Menu Zavřeno

Curly Girl metoda aneb Jak jsem se zamilovala do svých (vlnitých) vlasů

Vždycky jsem měla pocit, že mé vlasy vypadají divně a neforemně. A tak jsem je já hloupá téměř každý den žehlila, narovnávala, pálila, natahovala a mučila. Přitom stačilo tak málo, aby byly spokojené – nečesat je, používat správné produkty a nechat je se vlnit. Zas tak jednoduché to ale není. Curly Girl metoda (zkráceně CGM) je totiž tak trochu alchymie a člověk nikdy neví, co mu jeho nevyzpytatelné vlnité vlasy předvedou. Nicméně správný postup a odhodlání jsou základními kameny úspěchu. Jak tedy na to? Inspiruj se mou (zatím) půlroční cestou a načerpej informace, které se ti budou v začátcích hodit.

 

Curly Girl Metoda | Slovotvorka.cz

 


Moje nejnovější zkušenosti (7. 5. 2021)


Dlouhá léta v nevědomosti

V době koronaviru jsem se stala osvícenější v mnoha věcech, a právě vlasy jsou jednou z nich. Člověk mohl zpomalit, víc přemýšlet sám o sobě a pak k němu začaly zčistajasna přicházet neuvěřitelné informace – třeba právě ta, že existuje nějaká Curly Girl metoda a že vlasy mohou vypadat úplně jinak, když se o ně správně pečuje. 30 let je dlouhá doba v nevědomosti, ale jak se říká: pozdě ale přece. A to se počítá!

A co to ta Curly Girl metoda vlastně je?

Jednoduše řečeno speciální péče o vlnité a kudrnaté vlasy. Takový typ vlasů totiž nemá rád silikony, alkohol ani žádné jiné zatěžující a vysušující ingredience, bytostně nesnáší česání za sucha a prostě miluje jen tak si být.

Studnicí informací a tipů, co právě takové vlasy vyžadují, je webová stránka Kudrnatévlasy.cz, ze které i já sama neustále čerpám (a jako copywriter musím pochválit texty na celém webu!). Vedle této stránky narazíš na internetu i na spoustu dalších webů a článků (českých i zahraničních) či youtube videí, která se věnují právě kudrnatým vlasům.

Můj progres v rámci CGM

Přibližně v červnu 2020 jsem přestala vlasy česat za sucha, postupně přikupovala přírodní produkty a snažila se svým vlasům porozumět v tom, co vlastně potřebují.

Hned ze startu jsem prodala žehličku na vlasy, abych už neměla pokušení tento doslova pekelný nástroj použít, a začala užívat Biosil Plus s biotinem a zinkem pro podporu růstu vlasů za krásných cca 70 Kč, abych jim dodala trochu síly i zevnitř. Zkoušela jsem i o dost dražší doplňky stravy, ale Biosil zatím na plné čáře vyhrává. S ním mi totiž už za pár týdnů začaly rašit nové „baby“ vlásky nad čelem, a navíc hezky mentolově voní.

Takhle to vypadalo na začátku, kdy jsem se ještě česala… V tomto případě rozhodně nelze říct „sladká nevědomost“.

Před Curly Girl metodou   Před Curly Girl metodou

Před Curly Girl metodou   Před Curly Girl metodou   Před Curly Girl metodou

V začátku aplikování Curly Girl metody jde vidět lehké zlepšení a to, jak se vlasy pomalu vzpamatovávají z žehlení a česání za sucha.

V průběhu Curly Girl metody   V průběhu Curly Girl metody   V průběhu Curly Girl metody

Později se mi povedly už i docela pěkné vlnky až spirálky.

Curly Girl metoda progres    Curly Girl metoda progres   Curly Girl metoda progres

Po pár měsících kamarádství s metodou Curly Girl už to vypadá o poznání lépe! Vlnky se začínají hezky definovat a působí to, jako bych si vlasy každé ráno natáčela kulmou.

Curly Girl metoda výsledek   Curly Girl metoda výsledek   Curly Girl metoda výsledek

A vlní se čím dál víc, takže jsem zvědavá, jak se „vybarví” za dalších pár měsíců. Ale pokud by to zůstalo jen takto, určitě si nebudu stěžovat.

