Menu Zavřeno

Rozhovor s novodobou sklářkou LeonaGlass

Tomu říkám umění! Práce Leony Mikové alias LeonaGlass mě uchvátila hned v prvním okamžiku. Skleněné figurky se mi líbí už od dětství, kdy jsme je s mamkou sbíraly a dělaly si takovou svou malou kolekci skleněných zvířátek. Ale mít je ve sklenici? Kdy nestojí jen tak ve vitríně, ale můžu je třeba denně používat? Dle mého opravdu skvělý nápad, který si zaslouží být vidět. Proto jsem neváhala a Leony se zeptala na její začátky, na práci se sklem i plány do budoucna. Zjistěte více o mladé slečně, která vám vyrobí originální dárek na míru.

Narozeninový dárek pro mého manžela

Instagram je plný neskutečně kreativních umělců, ale skleněné figurky ve sklenici u mě tentokrát vyhrály. S otevřenou pusou jsem koukala na tu krásu a hned si začala představovat, co bych nechala Vaškovi vyrobit. Motorku? Pivo? Štíra podle znamení zvěrokruhu? Nakonec jsem měla o dárku k narozeninám jasno velmi rychle. Leoně jsem poslala fotografie pro lepší představu a poprosila ji, ať do sklenice na víno vloží našeho miláčka – Emilku.

V listopadu 2021 nám čtyřnohá kráska přišla a Vašek byl nadšený. Odteď už nikdy nebude pít sám!

Naše Emily uvnitř sklenice na víno

Rozhovor s Leonou o práci se sklem

Dobrý den, Leono. Jsem moc ráda, že jste souhlasila s rozhovorem. To, co děláte, je totiž, minimálně z mého pohledu, neskutečně fascinující. Nejenže ovládáte práci se sklem jako takovou, ale ještě dokážete vytvořit opravdu přesné kopie zvířecích mazlíčků nebo věcí. Věřím, že se najde spousta nadšenců (a bude jich přibývat), kteří by se o vás a vaší práci rádi dozvěděli více. Proto jsem si pro Vás připravila několik otázek. Můžeme jít na to.

Jaké je vaše celé jméno a odkud pocházíte?

Dobrý den, moc děkuji za hezká slova. Jmenuji se Leona Miková a pocházím ze Sázavy, malého městečka vzdáleného cca 30 minut od Prahy.

Pes ve sklenici na víno | Slovotvorka.czSkleněná figurka pejska

Sklářství přece jen není úplně běžné povolání, o kterém sní každá malá holka. Co nebo kdo vás k němu přivedl?

Ke sklářství jsem měla blízko od malička. Má rodina vlastní malou rodinnou sklárnu, takže jsem v tomto prostředí vyrůstala, samozřejmě mě ale nikdy nenapadlo, že bych se tím také někdy mohla živit. Začalo to jako koníček.

Kdy jste se zpracováním skla začala a jak dlouho už se tomuto řemeslu věnujete?

Poprvé jsem ke sklářskému kahanu zasedla asi 6 let zpátky, kdy jsem si při studiu na gymnáziu chtěla vydělat vlastní peníze. Maminka mě dlouho přemlouvala, ale já k tomu měla odpor. Ze začátku jsem se pouze učila, jak vlastně kahan ovládat a dělala pomocné práce. Postupně mě práce se sklem začala více bavit, a to hlavně díky mému dědečkovi, který u nás v dílně tvořil skleněné figurky.

Cyklisté ve sklenici

Tento obor asi vystudovaný nemáte, jste tedy samouk?

Sklářství vystudované nemám. Jsem samouk, ale cenné zkušenosti mi do teď předávají úžasní skláři z naší sklářské dílny a hlavně můj dědeček, který se tomuto řemeslu věnuje celý život.

Je to zatím spíše jen váš koníček, nebo už se tomu věnujete na 100 %?

Zatím stále studuji navazující magisterský program na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE, konkrétně Mezinárodní obchod, ale tvorba mě naplňuje a snažím se jí věnovat na 100 %, i když je to občas na úkor studia.

