Menu Zavřeno

Jak přidávat nové potraviny do svého jídelníčku při SIBO

Hned na úvod tě moc nepotěším. Přidávání nových potravin vyžaduje především ČAS. Je potřeba naslouchat svému tělu a najít rovnováhu. Každý den je novou příležitostí, jak si vytvořit své ideální domácí stravování. A jak postupovat v rámci terapie SIBO? Jak zařazovat nové potraviny do jídelníčku, aby bylo vše ok?

Postup přidávání potravin | Slovotvorka

Nové potraviny zařazuj do jídelníčku pomalu

Ideálně jednu novou potravinu týdně, aby se mohla uklidnit případná reakce imunitního systému. Případně tak, jak píše Phoebe Lapine ve své knize SIBO Made Simple: laktóza v pondělí, lepek v pátek a sója následující úterý. Anebo ještě jinak, také podle Phoebe (str. 94):

FODMAP ukázkový plán A FODMAP ukázkový plán B
Pondělí
nízká dávka (¼ jablka/avokáda/manga)
nízká dávka (¼ jablka/avokáda/manga)
Úterý
odpočinek
střední dávka (½ jablka/avokáda/manga)
Středa
střední dávka (½ jablka/avokáda/manga)
vysoká dávka (1 ks jablka/avokáda/manga)
Čtvrtek
odpočinek
odpočinek
Pátek
vysoká dávka (1 ks jablka/avokáda/manga)
odpočinek
Víkend
odpočinek
odpočinek

To proto, že jídlo, které sníme, nás ovlivňuje ještě dalších 48 hodin! Novou potravinu nad rámec low FODMAP diety tedy konzumuj nejméně po dvou dnech od té předchozí.

Reakce těla jsou v pořádku

Pamatuj na to, že bublání a malý nekomfort v žaludku nebo ve střevech jsou normální. Tělo jen reaguje na něco, co dlouho nemělo. Důležité je nezbláznit se z každého prdu. Doslova. A to ani z pupínku na tváři nebo flíčku na zádech.

Důležité je sledovat, v jaké míře a kdy se to děje. Jedno nevhodné jídlo tě nepošle zpátky do temných močálů onemocnění SIBO. Mnohem více je to o způsobu tvého života jako celku.

Je to výzva. Nebudu zastírat, že já sama jsem zvědavá, zda a jak to všechno zvládnu ustát.

Rozšiřuj jídelníček s rozumem

To, že ti nová potravina nevadí, ještě neznamená, že ji odteď můžeš jíst každý den bez omezení. Hezky pomalinku, polehoučku a ne tak, že si dáš po půl roce každý den mango, které tvůj žaludek neviděl půl roku a už skoro neví, co to vlastně je.

Nebuti lhát. Tohle je pro mě mega těžké. Jsem žrout. Jídlo miluju a nejraději bych už jedla vše. Takže mi to občas ujede a něčeho nového se nabaštím, až mám boule za ušima, a pak je mi špatně. 😀 Ale snažím se už půl roku, seč mi síly stačí, jíst střídmě a jen zdravě.

Nevzdávej to, když ti něco nesedne

Náš mikrobiom se neustále mění. Takže pokud jsi právě teď na něco citlivější, po dvou měsících to může být úplně jinak. Třeba za měsíc nebo dva už budou tvá střeva zase o kus zdravější a připravenější potravinu strávit. A hlavně! Neboj se. Řekni strachu z jídla sbohem. Mysli na to, jak krásně se ti každá potravina tráví a jídlo si naplno užívej.

Vadí mi laktóza, tak už ji raději nikdy jíst nebuduto je špatný přístup.

Vždycky je šance laktózu, lepek nebo cukr znovu zařadit, jen musíš pomalu zkoušet a vydržet. Tělo si musí znovu vytvořit správné enzymy pro její trávení. Až po dlouhodobém vysazení může přijít skutečný problém. Potravinám se zbytečně nevyhýbej.

Léčivá moc vděčnosti

Každý den si napiš tři věci, za který jsi vděčný. Krásně to nastaví tvůj mozek na to hezké. Zaměř se na to, co máš teď a tady, nikoliv na to, co nemáš.

Užívej si každý přítomný okamžik. A platí i pro jídlo.

Buď vděčný za to, co můžeš jíst právě teď, i když je toho poskrovnu. Zkus i to málo udělat krásné a chutné a oslavuj každý svůj úspěch. Každou novou potravinu, která ti nevadí. Vezmi to jako výzvu, jak být v kuchyni kreativnější.

Pozitivní myšlení před každým jídlem

Kdybych si před každým jídlem říkala: Ježiši, no to zas bude. Určitě mi to nesedne a bude mě bolet břicho. Tak mi po něm logicky bude špatně. Protože se tak už předem nastavím. Tělo a hlava tě poslouchají, na to nezapomínej. A vše, co jím říkáš, berou doslovně!

Laskavé myšlenky hory přenáší

Před každým jídlem si raději říkej pozitivní afirmace. Opakuj si (i když ti zatím není nejlíp), jak je jídlo, které máš právě před sebou, skvělé, vydatné, zdravé a jak se ti bude dobře a s lehkostí trávit. Jak všechny tvé orgány výborně pracují a z každého sousta si dokážou vzít všechny potřebné látky a vitamíny.

Soustřeď se na to, jak jde jídlo do pusy a představuj si, jak se jím krásně nasytí každá buňka tvého těla. Laskavé myšlenky udělají s tvým zažíváním i s celou tvou osobností divy.

Rest-and-digest mód

Toto především!

Před každým jídlem se zklidni a připrav se na to, že budeš jíst. Tím spíše ti potravina nebude vadit, tím lépe se ti bude trávit a ba co víc, na maximum si užiješ každé sousto, protože mu budeš věnovat svou plnou pozornost. Obecně dodržuj tyhle zásady.

SIBO tě přišlo něco naučit

Lidé trpící na SIBO jsou většinou perfekcionisté, často se stresují i kvůli maličkostem a bojují se svými strachy. Hledají zkratky, ale přitom chtějí být nejlepší. Možná už to přehání s rozjetými projekty a neklidné myšlenky jim v noci nedají spát. To si ale odporuje se zdravím.

SIBO tě přišlo naučit více odpočívat, poslouchat své tělo, nespěchat, uvolnit se ze sevření perfekcionismu a neřešit každou blbost. Přišlo tě naučit, jak se mít lépe. K uzdravení se proto nevydávej zkratkou. Chce to trpělivost. Oslavuj každou novou potravinu, která ti nevadí, každý malý úspěch, který se ti na cestě k uzdravení podaří. Objevuj a raduj se.

FODMAP dieta je tady vždy pro tebe, kdyby ti zase někdy bylo těžko, potřeboval ses očistit a dát odpočinout svému zažívání. Ale zbytečně si se svým zažíváním nezahrávej!