIE potřebovat

 • Kopie pasu.
 • Formulář Ex 15 (najdete ho bez problému na internetu).
 • Formulář 790, který je potřeba potvrdit v bance za poplatek 10 €. Při potvrzování je ale upozorněte, ať pohlídají, který papír potvrzují, protože se tisknou dva téměř totožné. Rozdíl je pouze v textu na konci stránky (Admnistración/Interesado). Ale i kdybyste mě chtěli zabít, už si nevzpomenu, který z nich se dával do banky.
 • „Občankové“ foto není potřeba, ale pro jistotu mějte alespoň jednu fotografii v záloze.

Jaký byl postup „prací“ pro získání NIE ve Španělsku

Nejprve je potřeba zažádat o schůzku tady: https://sede.administracionespublicas.gob.es/icpplus/ (viz fotografie dokumentu níže) a nejlépe v místě bydliště. Ovšem, když není volný brzký termín, můžete zkusit zažádat i v jiném městě. Nám to naštěstí vyšlo. Bydlíme ve městě Benalmádena a NIE jsme vyřizovali v Torre del Mar.

(Připravte se ale na to, že na schůzku můžete čekat klidně i dva měsíce. V závislosti na oblasti a ročním období.)

Tam si od nás vzali všechny papíry a druhý den jsme si přijeli pro vystavené NIE. Rychlost vyřízení nás ale velmi překvapila. Všude na internetu jsme se dočetli, že nám NIE přijde poštou a budeme na něj čekat dalších cca 14 dní.

Pokyny, jak zažádat o schůzku

Pokyny pro vyřízení NIE

Tak vypadá NIE aneb papír, který dostanete

NIE - Número de Identidad de Extranjero

 

A co se vám ještě může hodit, je Empadronamiento (též Padrón; Padrón Municipal de Habitantes) – záznam pro sčítání lidu. Může se hodit při zdravotní péči, nákupu určitých věcí apod. Tento certifikát získáte, když si telefonicky domluvíte schůzku na radnici ve svém městě bydliště (v našem případě Ayuntamiento Benalmádena). Většinou nemluví anglicky, ale jde to. Stačí na začátku říct, že neumíte španělsky, a budou na vás mluvit pomalinku a trpělivě. Ve smluvený den a čas pak stačí přijít na místo, ukázat nájemní smlouvu, pas nebo NIE a to je myslím vše. Na počkání vám Padrón vystaví.

Pro kontakt se světem a online práci: internet a mobilní data

Hned tady se vám bude NIE hodit. Ale také španělský bankovní účet, ze kterého jdou automaticky stahovat peníze.

No a to byl v našem případě kámen úrazu.

V bankách chtěli pro zřízení účtu platit vysoké poplatky nebo bylo složité doložit příjmy (pokud se ve Španělsku necháte zaměstnat, není problém bankovní účet vyřídit).

Byli jsme docela v pasti a nevěděli, co dál. Jenže internet jsme už potřebovali jako sůl.

Naštěstí nám pomohl můj španělský klient a pro vyřízení internetu jsme použili jeho neaktivní španělský účet a peníze každý měsíc posílali z našeho účtu.

Nyní vám můžeme vřele doporučit účet u N26, který si jednoduše založíte online přes videohovor a u kterého už není problém se stahováním plateb.

Španělští mobilní operátoři

V nákupních centrech a ve městě narazíte asi nejčastěji na Movistar, Vodafone, Yoigo a Orange.

Líbil se nám Movistar, protože má nejlepší anglickou podporu, ale na druhé straně je nejdražší. Nakonec jsme zvolili Vodafone, protože nám dal super cenovou nabídku.

(80 € měsíčně, v čemž je 15 € za Netflix, 40 € za balíček 600 Mbps optiky, televize a sim s neomezeným voláním, sms a neomezená data a 25 € za druhou sim kartu s neomezeným voláním, sms a 10 GB dat)

Jen ta podpora kdyby byla lepší…, komunikovat lze s nimi pouze přes anglickou infolinku, protože když nemluvíte španělsky, klidně vám telefon položí a nechtějí se s vámi bavit.

UPDATE (29. 10. 2020): Objevili jsme Digimobil.es! Dalo by se říci až bleskové vyřízení, zapojení a ještě za dobrou cenu. Takže zatím můžu doporučit!

 


Odpovědi na vaše nejčastější otázky:

Opravdu chtějí při podpisu nájemní smlouvy české daňové přiznání nebo výplatní pásky? Obecně vyžadují doložit příjem a tím i to, že člověk má na placení nájmu. V našem případě to bylo daňové přiznání a případně výpis z účtu. Výplatní pásky by mohly být v pohodě a ideálně asi i s pracovní smlouvou. Nic z toho jsme nemuseli mít přeložené, stačilo vysvětlit a přeložit jen důležitá čísla. Ale samozřejmě záleží, na koho narazíte, každý jednotlivec nebo realitka mohou vyžadovat něco jiného. Zatím jsme s tím ale neměli problém. Zrovna v říjnu 2020 jsme se totiž stěhovali.

