Menu Zavřeno

Portugalsko překvapilo! Lisabon, Porto, Sintra a Cabo da Roca

0
(0)
Do Portugalska jsem zavítala poprvé. Představovala jsem si, že je skoro stejné jako Španělsko a že i jazyk je téměř totožný. Mýlila jsem se. V mých očích je nyní Portugalsko úplně jiné. Své, ale přitom tak podobné dalším evropským zemím. Začínám dokonce uvažovat, jaký by byl život takhle blízko oceánu. Co doporučuji určitě navštívit?
Porto | Portugalsko

Španělština vs. portugalština

Tak to byl docela šok. Když se nám v autě naladilo portugalské rádio, byli jsme zmatení. V prvním okamžiku se nám zdálo, že tam naskočila nějaká ruská frekvence. Ne, počkat, možná německá, italská nebo francouzská?? Nevěřícně jsme napnuli uši, ale po španělštině ani památky. V minulosti už jsem portugalštinu na krátkou chvíli párkrát zaslechla, ale takhle v plné palbě to bylo úplně něco jinčího. Ok, Portugalcům tedy rozumět nebudeme.

Od rodilé Španělky mám potvrzeno, že ani oni Portugalcům nerozumí. Zato Portugalci Španělům ano, protože je to o dost jednodušší. To je také důvodem, proč si o Španělech mnozí Portugalci myslí, že jsou hloupí – oni jim rozumí, ale Španělé Portugalcům ne. No a už je oheň na střeše.

Taková španělská Anglie

Hned při přejezdu hranic šlo poznat, že jsme v jiné zemi. Když pominu cizí nápisy, byla jasným důkazem krásná zeleň. Po překročení hor jako bychom se ocitli v severských zemích, kde se vše zelená z vydatných dešťů a chladného podnebí.

U oceánu to vypadá podobně jako v Norsku (takhle si to alespoň představuji) a v některých městech zase jako v Anglii na venkově. A přitom je to vše krásně divoké jako v sousedním Španělsku. Prostě nádhera!

Základní portugalská slovíčka, která se hodí

 • Bom dia [bom džia]  – Dobrý den
 • Alo [alo] – Ahoj / Dobrý den
 • Obrigado [obrigado] – Děkuji
 • Ocupado [okupádo] – Obsazeno
 • Praia [prája] – Pláž
 • Disculpe [deskulpe] – Promiňte
A to je tak všechno. Jinak se s námi bavili anglicky nebo španělsky.

Dvě krásná velkoměsta: Lisabon a Porto + Gaia

To by bylo, abych při první návštěvě Portugalska nenakoukla do těchto dvou krásných historických měst. Každé z nich má svou specifickou a neopakovatelnou atmosféru, kterou prostě musíte zažít na vlastní kůži. Co zde stojí za to?

Lisabon – hlavní a největší město Portugalska

 • Památník objevitelů (Padrão dos Descobrimentos) – připomíná slavnou éru portugalských mořeplavců a je tvořen řadou nádherných vytesaných soch.
 • Belémská věž (Torre de Belém) – opevněná věž v Lisabonu, která sloužila jako součást obranného systému.
 • Tradiční belémské košíčky Pastéis de Belém – nejlépe chutnají teplé. Z centra města se postupně ke košíčkům, Památníku objevitelů i Belémské věži dostanete tramvají číslo 15E, když vystoupíte na zastávce Mosteiro dos Jerónimos. Nejblíže k Belémské věži je však až zastávka Largo Da Princesa.
 • Historická tramvaj 28 (jízda není okružní!) – jednosměrná cesta trvá cca 30 minut a stojí 3 €. Jízda končí dál od centra, takže my jsme si hned koupili i zpáteční jízdenku.
 • Lisabonská katedrála (Santa Maria Maior de Lisboa) – nejstarší a nejvýznamnější katedrála Lisabonu. Nádherně vypadá, když je v noci osvětlená.
 • Museu dos Coches – zde jsme se ocitli úplnou náhodou, když jsme se chtěli skrýt před prudkým deštěm. Nicméně stálo to za to! Expozice kočárů byla nesmírně zajímavá a překvapilo mě, jak obrovská a honosná tato vozidla byla. Dokonce i Vašek vedle nich vypadal jako malý pán.
 • Veganská restaurace Plant Base – tady jsme si dali výborné pivo, cizrnu s rýží a nejlepší nachos, které jsem kdy jedla.
 • Restaurace O Prego – dobře jsme se najedli a pak si užili příjemné a vtipné chvilky při živé hudbě Fado. Navíc jsme se seznámili s velmi sympatickým párem Španělem a Italkou.
 • Miradouro do Recolhimento – moc pěkná vyhlídka na přístav. Tzv. miradorů je tam ale spousta, například Miradouro do Castelo de São Jorge nebo Elevador de Santa Luzia.

