Menu Zavřeno

Co je typické pro Španělsko aneb Užitečné tipy pro život tady

Ve Španělsku najdete podobnosti s Českou republikou, ale také spoustu rozdílností. O něčem už jste slyšeli, něco vás možná překvapí. Co se hodí vědět, když se stěhujete do Španělska, přesněji do oblasti Costa del Sol? Na co se připravit a na co se těšit, když se řekne „Španělsko“?

Siesta Španělsko

Jídlo a pití ve Španělsku

Na nákup jídla je tady určitě nejlepší obchod Mercadona, kde je vše sympaticky rozmístěné, dobrý výběr a čerstvé ovoce a zelenina. Dalšími v pořadí jsou pak SuperCor a SuperSol. Lidl nás zklamal a Carrefour a další obchody lze k nákupu využít, ale žádná sláva.

Cenově to vychází podobně jako v České republice.

Voda tady na jihu prý pitná je, ale téměř nikdo ji nepije, protože je velmi tvrdá a ne moc dobrá. Ze začátku jsme kupovali barely s vodou (ta je ale bez chuti a tak nějak „mrtvá“), ale pak jsem objevila filtrační konvici a to je hned jiná písnička. Člověk ušetří a voda nám konečně chutná.

Španělsko je proslulé svými tapas (menší porce jídla, dalo by se říci takové „obědové jednohubky“), na které narazíte na každém rohu a které se většinou jeví i jako nejlepší varianta jídla – jsou dobré, lze se najíst za přijatelnou cenu, poznáte místní kuchyni (patatas bravas, paella, chilli con carne…) a užijete si pestrou hru chutí. Jedno tapa stojí obvykle 2–4 € a když si jich ve dvou lidech dáte cca 5, většinou vám to bohatě stačí.

Mouka je tady jiná. Nedělí se na hladkou, polohrubou a hrubou, ale na typ podle použití, tedy na zákusky (obsahuje prášek na pečení), na chleba, na běžné použití aj. Másla jsou tady často s obsahem soli, na to při nákupu pozor (bez soli = sin sal).

Je něco, co nám tady chybí? Ano. Například klasický kmín, tvaroh, směsi koření a již připravené perníkové koření.

A kde mají nejlepší zmrzliny ve Fuengirole a Benalmádeně? V La peseta Helados Artesanos a Heladerias Moka.

Mockup - E-book 55 tipů
55 tipů na to NEJ v Málaze a okolí!

Španělsko a nakupování

Byt jsme zařizovali a vybavovali v obchodech Ikea (stejné jako v ČR) a Conforama (tady jsme koupili televizi, mikrovlnku, matraci). Velkou část věcí jsme nakoupili rovněž přes bazar Wallapop – něco jako Letgo v Česku (lze hledat podle vzdálenosti a podle inzerátů v okolí). Druhou bazarovou variantou je pak Millanuncios (podobné jako Sbazar).

Decathlon je tady také stejný jako v ČR a najdete zde spoustu dalších franšíz, například Yves Rocher, Tezenis, Calzedonia aj.

Online se tady nakupuje nejčastěji přes Amazon a Mediamarkt. Alza/Mall tady bohužel nejsou.

Doprava, poplatky na dálnici a cena nafty ve Španělsku

Cena benzinu a nafty je podobná jako v České republice a při cestování narazíte na úseky, kde se platí mýtné (úspora času je ale minimální ve srovnání s jinými cestami). Většinou navíc existuje neplacená alternativní cesta v podobě dvouproudé kvalitní silnice.

Doprava autobusem stojí ve Fuengirole 1,15 € a tuto cenu platíte vždy. Je jedno, jestli jedete kousek nebo až na konečnou.

Vlak vás vyjde z Fuengiroly do Málagy na přibližně 3 €.


Začti se do tří článků, které ti pomohou s tvou španělštinou.


Spící Španělsko: siesta ve Španělsku a její vliv na otevírací dobu obchodů a restaurací

Siesta se odvíjí od počasí ve Španělsku. Přes léto je na Costa del Sol opravdu horko. V České republice bývá nejsilnější slunce kolem poledne, ve Španělsku je to přibližně od čtyř do šesti (v osm hodin večer je mnohdy světlo a teplo jako by byla jedna hodina po poledni). 

Siesta v tuto dobu tedy dává smysl. Je to ideální čas na to, zalézt někam do stínu nebo si jít zaplavat.

Nejlépe se pracuje ráno a pak až večer.

Jednu nevýhodu to ale má, a to, že většina obchodů a podniků má zavřeno. Pokud tedy vyrazíte do centra města na nákupy před polednem, může se stát, že si pak budete muset dát čtyři hodiny pauzu, v případě, že to máte domů dál. Určitě nespoléhejte na to, že v jeden den vyřídíte vše, co si naplánujete.

Přes zimu je tady stabilně kolem 15 °C a když svítí sluníčko, tak se to drží kolem 20 °C. Zkrátka takové pěkné jaro. Večer je v zimních měsících obvykle na mikinu a bundu. Listopad, březen a duben byly zatím (dle naší zkušenosti) nejchladnější měsíce.

Poučení pro příště a rady na závěr

 • Bazén u bytu nebo domu je nutnost (pro nás, co milujeme vodu).
 • Nebydlet u hlavní cesty, přes léto se zblázníte z projíždějících motorek.
 • Obchod v docházkové vzdálenosti.
 • V okolí dobré možnosti pro venčení pejska, ideálně „pejsková“ pláž.
 • Připojení k internetu už hotové, nejlépe v ceně nájmu.
 • Zjistit, jak moc rušivé jsou bary, hotely a restaurace v místě vašeho bydliště.