Co vás na práci se sklem nejvíce baví?

Nejvíce mě baví sklo jako materiál – jeho tvárnost a rozmanitost. Člověk nikdy neví, jak se daná kombinace dvou skel zachová a co z ní vzejde. No a potom samozřejmě výsledek, největší odměnou jsou fotky a zprávy od spokojených zákazníků.

Souhvězdí ve sklenici na víno

Jak vás napadlo vyrábět skleněné figurky do sklenice?

Figurky u nás vyráběl můj dědeček odjakživa. Já chtěla sklářskou tradici přiblížit lidem tak, aby skleněné figurky mohly být zapojeny do každodenního života. A tak vznikl nápad umísťovat je do sklenic.

Jak dlouho průměrně trvá výroba skleněné postavičky a její upevnění do sklenice?

Doba výroby skleněné figurky záleží především na její složitosti. Nejjednodušší figurky zaberou půl hodiny, ty nejsložitější i několik hodin. Následně se musí přes noc vypálit ve sklářské peci na 560 stupňů Celsia. Tento proces se u některých figurek musí i opakovat, aby se sklo pořádně vybarvilo. Odborně se tomuto procesu říká tamprování. Vytamprované figurky se buď lepí do skleniček speciálním lepidlem pod UV lampou, nebo se do skleničky přímo zatavují. Celý proces je tedy poměrně časově náročný.

Co vám na výrobě skleněných figurek přijde nejtěžší?

Nejtěžší je určitě naučit se se sklem vůbec pracovat. Přeci jenom to není obvyklý materiál a má své specifické vlastnosti.

Je možné vložit figurku do jakéhokoliv typu sklenice? Jaké typy sklenic se skleněnou postavičkou je u vás možné zakoupit?

Ano, aktuálně nabízím velké množství sklenic, od těch vinných (sklenice na bílé i červené víno), přes půllitry až po sklenky na vodu. Většinu skleněných postaviček vyrábím na zakázku, takže záleží na domluvě, vyrobit se dá téměř vše.

Sklenice na sekt, koňak i vodu


Jak vzniká Baby Yoda

Kde všude si mohou lidé vaše sklenice objednat? Prodáváte pouze přes Instagram, nebo i na nějakých jiných platformách?

Kromě Instagramu a Facebooku si lze figurky koupit na e-shopu naší rodinné sklárny mikaglassdesign.cz.

Kde berete inspiraci pro jednotlivé postavičky?

Většina mých výrobků je dělaná na zakázku. Mou hlavní inspirací jsou tedy mí zákazníci. Při vlastní tvorbě čerpám inspiraci nejčastěji z přírody, a to hlavně co se týče barevných kombinací. Dál pak z každodenního života nebo také u zahraničních umělců.

Jak nejlépe sklenice se skleněnými postavičkami čistit, aby nedošlo k jejich poškození?

Nedoporučuji sklenice mýt v myčce. Ideální je ruční mytí, a to buď pouze vypláchnout jarovou vodou, nebo použít kuchyňskou houbičku.

Co dělat v případě, když se mi sklenice rozbije, ale figurka zůstane nepoškozená? Je možné Vám ji zaslat, abyste ji vložila do nové sklenice?

Ano, pokud k tomu dojde, vždy svým zákazníkům nabízím opravu.


Jak vzniká vánoční sob


Jak vzniká motýl


Jak vzniká jednorožec

I když se pravděpodobně většina mých čtenářů nebude chtít pouštět do výroby skla, tak jen spíše pro zajímavost. Jaké speciální nástroje jsou k práci se sklem a pro výrobu skleněných postaviček potřeba? Může se zpracování skla způsobem, jakým to děláte Vy, naučit každý?