Navštívili jsme ještě Bairro Alto, což je vyhlášená místní čtvrť s živou hudbou. Působilo to na mě ale spíše jako ostravská Stodolní a upřímně mnohem sympatičtější a „místnější“ to bylo v restauraci O Prego. Pivaře by možná mohl zaujmout podnik Delirium Café Tremens.

Pokud se do Lisabonu vydáte v zimě v období Vánoc, vězte, že si užijete nádherné světelné výzdoby napříč městem a na vánočních trzích si pochutnáte na svařáku, čokoládových pralinkách nebo kandovaném ovoci.

Porto a Gaia – města lahodného vína

Jsou to sousední města u stejné řeky Douro (španělsky Duero), ale přitom tak rozdílná. Jedno je typické množstvím vinařství, v nichž můžete degustovat portské od rána do večera – Gaia, a druhé vás provede tajemnými uličkami svého starého centra – Porto. A to všechno pojí nádherný most Ponte de D. Luís I (most krále Ludvíka I.), po kterém se prostě musíte projít. Skoro z ptačí perspektivy totiž odsud uvidíte celé Porto i oblast Gaia neboli Vila Nova de Gaia.

Vila Nova de Gaia

Co jiného dělat právě zde nežli ochutnávat víno! Vydali jsme se proto do vyhlášeného vinařství Graham’s na degustaci (cena prohlídky a degustace je 22 €). Provedli nás mezi několikaletými sudy s vínem a popsali, jak víno vyrábí (sice anglicky, ale příliš rychle, takže jsem pobrala tak každou pátou větu). Bylo to moc zajímavé, zejména ve chvíli, kdy se začalo ochutnávat.

Portské víno se dělí na dva druhy: Ruby a Tawny.

Vybrali jsme si ochutnávku Tawny podle ročníku a postupně porovnávali desetileté, dvacetileté a třicetileté Tawny. 10leté chutnalo víceméně jako to klasické portské, které koupíte v obchodě za běžnou cenu. 20leté mi moc nechutnalo a 30leté bylo výborné. Nicméně, když jsme dodatečně vyzkoušeli 40leté Old Tawny, vše se změnilo – najednou mi chutnalo nejvíce 20leté víno! Ale možná už jsem jen byla opilá… Zajímavé však bylo, že mi pak nejvíce chutnalo i v dalších dnech!

Zhodnocení druhého typu vína – Ruby:

 • Six Grapes – vypadá i chutná jako řepa
 • Vintage – taková řepa s alkoholem

A co ve Vila Nova de Gaia dále navštívit?

Zaručeně vyjeďte do střešní restaurace Porto Cruz v přístavu u řeky Douro. Je odtud nádherný výhled. A nezapomeňte navštívit velké tržiště Mercado Beira-Rio na nábřeží. Tady najdete plno lahůdek, sladkých dobrůtek i krásných věciček: hrníčky, čokoládky, sýry, vína a mnohé další. Jo a přibližně od úrovně Porto Cruz jezdí lanovka až nahoru na most Ponte de D. Luís I.

Vtipná historka: v jedné místní kavárně jsem si objednala černý čaj a cappuccino. No a světe div se, oni mi přinesli cappuccino a v tom se louhoval pytlík s čajem 😀 Znamenitá chuť neočekávaného!

Atmosféra na nábřeží je skvělá, určitě Vila Nova de Gaia nevynechejte!

Porto

I v samotném Portu samozřejmě můžete pít vína, co hrdlo ráčí. Tady už vás ale mohou zlákat také uličky historického centra, sympatické obchůdky nebo třeba překrásné knihkupectví Livraria Lello, které je typické svým schodištěm obloženým červeným dřevem. Není divu, že se právě tady J. K. Rowlingová při svém pobytu v Portu v letech 1991–1992 inspirovala pro vznik školy čar a kouzel v Bradavicích. Opravdu se tady cítíte trošku jako v Harry Potterovi. Okamžitý vstup je 5 € na osobu (lístky jsme kupovali online), pokud nechcete čekat v dlouhatánské frontě, až na vás dojde řada. Dobré však je, že při nákupu zboží vám vstupné odečtou.

V podobném duchu jako Livraria Lello se nese prodejna rybích koláčků Pastel de Bacalhau ve městě Vila Nova de Gaia. Tady ale navíc hraje každou půlhodinu varhaník.

Velmi příjemná ochutnávka vína s milým pánem proběhla i na tomto břehu řeky Douro v podniku Lado Lagar D’ouro Boutique Wines v zapadlé uličce historického centra Porta poblíž nábřeží, kde jsme mohli ochutnat vína od malých dodavatelů. A bylo to výborné! Tentokrát jsme se zaměřili na 20letá vína a mně osobně nejvíc lahodilo Lamelas a Blackett, ale bílá Lagrima byla také moc dobrá.

Do Porta se chci určitě ještě podívat. Projít si celou městskou čtvrť Ribeira nebo navštívit Jardins do Palácio de Cristal. Věřím, že v každém ročním období má Porto své nezaměnitelné kouzlo.