Curly Girl metoda výsledek   Curly Girl metoda výsledek

A co je na tom nejlepší? Vlasům se stačí více pověnovat pouze cca jeden den v týdnu při mytí a pak jen každé ráno po probuzení lehce pomačkat dlaněmi navlhčenými vodou a hotovo.

Pojmy, s nimiž se při CGM metodě setkáš asi nejčastěji

Aktivátor – povzbuzuje definici vlasů (jejich vlnění a spojení do silnějších pramenů) a krásně je připraví na následné nanesení gelu (pěny), který tento tvar upevní. Za sebe mohou potvrdit, že vlnky mi při použití aktivátoru a gelu vydrží o poznání déle.

Build-up – masky, leave-iny a stylingové přípravky mohou výrazněji ulpívat na jemnějších a méně vlnitých vlasech, které pak těžknou, cuchají se a přestávají reagovat na produkty. Záchranným kruhem k vysvobození z takového nepříjemného stavu je pořádná očista přibližně každé 2–3 týdny, nebo změna produktů za odlehčenější variantu.

Clarifying šampon – před začátkem Curly Girl metody je potřeba vlasy probudit k životu a důkladně z nich smýt všechny sr*čky, které se na nich usadily během let. S tímto generálním úklidem vlasů pomáhá právě clarifying šampon, který se ale hodí i pak – minimálně jednou za měsíc, aby se vlasy mohly opět hluboce nadechnout čerstvého vzduchu.

Cowash (mytí s kondicionérem) – zatím nepraktikuji. Pocitově si totiž myslím, že jej mé vlasy nepotřebují a že by pro ně byl spíše koulí u nohy, než-li tvůrcem vlasového „vlnobití”.

Chelátový šampon – silnější bráška Clarifying šamponu zrozený pro ty ženy, které při mytí vlasů potkávají tvrdou vodu, vlasy barvily, žehlily nebo týraly nevhodnými produkty. Jelikož vlasy svlékne opravdu donaha, používej ho nejdříve po 4–6 týdnech, nebo tehdy, když ti bude připadat, že se tvé vlasy mění ve slizké hady kolem hlavy.

Frizz (krep) – vzhled vlasů, který možná máš, ale mít nechceš. Stav, kdy jsou vlasy jakoby „chlupaté“ a po rozčesání vypadají jako chomáč čehosi neurčitého. Že se jedná o vlasy, poznáme primárně podle toho, že trčí/visí z hlavy.

Leave-in – bezoplachový kondicionér. Já mu pracovně říkám „živá voda“. Po nočním válení na polštáři totiž vlasům dodá zase krásný tvar a zkrátka je probudí k životu. Stačí smíchat trošinku leave-inu s vodou, namačkat do vlasů a nechat uschnout.

Low-poo šampon – jemňoučké čištění při běžném mytí, které vlasy zbytečně nevysušuje, je šetrné k pokožce a stará se o tvé vlasy jako o miminko. Ono většinou mezi low-poo patří právě i dětské šampony.

Plop – způsob sušení mokrých vlasů tím, že se zabalí do látky, která z nich odsaje přebytečnou vlhkost (ideálně do ručníku z mikrovlákna, nebo ještě lépe do trička ze 100% bavlny, protože má hladká vlákna a díky tomu vlasům neubližuje tak, jako to dokáže vražedný froté ručník). Ideální je setrvat v plopu cca 5–10 minut. 20 minut je maximum, které vlnky nepřesuší v nepřirozené poloze.

Micro Plopping – něžnější varianta plopu, která představuje pouhé opatrné vymačkání přebytečné vody do bavlněného trička nebo ručníku z mikrovlákna. To je nejčastěji můj případ. Když se s vlasy jen takto lehce pomazlím, vypadají pak vlnky mnohem lépe, než když je zabalím a neforemně pomačkám.

Praying Hands – nejlepší způsob, jak nanášet produkty na vlasy. V dlaních si rozetři malé množství šamponu/kondicionéru/masky/leave-inu…, mezi ně dej prameny vlasů a jeď dolů až ke konečkům, zkrátka jako při modlení nebo „namasté“.

Scrunch Out The Crunch (SOTC) – jednoduše řečeno „vykřupání krusty“. Za tímto podivným pojmem se skrývá vykouzlení krásných, šťavnatých a hydratovaných vln. Křupání krusty se děje ve chvíli, kdy použiješ stylingový gel nebo pěnu, které po uschnutí ztvrdnou. Má první reakce při této zkušenosti byla asi takováto: „Co to proboha je? Doufám, že mi to na hlavě takhle nezůstane!“ Ovšem ta nádhera po překonání stavu „lepkavé chaluhy“ a následně „suchých drátků“ fakt stojí za to. A jak se zbavit tvrdé krusty? Stačí si dát prameny vlasů mezi dlaně a krustu jednoduše vytleskat. Někdy pomůže i jen pouhé mačkání pramenů vlasů.

Squish to condish – zásadní pojem v rámci CGM. Tímto způsobem se totiž do vlasů nejúčinněji vpracovává kondicionér a leave-in pro podporu jejich hydratace a „vlnobití”. Ve stručnosti lze říci, že kondicionér/leave-in spolu s vodou a mačkáním jsou úžasná kombinace.

WD nebo Wash Day (Routine) – den mytí vlasů podle CGM metody. Vyčešou se vypadané vlasy a ostatní se očistí a oživí. Chvíle, která může být trošku děsivá (množství vlasů ve vaně), ale zároveň je 100% osvěžující a příjemná. Ideálně probíhá jednou až dvakrát za týden a vlasům dodá dostatek hydratace a síly.

Určení typu vlasů aneb není vlna jako vlna

V základu dělíme vlasy na TYP 2, TYP 3 a TYP 4 a každý tento typ vyžaduje jiný druh zacházení. Popis i s detailnějším rozdělením a s fotkami příslušných typů vln najdeš na Kudrnshopu. Já osobně se nyní nacházím asi nejpravděpodobněji někde mezi 2B–2C.

Určení poréznosti: jakou péči vlasy potřebují

Mikroskopické šupiny, které pokrývají povrch každého vlasu, se nazývají kutikuly a poréznost vlasů neboli jejich schopnost absorbovat a zadržet vlhkost se určuje právě podle jejich vzhledu.

Stačí, když si představíš šišku. Ta s uzavřenými šupinami připomíná vlas s nízkou porézností a ta otevřená vlas s vysokou porézností.

Proč je určení poréznosti klíčové?

Podle ní si vybereš správné produkty, které tvé vlasy nezatíží a dodají jim dostatek hydratace nebo proteinu. Tady najdeš testy pro určení poréznosti vlasů, které ti pomohou zjistit, zda vlasům dopřát pořádnou hydrataci, nebo spíše dávku proteinu pro jejich posílení a zacelení. O poréznosti také hezky mluví Tereza Vlasáková.

Já mám vlasy od kořínků zhruba do poloviny spíše nízko porézní až středně porézní (nová a nežehlená část) a konce vlasů naopak vysoce porézní (barvená, žehlená a týraná část). K hlavě dávám lehoučké a hydratační produkty a mokré vlasy fénuju, abych pomohla kutikulám se otevřít a přijmout vlhkost a hydrataci dovnitř. Do konečků pak vždy dávám hutnější produkty s proteinem a na závěr mytí je opláchnu studenou vodou naopak pro uzavření kutikul a zpevnění vlasů.

Jaké jsou rysy vlasů s nízkou a vysokou porézností?

Pro vlasy s nízkou porézností je typické, že schnou pomalu, může jim chybět objem, produkty (zejména oleje) se na nich často jen usazují, než aby se vsákly dovnitř, a mohou hůře chytat barvu při barvení vlasů. Tady je potřeba pravidelné hloubkové čištění!

Naopak vlasy s vysokou porézností schnou velmi rychle, krepatí se a cuchají, lámou se a třepí a vyžadují větší množství produktů, protože je nasáknou rychlostí blesku.