Já pracuji s tvrdým borosilikátovým sklem. Pro jeho výrobu je potřeba mít sklářský kahan, plynovou a kyslíkovou bombu a potřebné nářadí na tvarování skla. Dále jsou potřeba barevné skleněné tyče, které se musí objednávat ze zahraničí, protože v Česku je dostupná pouze omezená paleta barev. A samozřejmě sklářská pec. Je to tedy poměrně nákladná investice a já mám štěstí, že toto zázemí mám v naší rodinné sklárně.

Člověk tomu musí věnovat hlavně ze začátku hodně času, aby se práci se sklem naučil, ale to je asi u každého oboru. Když někdo bude opravdu chtít, určitě se pracovat se sklem naučit může.

Na co ze své dosavadní práce jste pyšná nejvíce? Která postavička je zatím váš „majstrštyk“?

Nejvíce pyšná jsem na figurky, u kterých si na první dobrou řeknu, zda je vůbec zvládnu vyrobit, nebo když se mi podaří namíchat nějaká zajímavá barevná kombinace.

Složitá figurka draka ve sklenici na víno

Jaký je postup při prodeji skleněných postaviček na míru? Jaké informace by vám měl zákazník poslat?

Pokud se jedná o výrobu figurky pejska nebo třeba motorky, tak je ideální zaslat fotografii pro předlohu, aby se výsledná figurka co nejvíce podobala originálu. Důležité je, aby zákazník co nejvíce popsal svou představu. A pokud mi nechá volnou ruku, tak je to ideální.

Zvládnete vyrobit opravdu cokoliv, o co si zákazník napíše, nebo máte nějaké limity?

Je možné vyrobit opravdu téměř vše. Rezervy ale určitě mám, a proto se snažím neustále učit nové techniky výroby skla.

Vyrábíte vedle sklenic s postavičkami ještě nějaké jiné typy skleněných výrobků?

Ano, kromě skleněných figurek vyrábím také skleněné šperky, na jejichž výrobu bych se chtěla v budoucnosti více zaměřit.

Skleněný řetěz | Slovotvorka.czSkleněný řetěz z dílny LeonaGlass

Myslím si, že váš nápad má obrovský potenciál a věřím, že o vaše produkty bude čím dál větší zájem. Jaké máte plány do budoucna? Jakým směrem byste se chtěla dále ubírat?

Moc děkuji. Po novém roce se plánuji trochu méně věnovat výrobě na zakázku a více se zaměřit na vlastní tvorbu. Chtěla bych určitě vyjet za zkušenostmi na zahraniční pracovní stáž a svou tvorbu neustále posouvat na vyšší úroveň.

Je něco dalšího, co byste o sobě nebo o výrobě produktů ráda řekla? Na co se třeba vaši zákazníci hodně ptají?

Teď mě asi již nic nenapadá.

Pokud čtenáře něco napadne, určitě se sami rádi zeptají. Moc děkuji za zajímavé povídání a už teď se těším na Vaše další skleněné výrobky!

Mockrát děkuji za příjemný rozhovor.

Leona Miková alias LeonaGlass | Slovotvorka.cz

Leona Miková – ta, která za tou veškerou nádherou stojí

Tolik možností!

Leonin Instagram sleduji moc ráda a nevycházím z údivu, jak dokáže z kousku skleněné tyče vyrobit tak složité tvary a nádherné figurky – od různých ras pejsků přes cyklisty a mořské živočichy až po mystické draky a jednorožce.

Traktor a herní konzole ve sklenici

Asi není pochyb o tom, že je to skvělý tip na dárek. Pokud jste doteď váhali, co věnovat svým blízkým jako dárek k narozeninám, dárek k výročí, vánoční dárek, svatební dar nebo jen tak z lásky, myslím si, že tyhle luxusní a zároveň vtipné sklenice potěší každého. Radost ale můžete udělat samozřejmě i sami sobě!

Je to zkrátka takový roztomilý dárek na dobré víno, na pivo, koňak nebo třeba jen na vodu, a to jak pro muže, tak pro ženy všech věkových kategorií.

Co si necháte do sklenice vyrobit vy?