Doporučujete topení v bytě? Je lepší samostatné, nebo pomocí klimatizace? Podle nás je nejlepší centrální topení (bohužel jej nemáme), ale minimálně byste měli mít elektrické přímotopy nebo centrální klimatizaci, která nejen chladí, ale i topí (tu jsme měli předtím a máme i teď). A zejména jsou důležitá okna!!! Když dobře těsní, je to hodně znát pak na teplotě doma.

Mění vám cenu v průběhu roku dle sezóny, nebo vám ji dali na celý rok stejnou? Cena pronájmu se pro long-term pronájmy neliší. Když je to na celý rok a déle, tak je cena pořád stejná. Pokud uzavřete smlouvu jen na rok, při prodlužování vám cenu mohou zvednout. U krátkodobých to pak hodně zvyšují na léto, kdy cenu za měsíc zaplatíte jen třeba za jeden týden. Přes léto je to zaměřeno na turisty a třeba norové, angličané či němci to asi bez problému platí. Nejlepší je smlouvu tedy podepsat minimálně na jeden rok.

Má TV pozemní vysílání jako v ČR a internet je psaný na nás, nebo na majitele a jak je to s telefonem? TV pozemní vysílání je dostupné, u telefonů se dá případně pořídit předplacená karta. Dlouhodobé použití českého čísla ale moc nedoporučujeme, protože operátoři to mohou stopnout (místní tarify jsou cenově super, takže se vyplatí používat je). Internet na majitele bývá jen u krátkodobých pronájmů.

Je NIE opravdu nutné pro život ve Španělsku? Ano, NIE je skutečně potřeba. Bez něj internet nevyřídíte a někdy ani nákup z některých e-shopů není možný, případně ani balíček vám kurýr bez NIE nemusí předat. A tak by se dalo pokračovat. Prostřednictvím NIE se zkrátka prokazujete téměř vždy a všude. Někdy stačí jen občanský průkaz nebo pas, ale raději na to nespoléhejte.

 


 

Pokud chcete do španělského života proniknout ještě o krapet více, mrkněte na článek Co je typické pro Španělsko aneb užitečné tipy na život tady.

 

14 Comments

 1. Zuzana Urbánková

  Články mi moc pomohly, děkuji. Jsem tu s dcerkou a mamkou druhý měsíc a teprve se chystám na NIE a rozhlížíme se po něčem pěkném k trvalému bydlení v okolí Malagy a Fuengiroly, kde bydlíme nyní a moc se nám tu líbí. Pracuji na dálku, také máme pejska, takže při shánění pronájmu si procházíme podobným sítem jako jste popsala. Chtěla bych více informací, co se týče práce jako OSVČ, kde daně bych raději platila v Čechách, ale myslím že pobývat budeme víc ve španělsku (i když se chystám pendlovat, nejen kvůli pracovní základně ale i kvůli malé, která má v Česku sourozence a kamarády…Do Čech chceme jezdit spíš jen na prázdniny. Pokud máte v tomto ohledu už nějaké osobní zkušenosti, ráda bych se zeptala. Daně ve Španělsku se mi zdají spolu s poplatky za zdravotní, sociální a gestora o dost vyšší.
  Zuzka

 2. Slovotvorka

  Ahoj, pobyt delší než 3 měsíce problém není, ale jak píše Dominik, při pobytu delším než 6 měsíců je vhodné určit daňovou rezidenci, která může spadat buď do ČR nebo do Španělska a podle které se stanoví placení daní. Je to ale docela složité, současný systém na to není moc stavěný a nikdo moc nepočítá s tím, že lidé pracují na dálku. Záleží na mnoha faktorech (vlastnění nemovitosti v ČR nebo ve Španělsku, daňová rezidence manžela nebo manželky, z jaké země pochází příjmy atd. atd.), takže je lepší se obrátit na daňového poradce, který by měl říct, co je nejlepší v dané situaci. 🙂

 3. Dominik Zatloukal

  Ahoj, taky se chystám do Španělska, bavil jsem se o podobné věci u nás v práci, kdybych chtěl dělat vzdáleně pod českou smlouvou, tak by to šlo, nicméně v ESP je prý povinnost po 183 dnech (tedy půl roce) platit španělské daně, což by znamenalo platit dvojí daně (v ČR a Španělsku), takže mi bylo doporučeno raději pracovat pod španělskou smlouvou (i vzhledem k dalším věcem jako je pojištění apod.), ale jsou to jen zevrubné informace, možná že je to ještě trochu jinak a někdo mě opraví.

