Menu Zavřeno

Španělská násoska aneb 18 tipů, jak se rychle naučit španělsky

Když se chceš naučit španělsky, každý den nasávej. Klidně občas i alkohol, ale hlavně vše španělské kolem sebe. Jak? Připravila jsem pro tebe 18 tipů, které z vlastní zkušenosti vím, že fungují, a které ti pomohou rychle se naučit španělsky. Pojďme na to!

Sleduj můj instagramový profil Španělská násoska aneb Španělština pro věčné začátečníky. Budu zde postupně sdílet zajímavá slovíčka, pomůcky, jak si španělštinu zapamatovat, a nejspíš dojde i na nějaké to mluvení ve španělštině.

Čti

Jak se naučit španělsky? Jedním z osvědčených klíčů je cokoliv ke čtení, co obsahuje španělský jazyk. Je jedno, jestli to bude kniha, časopis, online texty, venkovní nápisy nebo menu v restauraci.

Časopis CLARA

Já osobně miluju a doporučuju (zejména pro dámy) tištěný časopis CLARA, který vychází jednou za měsíc. Naučil mě neskutečně moc slovíček a synonym a navíc mě čtení fakt baví.

Je tam část o kosmetice a módě i tipy týkající se zdraví, bydlení nebo třeba spoření. Jako malá se těším na každé nové číslo, co zajímavého se zase dozvím a jaká nová slovíčka se naučím.

Ředitelka a šéfredaktorka CLARY – Mamen Lorenzo – je můj vzor. Její úvodníky mají hloubku a pro mě jako copywriterku představují skvělou inspiraci. Ale to ostatně všechny texty v časopise.

V dalším článku jsem vypíchla její podle mě tři nejlepší úvodníky. Můžeš se začíst ve španělštině i v češtině, zamyslet se nad obsahem sdělení a procvičit svou španělštinu.

Pěkně nahlas

Denně přečti alespoň jednu stránku a neznámá slovíčka si vždy podtrhni a přelož. Stačí jen pár. V začátku jde především o to chytit kontext. A co taky dost pomáhá – čti si nahlas. Vždy je jednodušší rozumět, než něco říct, a právě mluvení při čtení ti pomůže rozvázat jazyk.

Poslouchej

Písničky a mluvené slovo. Díky nim si mnohem rychleji zafixuješ přízvuk, zvykneš si na rychlost, kterou Španělé mluví, a postupně z kontextu pochytíš nová slovíčka. Pokud máš dost odvahy a už nějakou slovní zásobu, můžeš si vedle španělských songů přehrát nějaký podcast nebo audioknihu.

Rádio Cadena 100 y Cadena Dial

Já osobně mám moc ráda rádia Cadena 100Cadena Dial (obě mají i svou aplikaci do telefonu), které hrají nové i starší hity, moderátoři si sem tam povídají s posluchači nebo se ptají dětí na nejrůznější otázky, což je docela sranda. Ty totiž na své rodiče prozrazují pikantnosti nebo jen s vážným hlasem konstatují fakta, jak to u nich doma funguje. Tak si velmi rychle uděláš obrázek o španělských rodinách. 😀

Dalším fajn rádiem je LOS40, kde si můžeš vybrat z několika stanic: základní LOS40 a pak tematicky zaměřené, například LOS40 CLASSIC, LOS40 DANCE nebo LOS40 URBAN.

Spotify se španělštinou

Stačí, když na Spotify zadáš spanish hits, španělské hity nebo canciones españoles, najdeš písničky, které se ti líbí, otevřeš si u nich text a začneš si pobrukovat. 

Studuj

Asi tě zklamu, ale nějaké to studium, byť malé, je prostě základ. Já začala se španělštinou na střední škole a pokračovala na vysoké. Pak španělštinu zapomněla a znovu si ji oživila pomocí aplikace Duolingo v telefonu. Do učebnic a knížek ale pořád sem tam nahlížím.

Základy španělštiny tištěně

  • Učebnice současné španělštiny 1. díl, jejímiž autorkami jsou Olga Macíková a Ludmila Mlýnková, se hodí i pro samouky a obsahuje mp3 k poslechu. Z této knížky nás učili na výšce a za mě je parádní. Najdeš tam i všechny šílené španělské slovesné časy.
  • Pro fajnšmekry a šprty existuje také Učebnice současné španělštiny 2. díl a Španělština za 24 dnů. Ty ale vyzkoušené nemám. Už nestojím o neustálé ležení v knihách, v nichž jsem byla zabořená x let. Tobě se ale třeba budou hodit!
  • Česko-španělský mluvík LINGEA je taky super věcička, kterou při cestování uvítají všichni začátečníci. Fráze mi nikdy nešly zapamatovat, takže si mluvníkem listuju jen tak ve volném čase pro zajímavost. A sem tam se mi do mozku něco uloží.
Španělština | Slovotvorka

Základy španělštiny tváří v tvář

Skupinové, soukromé, prezenční nebo online lekce španělštiny jsou dnes na každém rohu. Stačí si vybrat, zaplatit a je to. Když jsi stydlín, jde to online a jen mezi čtyřma očima. Když se chceš seznámit s novými lidmi a vystoupit z komfortní zóny, vyplatí se výuka španělštiny skupinově.

