Menu Zavřeno

Ztráta menstruace a co dělat, aby se vrátila

Pokud nemá ženské tělo dostatek síly na některou aktuálně důležitější činnost, obvykle si ji vezme právě tady. Vynechání menstruace nás totiž neohrozí na životě tak jako špatně fungující srdce, střeva či plíce. Několikadenní zpoždění nebo dokonce několikaměsíční ztráta menstruace jsou takovou výstražnou kontrolkou, že je v těle něco v nepořádku. Co bývá nejčastější příčinou této nerovnováhy a jak získat menstruaci zpátky?

Ztráta menstruace | Slovotvorka

Co je ztráta menstruace neboli amenorea

Pokud se nejedná o těhotenství, představuje ztráta menstruace, odborným slovem amenorea vynechání menstruace po dobu více než 2–3 měsíců.

Dělí se na primární, která znamená, že dívka nezačala menstruovat do 15 let, a sekundární, kdy došlo k vymizení již probíhající menstruace u dospělé ženy. 

nepravidelná menstruace signalizuje nějaké nesrovnalosti v těle, avšak samotné zpoždění ještě není takový problém jako úplné vymizení měsíčního krvácení.

Vynechání menstruace a její nejčastější příčiny

Jak jednorázové vynechání menstruace, tak dlouhodobou disbalanci mohou způsobit psychické i fyzické příčiny.

Za zpožděním periody může stát zvýšený stres, nedostatek spánku, změna životního stylu, nemoc, nadměrná fyzická zátěž, užívání některých léků nebo špatně fungující štítná žláza a rozhozené hormony. Děje se tak hlavně při nadměrné ztrátě hmotnosti, kdy tělo menstruaci prostě vypne, aby mělo sílu a energii na jiné činnosti.

Mé 3 měsíce bez menstruace

Velké cestování a hledání TAK KAM, změna jídelníčku v rámci onemocnění SIBO, nedostatek spánku a samozřejmě i nějaký ten stres udělali v mém případně své. Když se k tomu navíc přidala střevní chřipka a rapidní snížení hmotnosti, přišla ztráta menstruace (srpen–říjen 2023). Mé tělo už zkrátka nezvládlo tolik činností a některou muselo odložit.

Vedle nízké hmotnosti (53 kg při výšce 170 cm) byly na vině rozhozené hormony a chybějící vitamíny, které se v důsledku SIBO špatně vstřebávaly. Menstruační cyklus šel proto stranou.

Ztráta menstruace má řešení

Určitě si nenechávej píchnout injekci na vyvolání menstruace, to by ti v těle udělalo ještě větší paseku. Nejdříve se zkus hodit do klidu, zlepši své strávování a dostatečně spi. Měsíčky se pravděpodobně dostaví co nevidět samy. Já čekala tři měsíce a pak zkusila HJT.

Hormonální jógová terapie (HJT)

Zní to bláznivě, ale myslím si, že právě hormonální jógová terapie mi vrátilla menstruaci. Nebo má na tom alespoň lví podíl. Po cvičení jsem totiž začala cítit, že se v těle něco mění a světe div se už asi po 3 týdnech jsem to dostala! A byla to krása. Ani břicho mě nebolelo.

Hormonální jógová terapie | Ztráta menstruace | Slovotvorka

Cvičení se Šárkou

Už pár let jsem měla doma knihu Hormonální jogová terapie 2 od Dinah Rodriguez. Tak nějak ale pro mě byla těžko uchopitelná a spíše mi jen ležela v šuplíku. Při vynechání menstruace na mě ale vyskočilo něco lepšího – kniha Jóga pro holky ze západu od Šárky Simonidesové a její online kurz hormonální jógy. Chtěla jsem se účastnit semináře osobně, ale při našem cestování to bohužel nebylo možné. Čekat na bůhvíkdy jsem určitě nechtěla.

Názorně a srozumitelně

Šárka je propagátorkou speciální série jógových cviků právě od Dinah Rodriguez. Důležité pro mě bylo, že jednotlivé cviky vysvětluje názorněji a srozumitelněji a má je moc hezky zpracované jak ve své knize, tak v podkladech, které dává k dispozici před kurzem. Všechno mi tak do sebe krásně zapadlo a navíc jsem měla závazek, který mě do cvičení dokopal.

Hormonální jógová terapie | Ztráta menstruace | Slovotvorka

Všechno souvisí se vším a hormonální jóga je skvělým nástrojem, jak se opět dostat do rovnováhy. Údajně pomáhá i na střeva, takže zahřívací cvičení praktikuju každý den a několikrát za týden celou sestavu. No a uvidíme, jestli to pomůže i na SIBO. Minimálně je cvičení fajn na protažení a rozpumpování těla a člověk alespoň přijde na jiné myšlenky.

Doplňky stravy, zejména béčka

Svou roli při navrácení menstruace určitě sehrálo i to, že mi vyšel negativní dechový test. To totiž znamenalo, že má střeva byla zas o kousek schopnější pojmout a vstřebat vitamíny. 

Začala jsem tedy užívat b-komplex a síru, a to i v rámci MTHFR mutace. Béčka mají příznivý vliv na nervový systém a pomáhají s rozkladem sacharidů, bílkovin a tuků. Síra slouží k detoxikaci a regeneraci těla a podporuje funkci jater, růst vlasů, nehtů a kůže.

Bylinky v záloze

V záloze jsem samozřejmě měla bylinky. Na ty už mnoho let nedám dopustit. Vždy jsou pro mě jistotou, kterou vím, že mé tělo nejvíce ocení. Na doporučení Karolíny jsem si pořídila sypaný kontryhelový čaj Sonnentor a v plánu byl ještě drmek obecný v kapslích.

Nakonec jsem ale nic z toho nepotřebovala. Menstruace se dostavila dříve, než jsem je začala užívat. I tak si teď ale jednou za čas po cvičení HJT dám kontryhelový čaj, protože mi chutná. Stejně má u mě své místo řebříčkový nebo šalvějový čaj, které tělo krásně zklidní.

Kontryhel | Ztráta menstruace | Slovotvorka

Aby se zpoždění menstruace neopakovalo

Prevence je samozřejmě také důležitá. Zpoždění menstruace lze určitě předcházet. Jak?

Vynechání menstruace k nám hovoří jasně: je čas zpomalit. Věřím, že není náhoda, že právě v té době ke mě přišla knížka Čas zpomalit od Terezky Škorupové. Vyplatí se alespoň na chvíli vypnout mozek a zaměřit se na krásy okolního světa. A především se naučit poslouchat své tělo, protože to nám dává každý den návod k tomu, jak správně žít.

Prevencí je samozřejmě dostatečný pohyb a správné dýchání, které poskytuje právě hormonální jógová terapie podle Dinah Rodriguez. Ani obyčejnou jógou nic nezkazíš. Neméně důležitou součástí je kvalitní spánek a pokud možno co nejméně stresu.

Zdravá menstruace

Je v pořádku, když menstruační cyklus trvá 25–32 dnů a menstruace (krvácení) 4–7 dní. Zdravá menstruace nebolí, je pouze cítit trošku tlak v podbřišku a lehké napětí v prsou. Nemělo by to ale být nic extrémního, na co si musíš vzít ten slavný výrazně růžový prášek. Rovněž krev by měla být čistá, světlá a neměla by obsahovat krevní sraženiny.

Moc hezky píše o menstruaci a stravování během našich ženských dnů Marie Helen. Třeba to, co se v těle odehrává a proč bychom měly jíst protizánětlivé potraviny a které to jsou.

Máš zkušenosti s hormonální jógou? Podařilo se ti získat menstruaci zpět?