  Dominik

 4. Šárka Filipiová

  Ahoj, moc děkuji za článek 🙂
  Již jsem ve Španělsku několikrát žila na různých místech, ale vždy jsem byla zaměstnaná 🙂
  Teď plánují ve Španělsku pracovat na dálku. Jak to funguje s pobytem delším než 3 měsíce? Pokud mám nové můžu být ve Španělsku jakkoliv dlouho? Musí se pak ve Španělsku platit daně z výdělku? Jak tohle vše funguje prosím? 🙏

 5. Slovotvorka

  Dobrý den Karolíno, děkuji 🙂 Při stěhování může být více proměnných. Záleží, jestli chcete ve Španělsku pracovat, či nikoliv, zda chcete jet autem, nebo letět, na jak dlouho se tady chcete přestěhovat apod. Nicméně pokud plánujete v Česku vše opustit, tak doporučuji velké protřídění všech věcí a případný prodej nebo darování těch nepotřebných, to také zabere nějaký čas. Když mi napíšete na e-mail, co přesně Vás zajímá, ráda Vám na vše odpovím 🙂

 6. Karolína

  Dobrý den,
  Přemýšlím o stěhování do španělska a ráda bych věděla čím je nejlepší začít?
  Jinak váš článek je velice hezký napsaný.

 7. Slovotvorka

  Dobrý den, určitě se vám to podaří 😉 Jistě se brzy objeví ta správná příležitost. Moc vám děkuji, jako všude na světě je to tady jiné a omezující, teprve před pár dny otevřeli po asi dvou měsících města a můžeme konečně navštívit známé z vedlejšího města. Snad už brzy bude zase lépe 🙂

 8. Anonym

  Dobrý den.Dekuji. Je to vše tak hezky a srozumitelně napsane.Budu za nedlouho důchodkyně.Spanelsko je nej k životu.Chtela bych tam žít na duchod.Snad se mne to splní…Přeji krásnej den.A hodně úspěchů a štěstí.Nashledanou Marcela

 9. Slovotvorka

  Dobrý den, Tomáši. V tomto oboru se vůbec nepohybuji, takže vám bohužel neporadím. Můžete se ale zkusit zeptat ve Facebookové skupině Češi a Slováci ve Španělsku nebo Benalmádena Social 🙂 Držím palce!

 10. Tomas Novak

  Dobrý večer.
  Tiše závidím, protože zrovna Benalmádena je moje častá destinace, už tři roky se učím španělsky, odešel jsem z armády a sním o přestěhování se právě někam k Malaze. Stavím strukturované kabeláže, datové sítě včetně managementu a v poslední době jsem se vrhnul na stavbu chytrých domácností a domů. Také samozřejmě umím opravovat a budovat elektrické sítě. Vůbec netuším, jaké jsou v tomto oboru možnosti ve Španělsku?

 11. Jaroslava

  Dobrý den, mohu se zeptat, zda máte bílé NIE (které si každé 3 měsíce obnovujete… popř. nevíte i jak?) nebo už máte zelené? Jde mi o to, že tu s přítelem za chvíli budeme 3 měsíce (máme bílé Nie od prosince) a přemýšlíme co dál. Oba jsme OSVČ, příjmy budeme mít pouze z ČR a nevíme, zda tu můžeme legálně zůstat delší dobu. Přijde mi, že naše situace je totožná ? K práci potřebujeme také jen wifi…? Budu ráda, když se podělíte o zkušenosti s pobytem delším než 3 měsíce.

 12. Slovotvorka

  Hezký den Petře, záleží o jakou práci tady máte zájem. Věřím, že například v IT nebude problém práci najít, ale jinde to může být složitější, protože se vlivem koronaviru zavřelo hodně obchodů a podniků, takže si myslím, že i hodně Španělů je nyní bez práce. Abyste mohl koupit byt, budete potřebovat minimálně NIE a jeho vyřízení závisí na oblasti, ve které chcete žít. Někde vám jej prý dají i do týdne, někde to trvá déle. Více se o tom můžeme pobavit v chatu (vpravo dole přes Facebook Messenger nebo na Instagramu @slovotvorka) 🙂

 13. Petr Ševčík

  Dobrý večer, je mi 19 let a rád bych vypadnul z ČR a začal nový život v jiné zemi a po dlouhém zvažování jsem se rozhodl pro Španělsko, ovšem potřeboval bych poradit jak začít, chci zde v ČR prodat byt a nejlépe koupit nový ve Španělsku, jak dlouho by ale trvalo vše zařídit internet atd., a získat práci?Angličtinu ovlâdám perfektně ale Španělsky se teprve učím.Děkuji Ševčík

Komentáře nejsou povoleny.