Jelikož jsem spoustu let seděla ve školních lavicích, tak mě studium španělštiny v kolektivu úplně nelákalo. Nakonec jsme se ale s manželem na pár skupinových lekcí vypravili. Rodilá Španělka nám osvěžila základy a k tomu připravila nějaké hry na procvičení.

Překládej

Víš co? Překladač od Googlu je fajn, ale v žádném případě ho neber jako dogma. Někdy překládá zbytečně složitě anebo nesmyslně. Kolikrát už se mi Španělé smáli, cože to povídám. A já se jen odkázala na Google Translator.

Mnohem lepší je Slovník od Seznamu. Krásně přeloží a vysvětlí každé slovíčko, jen tam bohužel nepřeložíš celé věty. Proto se pořád okrajově hodí i ten Google nebo Mluvník.

Na překlady textů písniček používám asi nejčastěji Karaoketexty.cz.

Sleduj

Seriály, filmy, TV zprávy, pohádky nebo instruktážní videa se vyplatí sledovat pravidelně a nejlépe v originále se španělskými titulky. Pokud by sis totiž zapl české titulky, přestaneš vnímat španělštinu a budeš se soustředit jen na češtinu. A to nechceš.

Pasapalabra a First Dates

Ano. V rámci studia španělštiny jsme klesli až tady. Ale bylo to boží! Televizní pořad Pasapalabra jsme hltali, i když jsme tomu pořádně nerozuměli. Na First Dates bylo zase skvělé, že tam účastníci vedou jednoduché konverzace a lze pochytit i celou řadu hovorových slovíček a frází.

A pozor! Jde klesnout na ještě větší dno! A to ke sledování La Isla de Las Tentaciones.

Brenda Romaniello z Hola Spanish

YouTube je samozřejmě také perfektním zdrojem, jak se rychle naučit španělsky. Nejlepší španělština online je podle mě v podání sympatické Argentinky Brendy, které jde krásně rozumět.

Její YouTube kanál HolaSpanish doporučuji všemi deseti i pokud teprve začínáš. Sdílí zajímavosti a typické slovní obraty ve španělštině, a dokonce se můžeš přihlásit k odběru jejích newsletteru nebo si u ní zaplatit intenzivní lekce španělštiny.

Španělština na Instagramu

Instagram je také super místem, kde se dá naučit španělsky. Každý den se můžeš dozvědět něco nového, nebo si jen rychle zopakovat, co už znáš.

Já například sleduju profily directespanol s Albertem, martainspanish s Martou a sem tam kouknu na learningespanol nebo onlinespanelsky. Tohle vyučování je zdarma. 😉

Přepni

Přepni do španělštiny vše, co jen jde – mobil, notebook nebo třeba navigaci. Díky tomu můžeš pochytit další základní pojmy a rozšířit svou slovní zásobu.

Zapisuj

Ukládej si slovíčka, která ti dělají problém, nebo všechna ta, která se ti líbí. Napsáním na papír nebo do poznámky ve svém telefonu si je zapíšeš i do své hlavy.

Polepuj

My máme přímo před WC na zdi nalepené číslovky. Je jedno, co si tam dáš ty. Klidně si doma polep a popiš co tě jen napadne. Pokud každý den uvidíš, jak se řekne lednička, jak stůl a jak polštář, rychleji si názvy zafixuješ.

Cestuj

Toto je samozřejmě jeden z nejlepších způsobů, jak se naučit španělsky. Cestování tě přenese do země, kde se španělský jazyk používá na denním pořádku a v té nejpřirozenější podobě.

Vycestovat na delší dovolenou nebo se alespoň na čas přestěhovat do Španělska, na španělsky mluvící ostrovy nebo do jižní Ameriky je zaručený způsob, jak se nejrychleji naučit španělsky a ještě zdarma. Španělština tě tady obklopí ze všech stran a něco se naučíš, i kdybys nechtěl. 

Máš pejska? Vezmi ho s sebou! Zvýšíš své šance na seznámení. Španělé milují pejsky, takže jich při venčení potkáš spoustu. A můžeš se dát do řeči.