Jaký typ vlasů máš? Udělej si test

Curly girl metoda test

Já už mám Curly Girl Test za sebou a tedy vím, s čím mám na hlavě tu čest. Mimo jiné ale z výsledku testu zjistíš také to, jak na správné mytí a styling tvého typu vlasů či které produkty jsou pro tebe vhodné. Já mám například používat produkty lehké jako vánek a když už sáhnu po oleji, tak by to měl být arganový, meruňkový nebo z hroznových semínek.

Historické okénko

Na hloubkové čištění vlasů a péči o vlasy jsem na samém začátku používala šampon a kondicionér od Curapilu (než jsem objevila facebookovou skupinu Curly Girl metoda | Kudrnaté vlasy přirozeně a navždy a další možnosti).

Po několikaletém žehlení bylo potřeba vlasy nejen důkladně omýt a hydratovat, ale také jim dodat sílu. S tím mi skvěle pomohla maska Balea Oil Repair, kterou jsem nanášela na celé vlasy. Jak ty najednou zářily! Protein papaly jako divé. Teď už mi stačí masku nanést jen do suchých, barvených konečků.

Produkty na vlasy, které aktuálně používám (testuji)

Low-poo šampony

  • Dětský šampon Johnson´s Baby (střídám klasický žlutý a heřmánkový)
  • Přírodní regenerační šampon Hristina proti vypadávání vlasů
  • Low-poo šampon Jessicurl Gentle Lather (mini vzorek 59 ml)

Hloubkové čištění

  • Hloubkově čisticí šampon Kinky Curly Come Clean (cca jednou za 4–6 týdnů, při pocitu build-upu i častěji)

Masky na vlasy

  • Banánová maska na vlasy Garnier Fructis Banana Hair Food (na celé vlasy)
  • Intenzivní maska na vlasy s proteinem Balea Professional Oil Repair (jen do konečků)

Kondicionéry

  • Přírodní kondicionér na vlasy Hristina s chmelem pro růst vlasů
  • Přírodní kondicionér na vlasy Hristina s jitrocelem pro lesklé a zdravé vlasy
  • Hydratační kondicionér Jessicurl To shea! (mini vzorek 59 ml; používám na hloubkovou hydrataci po použití šamponu Kinky Curly Come Clean)

Styling

  • Aktivátor vln Jessicurl Rockin´Ringlets (mini vzorek 59 ml)
  • Hydratační stylingový gel Pretty Curly Girl Magical Flaxseed

Rozčesávání

  • Kartáč na vlasy Tangle Teezer (a „v merku“ mám kartáč Denman)

Produkty Curly Girl metoda

Vypadá to jako hromada věcí, co? Ale to k testování zkrátka patří. Mým cílem je ve výsledku používat 3–5 vyvolených, tak uvidíme, které to budou. I zde totiž platí, že méně je mnohdy více. A se správným složením produktů mi pomáhej Bůh a Curlsbot.com.

Produkty na vlasy, které mám v plánu brzy vyzkoušet

  • Curlsmith Hydro Créme Soothing Mask – hloubková maska s kyselinou hyaluronovou
  • Přírodní vlasová maska Hristina pro poškozené vlasy kopřiva, ořech, lopuch
  • Přírodní výživná a hydratační maska Dr. Derehsan na vlasy s arganovým olejem
  • Jessicurl Confident Coils Styling Solution – styler pro definici vln
  • Refresher jemných vln a kudrn Jessicurl Gelebration Spray
  • Gel na vlny a kudrny Jessicurl Spiralicious Styling Gel
  • Jessicurl Aloeba Daily Conditioner – kondicionér na jemné vlny
  • Low-poo šampon Inahsi Soothing Mint Gentle Cleansing Shampoo
  • Hydratační kondicionér Inahsi Soothing Mint Moisturizing Conditioner

Je toho ještě dost, co mě zajímá 😀

Zatím ale jednoznačně vedou tyto dva pro mě TOP produkty: banánová maska od Garnier a gel Magical Flaxseed od Pretty Curly Girl. Tuhle dvojici moje vlasy doslova žerou.