Tip: Pozor na způsob placení! Buď berou jen hotovost, platební kartu Visa (Mastercard nikoliv), nebo dokonce jen portugalskou kartu Visa. Nemusí to tak být všude, ale na mnoha místech tomu tak je.

Jiný pohled na Porto si můžete přečíst na blogu od mé kamarádky: https://klaara.cz/porto/. V článku se dozvíte ještě mnohem více o mostech a portském víně. 🙂

Unikátní město Elvas

Ve městě Elvas, které je hned za hranicí Portugalska a Španělska, jsme jen přenocovali, nicméně už teď vím, že se tady chci ještě podívat. Atmosféra vydlážděného náměstí byla úchvatná. A ještě když se ubytujete v historickém zámečku ze 17. století přestavěného na hotel Sao Joao de Deus, budete si připadat opravdu královsky. 

Pro svůj nejsouvislejší systém hvězdicovitého opevnění na světě vysoký 40 metrů, jehož výstavba probíhala mezi lety 1498 až 1622, bylo město v roce 2012 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. A místní akvadukt (umělý vodní most) je rovněž monumentální.

Cabo da Roca – nejzápadnější bod Evropy

Na Cabo da Roca (též Cape Roca), nejzápadnější bod Evropy se dostanete jednoduše autem (parkování zdarma) nebo autobusem 403, kde si zaručeně užijete nádherné výhledy! Pozor si však dejte na silný vítr a nevynechejte ani cestičky po útesech. Z výšky uvidíte, že je dokonce možné sejít až na bohem zapomenutou pláž dole pod vámi.

165 metrů nad mořem se nachází maják z roku 1758, který je vysoký 22 metrů a jehož světelný rádius je 48 kilometrů.

Pohádková Sintra

V Sintře mě okouzlila zejména příroda a zeleň. Neskutečné, famózní a velkolepé! Nicméně abyste mohli spatřit všechny krásy hradů, paláců, zahrad a parků zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO, museli byste tady pravděpodobně strávit několik týdnů, možná i měsíců. Celá Sintra i její přilehlé oblasti jsou obrovské a převážně také dosti kopcovité.

Co jsme zatím stihli my?

 • Palacio de Monserrate – vstupné 8€, za které spatříte krásný palác, růžové zahrady a exotické mexické zahrady (nejbohatší botanické zahrady v Portugalsku), které jsou opravdu přenádherné. Žádná monokultura, ale směs nejrůznějších typů staletých stromů, od jehličnanů a listnáčů přes palmy až po kaktusy. Chvílemi jsem si připadala jako v pravěku a pocítila jsem, jakou sílu příroda má. Nezapomenutelný zážitek. A to všechno lemovaly krásné kamenné cestičky, které celou tu souhru nijak nerušily, ba naopak. A co je výhodou, dá se parkovat přímo u vstupu do komplexu.
 • Palácio Nacional da Pena – vstupné 13 €, tento hrad postavený v roce 1839 je opravdu jako vystřižený z nějaké pohádky. Ten si zkrátka zapamatujete. Nicméně pro mě opět srdcová záležitost – zahrady. V okolí hradu bych se mohla jen tak procházet dlouhé hodiny a asi nikdy by mě to neomrzelo. K hradu dojedete asi nejlépe autobusem 434 (HOP-ON HOP-OFF) nebo tuk-tukem (nejeli jsme, tedy neznám ani cenu), protože se přímo k němu nedá vyjet autem. Ale můžete začít i z opačné strany, tudy (východ i vchod).

Hrady a paláce, které bych ještě stoprocentně ráda viděla:

 • Castelo dos Mouros
 • Regaleira Palace

Další zajímavé stavby a atrakce:

 • National History Museum
 • Sintra National Palace
 • Seteais Palace

Přímo v Sintře si pak zajděte do restaurace Paço Real. Na Googlu má sice nic moc hodnocení, ale jídlo zde bylo velmi chutné!

Několik zajímavostí závěrem

 • Hodinový časový posun – musím se přiznat, že mi vůbec nedošlo, že je to v Portugalsku s časem jinak, a překvapilo mě, když bylo najednou o hodinu méně.
 • Ideální země pro nomády – no komu by se s portským v ruce nepracovalo skvěle?! Navíc je neskutečně inspirativní sedět u řeky a degustovat úrodu místních vinařů.
 • Brutálně drahý benzín – při cestě autem nebo na motorce se vám možná protočí panenky. Cena benzínu se totiž pohybuje okolo 1,90 € za litr! 

Portugalsko je bezesporu nádherná a dechberoucí země, kde je opravdu co objevovat. A nyní už rozumím tomu, proč je stále oblíbenější destinací všech věkových skupin. Tady si totiž na své přijde každý.

Byl pro tebe příspěvek užitečný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť!