Menu Zavřeno

Záhadné onemocnění SIBO – co to je, příznaky a příčiny

Za tajemnou zkratkou SIBO se skrývá Small Intestinal Bacterial Overgrowth neboli syndrom bakteriálního přerůstání v tenkém střevě. Co se přitom v těle děje? V tomto představení sice hrají hlavní roli střevní bakterie, ale vedlejší role orgánů s tím velmi úzce souvisí a měli bychom věnovat pozornost i jim.

Co je SIBO neboli bakteriální přerůstání v tenkém střevě

SIBO je jednoduše řečeno stav, kdy se tvé bakterie z tlustého střeva rozdivočí a začnou lézt kam nemají – šplhat nahoru do tenkého střeva a užívat si neřízenou párty plnou vodíku, nebo metanu. Když jsou hodně ofrklé, dají se při rozkladu cukrů do trousení ne jen jednoho, nýbrž obou plynů, čímž nadělají ještě víc paseky. A to hlavní – nemá je co zastavit. Zkrátka anarchie.

Sacharidy jako problém

Jak se tráví sacharidy? Složitě. Tenké střevo si s tzv. FODMAP neboli fermentovatelnými sacharidy neumí moc dobře poradit, a ty proto při trávení přecházejí téměř v nezměněném stavu rovnou do tlustého střeva. Tam je fermentací štěpí bakterie a vytváří přitom velké množství střevních plynů (oxid uhličitý, vodík, metan).

Vražedné FODMAP

FODMAP je zkratka pro sacharidy s krátkým řetězcem neboli fermentovatelné:

  • oligosacharidy (např. cibule, česnek, pšenice nebo luštěniny),
  • disacharidy (laktóza obsažená v mléce a mléčných výrobcích),
  • monosacharidy (nadbytek fruktózy nad glukózou získaný např. z medu, ovoce a ovocných šťáv nebo agávových či fruktózových sirupů)
  • polyoly (cukerné alkoholy mannitol, sorbitol, maltitol, isomalt a xylitol), které obsahuje běžně dostupná a konzumovaná strava.

Při léčbě SIBO je cílem všechny tyto sacharidy omezit.

Vzhůru k těžkostem

Pokud se tvá strava skládá převážně ze sacharidů a obecně jinových (chladících) druhů potravin, přikrmuješ „tlustostřevní“ bakterie a podporuješ jejich množení. Strava bohatá na FODMAP navíc snižuje schopnost střev absorbovat vodu, čímž dochází k říhání, křečím, zácpě nebo průjmu. A s každým dalším pozřeným FODMAP se bakterie násobí a symptomy zhoršují.

Co je SIBO | Slovotvorka

A rovnováha je v pytli

V tenkém střevě by mělo žít pouze cca 10 000 bakterií na mililitr. Oproti tomu zdravé tlusté střevo bývá domovem až 1 000 000 000 bakterií na mililitr. Opačný stav už ze své podstaty zavání problémy. Navíc nejde jen o počet těchto mikrobů. Každé střevo obsahuje specifické typy bakterií, které mají na starosti specifické činnosti.

Makačenka a nemakačenka

Tenké střevo je obecně pracovitější než tlusté. Má pod palcem trávení a vstřebávání potravy, posouvá tráveninu směrem dolů, chrání nás před kvasinkami a plísněmi a rovněž je důležitou součástí našeho imunitního systému. Oproti tomu v tlustém střevě už je to spíše pohodička, kde se jen skladují nestrávené zbytky čekající na vyloučení.

Do tohoto biotopu pak spolu s jídlem posíláme bakterie z vnějšího prostředí, které se také mohou usazovat v žaludku nebo ve střevech, pokud zde není dostatečně kyselé prostředí.

No jen si představ, jak by to vypadalo, kdybys vzal miliony sluníčkových Španělů z tlustého střeva, vrazil je mezi Němce v tenkém střevě a ještě k nim spolu s jídlem přihazoval pěkně prohnané zloduchy, kterým nedělá problém usídlit se kdekoli se jim to zrovna hodí. A co hůř, neměl bys žádnou páku na to, jak se jich zbavit. Davy těchto nezvaných přistěhovalců by se mačkaly v úzkém tunelu a neustále by to kolem nich bouchalo vodíkem, nebo metanem.

Intolerance jako zástěrka

Z krevních testů při SIBO nezřídka vyplývá intolerance na laktózu nebo lepek, kdy ti lékář obvykle poradí, ať omezíš, nebo úplně vynecháš potraviny, které je obsahují. Nikdo se už ale nezajímá o příčinu. Prostě se to bere jako běžný problém, který máš možná nadosmrti.

Špatné vstřebávání látek

Obvyklým ukazatelem bakteriálního přerůstání v tenkém střevě je také nedostatek některých vitamínů a minerálů. V mém případě vyšel nedostatek železa. Dostala jsem pixličku tabletek a tečka. Hotovo. Opět se nikdo ani nepozastavil nad příčinou.

Není SIBO jako IBS

Nemoc SIBO se často zaměňuje s IBS (Irritable Bowl Syndrom) neboli syndromem dráždivého tračníku, a tak se také většinou i léčí. Asi není překvapením, že neúspěšně.

Respektive u IBS se lékaři spíše jen snaží pacientům ulevit od nepříjemných symptomů. Takže předepisují léky proti průjmu a probiotika, nebo naopak projímadla a stravu s vysokým obsahem vlákniny. Jenže všechny tyto postupy projevy a léčbu SIBO jen zhoršují.

SIBO příznaky

Co je SIBO už víš. Jak ale poznáš, že je vůbec něco v nepořádku? Ukazatelů nerovnováhy bývá celá řada. Teď se podíváme na nejčastější z nich a v dalším článku na méně časté příznaky SIBO i přímo na ty moje.

Nejčastější příznaky SIBO

Mezi základní projevy onemocnění SIBO patří obecně průjem, zácpa či jejich kombinace (podle druhu přemnožených bakterií), časté nadýmání a bolesti břicha, únava a motání hlavy nebo nutriční nedostatky (především vitamínu B12, železa a vitamínu A, D, E a K rozpustných v tucích), s nimiž se mohou pojit další a další zdravotní problémy.

Každý to má trošku jinak

Blbé je, že na léčbu SIBO neexistuje jeden konkrétní recept. Průběh onemocnění ovlivňuje obrovská spousta proměnných, jako například:

  • Druh přemnožených bakterií – bakterie produkující vodík se chovají trochu jinak než bakterie produkující metan. Zřídka jsou dokonce přemnožené oba dva druhy.
  • Přidružené zdravotní problémy – snížená funkce štítné žlázy a jiné autoimunitní onemocnění, prodělané operace, hormonální nerovnováha, estrogenová dominance, psychické problémy, špatně fungující nebo chybějící žlučník apod.
  • Životní styl – jak se stravujeme, zda kouříme a pijeme kávu, jak často a jakým způsobem cvičíme, kolik hodin denně spíme nebo jak moc jsme ve stresu.
  • Stavba těla – hubené tělo snáší přebytek bakterií v těle jinak než tělo s pár kily navíc, tělo se silnými kostmi bude reagovat jinak než tělo s osteoporózou apod.

Příčiny onemocnění SIBO

Nekontrolovatelně se množící armáda bakterií se zvětšuje s každým dalším nevhodným jídlem, nedostatečným spánkem, špatným životním stylem nebo stresem. 

Jen se podívej. Kdo dneska jí v klidu, pořádně kouše, soustředí se na to, co konzumujeme, a po každém jídle si chvíli odpočine? Kdepak. Snídáme u počítače, nebo hned po snídani běžíme do práce. Při obědě se koukáme do telefonu a jídlo do nás padá rychlostí blesku, aniž bychom věděli co vlastně. Na večeři si pak klidně dáme něco smaženého a k tomu nějaký ten alkohol. A není výjimkou, že přes den uzobáváme brambůrky nebo sladkosti. Vedle toho jsme delší dobu na čerstvém vzduchu maximálně tak o víkendu, cvičíme spíše výjimečně, chodíme pozdě spát, brzy vstáváme a stresujeme se nad televizními zprávami nebo už zase zvýšenými cenami potravin. Tak trochu začarovaný kruh, co myslíš?

Někdy se pozorně a pomalu projdi po supermarketu. Možná také lépe uvidíš, kolik průmyslově zpracovaných potravin se těsní ve vysokých přihrádkách. Kolik čokoládových tyčinek, sladkých pití nebo polotovarů čeká, až zase podlehneš tomu malému pokušení, které přece chutná tak skvěle. A to pomíjím jedovaté postřiky na ovoci a zelenině nebo hormony v mase. Už jen máloco je v naší společnosti čisté a opravdu zdravé.

Není to jednoduchá doba. A spolu s ní bohužel přicházejí nová onemocnění.

Může za to žaludek a štítná žláza

Nedostatečná kyselost žaludku neboli hypochlorhydrie bývá asi nejčastější příčinou nejen toho, že pozřené jídlo leží delší dobu v žaludku, ale také že se bakterie mohou zvesela přesouvat do tenkého střeva, kde je pro ně nyní nekyselé a tudíž obyvatelné prostředí.

A aby to nebylo tak jednoduché, snížená kyselost žaludku má také svou příčinu – velmi často sníženou funkci štítné žlázy. Tedy když nefunguje štítná žláza, nefunguje ani žaludek. To proto, že tělo vynakládá veškerou svou energii na udržování funkčního imunitního systému a už mu nezbývají síly na trávení potravy a boj s cizími bakteriemi.

Nezničené bakterie přijaté s jídlem se s radostí usidlují v tenkém střevě a tzv. helicobacter pylori velmi ráda zůstává už v žaludku, čímž jen potvrzuje, že je zde málo kyselé prostředí.

Další důvody zběsilého množení bakterií

Důvodů, proč se v těle bakterie dostávají tam, kam nemají, může být vícero – například nedostatečná tvorba trávicích enzymů a žluči, celiakie, cukrovka, užívání antibiotik, endometrióza, parazité v těle, kandidóza, obezita nebo špatně fungující ileocekální chlopeň mezi tenkým a tlustým střevem. A co je hlavní, tyto příčiny většinou nechodí samy.

Co alespoň zatím vím, tak já mám nouzi minimálně o kyselinu chlorovodíkovou (HCL) a trávicí enzymy, k tomu sníženou funkci štítné žlázy a intoleranci laktózy a fluoru.

Špatné fungování štítné žlázy má rovněž své viníky. To je ale zase jiná pohádka, kterou si povíme, až si zlepším zažívání, snad úspěšně se zbavím SIBO a budu se moci více zaměřit na svou hormonální soustavu. Jistě to bude výzva, protože mi lékaři celý život tvrdí, že to je na furt a už se to bude jen zhoršovat. A já jim to prostě nevěřím.

Neléčené SIBO

Rizika neléčeného bakteriálního přerůstaní jsou stále víceméně tabu, protože se jedná o poměrně nový druh nemoci. Údajně však z dlouhodobého hlediska dochází ke zvýšené propustnosti střev a pronikání toxinů do těla či k neschopnosti vstřebávat důležité živiny vedoucí k dalším problémům, například ke vzniku autoimunitního onemocnění.

Otázkou: „Co je SIBO?“ cesta za uzdravením teprve začíná. Můžeš sledovat tu mou.

Postupně se s tebou tady na blogu podělím o co nejvíce záludností spojených se SIBO. Povím ti třeba, jak, kde a za kolik zjistíš, že máš SIBO, které potraviny jsou v rámci eliminační diety povolené a které přísně zakázané, nebo to, jak změnit svůj životní styl, aby zas bylo líp.

A to všechno testuji sama na sobě. Drž palce!