Když chci vyzkoušet něco kvalitnějšího, nakupuji aktuálně na Talaku.es. Nedávno jsem ale zjistila, že Kudrnshop doručuje do všech zemí EU!

K zamyšlení: kondicionér vs. maska na vlasy

Mnohokrát jsem slyšela, že kondicionér uzavírá vlas a má se používat po masce. A proč vlastně? Není to jen marketingový trik? Co obsahuje navíc ve srovnání s maskou?

Je mi jasné, že maska je intenzivnější a hutnější než kondicionér a neměla by se používat každý den, od toho je tady řidší kondicionér. Ale mají se skutečně používat oba dva při jednom mytí? Co si myslíte vy? Napište mi do komentářů, protože tohle mě fakt zajímá!

Můj postup mytí vlasů

  1. 2× šampon – vlasy namočím a použiju low-poo nebo dětský šampon. Opláchnu a postup opakuji s tím, že konečky prstů „vydrhnu“ pokožku hlavy (při druhém mytí to jde mnohem lépe). Následně vlasy důkladně opláchnu a pak z nich jen opravdu lehounce vymáčknu vodu. (Jednou za čas vyměním low-poo šampon za hloubkově čisticí, abych se zbavila nánosů stylingových přípravků a vlasy pořádně očistila od tvrdé vody.)
  2. Maska na vlasy – do celých vlasů (s výjimkou kořínků a pokožky hlavy) nanesu hydratační masku na vlasy a do konců, které byly nejvíc barvené a žehlené, zapracuju proteinovou masku. Nechám chvíli působit (cca 3–5 minut). Používám ji při každém mytí, protože se mi s ní nejlépe rozčesávají vlasy. A jelikož si vlasy myju cca jednou za týden, tak to nevadí.
  3. Česání – vezmu Tangle Teezer a vlasy začnu pomalinku rozčesávat od konečků až ke kořínkům. Konce jdou rozčesat vždy nejhůř (jsou vysokoporézní a cuchají se), tady je potřeba trpělivosti. Ale po týdnu se ani není čemu divit. Až jsou vlasy úplně heboučké, je hotovo a můžu masku z vlasů smýt.
  4. Kondicionér – vlasy nechám hodně mokré, do dlaně si dám trošku kondicionéru a nanesu jej do konečků vlasů a lehce do délek. Nechám působit a v rámci toho vlasy rukama namačkávám k hlavě, abych povzbudila jejich vlnění. Při tomto procesu neustále přidávám vodu, aby vlasy nasály maximální množství hydratace a hezky se vlnily. Následně důkladně opláchnu.
  5. Studená voda – nakonec opláchnu spodní polovinu vlasů (především konečky) studenou vodou. Tím se uzavřou kutikuly a vlhkost ve vlasu. U nízko porézních kořínků naopak potřebuji, aby vlasy dokázaly nasát hydrataci a látky z produktů (aktivátor, gel, leave-in), takže je neuzavírám studenou vodou.

Tip 1: Neděsit se velkého množství vyčesaných vlasů ve vaně a na hřebenu. Za týden bez česání se zkrátka nasbírá spousta vypadlých vlasů a ne všechny se uvolní tak, že spadnou na zem nebo do polštáře během noci. Průměrně za den vypadne 100 vlasů a teď si to vynásob počtem dnů, než si znovu myješ hlavu!

Tip 2: Je dobré dát vlasům oddech a prostě je nechat jen tak si být. „Korona“ je na to ideální (ostatně i na to nelíčit se). Když nikam nemůžeš (nemusíš), umyj si vlasy za nejdelší dobu, jak to jen vydržíš (ideálně jeden celý týden). Ke konci je hoď do culíku a je to. Když je totiž necháš pořádně „zmastit“, vlasy pak vydrží bez mytí o poznání déle a celkově se zlepší i jejich kvalita. Vyzkoušeno i vypozorováno u známých.

Čím a jak vlasy suším

Jelikož mám jemnější vlasy, klasický plop jim moc dobře nedělá. Jen opravdu lehounce je tedy vymačkám do bavlněného trička (ze 100% bavlny). Tak, aby mi z nich nekapala voda, ale zároveň abych je vlastně vysušila co nejméně.