Nakupuj

Základy španělštiny si velmi rychle osvojíš pouhým procházením supermarketů, obchodů s oblečením, nákupních center nebo řetězce IKEA. Koukej na visačky a cedulky, jak se co řekne, a do paměti nebo také do svého telefonu či do poznámkového bločku si zapisuj slovíčka, která tě zaujmou, nebo názvy věcí, které používáš nejčastěji. Nakupování online je taky skvělý učitel!

Řeš

Co takhle dát si reklamaci matrace ve španělštině? Nebo návštěvu kadeřníka, výměnu pneumatik či odeslání dopisu? Každá nová situace tě dost naučí a mega tě posune.

Mluv

Seznam se s rodilými mluvčími a trénuj své jazykové schopnosti. Klidně si povídej i sám se sebou. Ano, zní to divně, ale když si mluvení zautomatizuješ, stane se automatickým i při běžné konverzaci. Výhodou je, že sám se sebou jsi každý den, takže nemáš výmluvu!

Já si třeba při venčení povídám španělsky s Emilkou 🐕 anebo prostě jen praktikuju samomluvu. Sama pro sebe si říkám, co zrovna dělám, o čem přemýšlím a co budu dělat. Je ale pravda, že rozhovory s Emilkou nepůsobí tak ujetě. Samozřejmě si můžeš povídat i jen ve své hlavě. 😉

Hraj si

Nemusíš pořád jen studovat a snažit se zapamatovat si nová slovíčka „na sílu“. Hraj si! Pořiď si jednoduché juegos de mesa ve španělštině jako například LAMA, TIRO AL PATO nebo RUMMIKUB. Tím si můžeš procvičovat třeba jen základní číslovky. Ideálně k deskovkám usedni přímo se Španěly.

I počítačové hry nebo jakékoliv online hry ve španělštině se počítají.

Piš

Piš si s lidmi španělsky. Na Whatsappu, Messengeru nebo na Instagramu. Vytvoř si chatující síť s těmi, kterým nedělá problém komunikovat ve španělštině – není potřeba, aby to byli jen rodilí mluvčí – a společně si španělský jazyk procvičujte.

Napodobuj

Při komunikaci se Španěly pozoruj, napodobuj a kopírujJaké fráze a slovíčka při psaní nebo v konverzaci používají? Jakou mají intonaci? Proměň se na chvíli v malé dítě a dělej všechno jako oni.

Pracuj

Vyrazit do zahraničí za prací? Proč ne! Pokud nepracuješ online a nomádování nebo cestování v karavanu (jak je dnes moderní) tě úplně neláká, najdi si práci ve španělsky mluvící zemi. Ve Španělsku můžeš získat práci asi nejčastěji v hotelnictví, v restauraci, v kadeřnictví, stále více v coffee shopech nebo třeba jako tatér.

Takhle si španělský jazyk osvojíš nejrychleji, protože prostě budeš muset. A to zdarma při běžné konverzaci se svými kolegy nebo nadřízenými.

Uč se

Přece by ses každý den jen neválel na pláži nebo v knihách! Při delším pobytu ve Španělsku si domluv kurz zpěvu, vaření či kreslení, přihlas se na lekce bachaty nebo na moto kurz.

Sportuj

S výjimkou zimy se hraje na pláži každý týden volejbal a bývají tam lekce jógy. Stejně tak se můžeš přihlásit na pilates, do fitka, na crossfit nebo fitbox. Snáze se seznámíš a rozmluvíš. Co si vybereš?

E-book 55 tipů ke stažení zdarma

Dělej to všechno s radostí

O tom by mělo studium španělštiny být především. Jazyk je to slunečný a byla by škoda ho objevovat pouze z učebnic někde v potemnělém bytě. Možností, jak se naučit španělsky, je mnoho. Tak jdi a nasávej!

A že nebudeš umět skvěle? To vůbec nevadí. Já mám taky pořád velké mezery. (Přízvuk mám ale dobrej.)  Ba naopak, abych se rozmluvila, musela jsem hodně věcí ze školy zapomenout a svou španělštinu a přemýšlení o ní zjednodušit. Takže učebnice ber spíše jako skvělou pomůcku pro základy španělštiny a pomocnou berličku.

Španělština se mi líbila už od dětství, ale udržet slova a fráze v hlavě je boj. A tak už si několik let vypisuju zajímavá nebo vtipná slovíčka a hledám pomůcky, jak si některé španělské fráze snáze zapamatovat. Postupně se s tebou o to budu dělit tady na blogu. 

Tak brzy zase na čtenou!