Španělská slovíčka, se kterými si vystačíte

 • Necesito – potřebuji
 • No necesito – nepotřebuji
 • Quiero – chci
 • No quiero – nechci
 • Hola, Buenos días – ahoj, dobrý den (zjistili jsme, že je vcelku jedno, co použijete)
 • Hasta luego – nashledanou
 • Muchas gracias – děkuji
 • Por favor – prosím
 • No hablo espaňol – nemluvím španělsky
 • Un poco – trochu
 • Aquí – tady
 • Esto – toto
 • Helado – zmrzlina
 • Con tarjeta – kartou (platit)
 • Puedo pagar? – Mohu platit?

Se Španěly, kteří neumí anglicky, je oříšek se domluvit, ale nějak se to vždycky zvládne. Rukama, nohama a přes Google translator.


Líbí se ti španělština? Začni na Instagramu sledovat Španělskou násosku. Budu tam postupně sdílet španělská slovíčka a užitečné tipy, jak si je zapamatovat.

Španělská násoska | Kurz španělštiny


Španělsko a co je na něm super

 • Neprší. Prostě neprší. Takže pokud máte psa, je to ráj na zemi (kromě března a dubna).
 • Slunce si zde užijete dosytosti 300 dnů v roce.
 • Milí a usměvaví lidé.
 • Je na koupání až do konce října.
 • Pizza a marmeláda z Mercadony.
 • Boží drogerie plné věcí. Tam se dá strávit celý den.
 • Úžasně hustá smetana (asi tak hustá, jako když v ČR vyšleháte smetanu se ztužovačem).
 • U popelnic lze najít poklady. Nebojte, nepřehrabujeme se v popelnicích, ale kolem nich fakt někdy narazíte na praktické věci zdarma – stoleček, skříňku…

Lákává vás život ve Španělsku? Přečtěte si článek Život ve Španělsku: jak začít, kde a co vyřídit.

8 Comments

 1. katerina

  španelsko me uchvatilo a dovedu si predstavit tam zit bohuzel mame vice deti 15.14,11,8,6 nevim jak by tuto situaci zvladli a co za praci by jsme meli co skoly a jazyk tady u nas to jde od deseti k petiti poradite

 2. Sany

  Krásný článek, moc děkuji za sepsané Vaše poznatky a cenné rady. Moc se hodí :). Jen by mě prosím zajímalo, jak se cestuje se psem, co musíme splňovat na přepravu a kontrolách na hranicích. Kdybyste mohla trošičku popsat dálniční známky, které jsou cestou zapotřebí, tak bych byla moc ráda. Dají se všechny koupit již u nás na benzince nebo až cestou? Předem velmi děkuji a také se s Vámi rádi případně uvidíme například při venčení pejska :). Snad tam nemají s pejsky problém…s venčením atd..

 3. Slovotvorka

  Jsem ráda, že se článek líbí! Nejnižší cena ubytování se v Andalusii u moře pohybuje kolem 600€ (na jsme alespoň my narazili). V každé části Španělska to ale může být samozřejmě jiné, jinde jsme nehledali. Případně je určitě možnost sdílených bytů, pronájem pokoje apod. Hodně záleží na požadavcích. Vzdálenost od moře je jen jeden z nich. Jak velká kuchyň, jestli terasa/balkon, jestli bazén, zahrada… vzdálenost od centra města apod. 🙂 Vždycky jsme hledali přes Idealista.com. Tak ať se podaří něco najít! S.

 4. Linda

  Díky za bezva článek! Právě řešíme, zda si ve Španělsku koupit něco svého (a doufat, že to od jara do podzimu pronajmeme – nevím ale, zda k tomu nepotřebujeme nějaké povolení…) , nebo se jen někde ubytovat na pár zimních měsíců. Můžu se zeptat, za jakou nejlevnější cenu se dá sehnat ubytování na měsíc včetně poplatků? Nemuselo by to být u moře, spíš aby se nejednalo o tmavou kobku :). Díky moc!

 5. Slovotvorka

  Děkuji moc 🙂 Přeji vám, aby se přání o životě ve Španělsku splnilo. Souhlasím, Ronda i celé její okolí jsou krásné, máme to tady moc rádi 🙂 A až tady budete, určitě dejte vědět a můžeme se společně vydat do přírody nebo zajít na dobré jídlo 🙂 Ať se vám daří!

 6. Péťa

  Moc hezky blog 🙂 Chystáme se s partnerem (Brit) a našimi dvěma dětmi přestěhovat do Španělska během roku až dvou, hlavní motivaci jsou tedy příjemní lidé, máme toho tady v Čechách tak nějak po krk… Líbí se nám Ronda, nádherné město, příroda kolem a na pobřeží se dá ještě v pohodě dojet. Tak snad nám to vyjde 🙂 Držím vám moc palce a snad se jednou na Costa del Sol potkáme! 🙂

 7. Slovotvorka

  Děkuji za pochvalu 🙂 Určitě se brzy dá zase všechno do pořádku a vy se podíváte za námi do Španělska a my zase do ČR.

 8. Jaroslava Pekárková

  Krásné počteníčko a nádherné obrázky. Moc na vás myslíme a přejeme vám,ať se to u vás zlepší a nejen u vás a ať se brzy uvidíme.

Komentáře nejsou povoleny.