Další sušení pokračuje až po stylingu.

Styling? Překvapivě určitě ano!

Nikdy jsem nebyla na laky, gely a bůhvíjaké tomu podobné podivnosti. Když jsem ale vyzkoušela styling v rámci CGM a viděla výsledek, zamilovala jsem si to. Jak to probíhá?

  1. Aktivátor. Hned po umytí si dám do dlaně aktivátor o velikosti cca desetikoruny a do mokrých (případně jen lehce vysušených) vlasů jej nanesu ve stylu praying hands a pak prameny namačkám k hlavě (nejprve v předklonu a pak z jedné strany a z druhé strany), abych podpořila vlnění.
  2. Stylingový gel. Následně si dám do dlaně cca lískový až vlašský ořech stylingového gelu a opět nanesu a namačkám k hlavě. Až se mi vlnky líbí a uspořádám si je na hlavě tak, jak bych chtěla, aby vypadaly, až uschnou (rozdělím pěšinku apod.), nechám je volně schnout, než se mi vytvoří krusta – prameny vlasů ztvrdnou a při otočení hlavy o sebe lehce šustí. Vypadá to nějak takto:

CGM - styling, krusta

Nenechávám je ale doschnout úplně. Zjistila jsem, že mé vlasy vypadají ve výsledku nejlépe, když je nakonec dosuším fénem s difuzérem (zatím mám úplně obyč starý fén s nástavcem). Vlasy suším dosucha hlavně u hlavy, vysoko porézní konečky spíše jen lehce, abych je nepřesušila.

Jak spím

Říká se, že je dobré spát v ananasu (vlasy v gumičce na temeni hlavy), já to ale nedělám. Mám ráda volnost a ta představa, že spím něčím svázaná se mi příčí. Culík, natož spací čepice, proto nepřichází v úvahu.

Při ulehnutí vždy vlasy jednoduše přehodím přes polštář a co se s nimi stane přes noc, to mi zůstane skryto. Prostě no stress.

Refresh aneb jak vlasy každé ráno opět probudím do krásy

Někdy se vlnky neprobudí úplně krásné a je třeba je vzpružit. Namočím si tedy ruce vodou, někdy naberu mini množství banánové masky na vlasy (leave-inu) a v předklonu a pak z levé a z pravé strany namačkám vlasy k hlavě. Nechám uschnout a to je celé.

Mé vlasy asi nasávají vlhkost pomaleji a to je možná důvodem, proč vypadají nejlépe obvykle třetí den od mytí. Takže „Wait for it…!“

Účes: gumičky a sponky

Nejlepší jsou rozpuštěné vlasy, to se ví. Miluju to odjakživa. Ale když už je potřeba vlasy stáhnout, tak jsou ideální látkové gumičky nebo skřipec na vlasy – ten se stal u mě oblíbencem číslo jedna! Zato gumičky ve tvaru spirály jsem zahodila, protože vlnky nepříjemně tahají a cuchají.

Když mi vlasy hodně padají do obličeje, použiju pinetu. Dobře drží a vlasy nepomačká.

Co CGM a návštěva kadeřnice?

Za mě zatím jedno velké peklo. Když jsem tam byla naposledy, dali mi výživu na vlasy a jak jsem měla hezky rozjetou CGM, tak jsem pak musela začínat od začátku. Vlasy byly najednou úplně hrozné, rozlétané, zplihlé, beztvaré a pro jejich vrácení do původního stavu nepomáhalo nic. Cca 2 měsíce jsem je dávala zase dohromady. A co tak slyším, málokterá kadeřnice to s vlnitými vlasy opravdu umí a používá správné produkty.

Za mě tedy zatím velké NE. Raději se stříhat doma.

Co má vliv na úspěch WD (Wash Day)?

I když by se mohlo zdát, že správné produkty vaše vlasy rázem změní v dokonalé vlnky a tak to bude až do skonání světa, bohužel tomu tak není. Nebo tedy u mě alespoň ne.

Na vlasy má vliv spousta faktorů:

  • Fáze menstruačního cyklu. V ovulační fázi se většinou cítím skvěle a podle toho vypadají i mé vlasy – nádherné vlnky. Kdežto v menstruační fázi si často dělají, co chtějí, a není s nimi lehké pořízení.
  • Tvrdost vody. Ve Španělsku (minimálně v přímořských oblastech) je hodně tvrdá voda, a proto je potřeba vlasy hydratovat více než normálně.
  • Počasí a okolní vlivy. Léto a zima dávají vlasům asi nejvíce zabrat. V létě na ně působí slaná voda z moře a chlorovaná z bazénů, vysušují je sluneční paprsky a také se více potíme, což je důvodem, proč si vlasy i častěji myjeme (nebo máme tu tendenci). V zimě na ně zase nepříznivě působí mráz a studený vítr.
  • Stav ledvin a jater. Tyto orgány asi nejvýrazněji ovlivňují kvalitu vlasů, jejich lesk i vypadávání. Je proto potřeba si je hýčkat a jednou za čas je pročistit bylinkovými čaji, radovat se, zpívat si a nestresovat se. Stres je vedle alkoholu asi největší ničitel těchto orgánů. Třeba tady se o vlivu jater a ledvin na kvalitu vlasů mluví.
  • Jídlo a pití. Aby mohly vlasy dobře růst a vlnit se, je potřeba je dobře zalévat, tedy během dne dostatečně pít, a zdravě a pravidelně se stravovat. Ono to není nic nového pod sluncem, jen to dodržování je občas těžké, když je kolem tolik nezdravých pokušení.
  • Spánek. Často podceňovaná činnost, ale přitom velmi důležitá. Právě přes noc se totiž vlasy a celé tělo regenerují. Spánek by měl být proto kvalitní a takový, že se ráno probudíš a cítíš se opravdu svěže a odpočatě.
  • Pohyb. Nejsem odborník, ale pozoruji, že po sportu mi pokaždé vlasy ožijí a někdy dokonce působí silnější a celý účes objemnější. Takže za mě pohyb určitě ano!
  • Určitě se dají najít ještě další vlivy. Napadají tě nějaké?

Závěrem

Péče o vlnité vlasy je napínavá a tak fascinující! Je o zkoušení a hledání správných produktů, ale především o naslouchání svým vlasům. Ony samy ti řeknou, co potřebují. Nicméně používat produkty bez chemických složek se vyplatí, ať máš vlasy vlnité nebo rovné.

Teď už zbývá jen začít (nebo dále pokračovat). Držím palce!

Moje nejnovější zkušenosti (7. 5. 2021)

V Curly Girl metodě samozřejmě stále pokračuji a stále zkouším produkty různě kombinovat. A právě to mě přivedlo k postupu, který mi nyní vyhovuje nejvíce. Zjistila jsem, že hraje významnou roli (alespoň tedy v mém případě), v jakém pořadí používám proteinové a hydratační produkty! Když nejprve použiju hydrataci a pak až protein, na hlavě mám slámu, která se velmi rychle narovná. Když ale vlasy nejprve umyju proteinovým šamponem a až pak je zahrnu hydratací, je to jiná písnička.

Tyto produkty a v tomto pořadí nyní používám:

  1. Proteinový šampon Hristina
  2. Hydratační kondicionér Hristina
  3. Gel Pretty Curly Girl
  4. Jednou za měsíc vlasy umyju místo proteinovým šamponem hloubkově čisticím šamponem Kinky Curly

Postup je stále stejný. Vlasy umyju šamponem, spláchnu, nanesu kondicionér a po jeho nanesení mokré vlasy rozšeču (nikdy nečešu vlasy za sucha, takže se třeba nečešu někdy i celý týden), namačkám k hlavě, spláchnu, lehce vysuším bavlněným tričkem, pak nanesu gel a opět vlasy namačkám k hlavě a to už neoplachuju. Takto nechám schnout třeba pár hodin a pak vysuším dosucha difuzérem. Nakonec ztvrdlé prameny vlasů vytleskám mezi dlaněmi. A je to! Masky na vlasy už nepoužívám. Zbytečně vlasy začaly zatěžovat. A ještě jedna rada na závěr. Pokud vám vlnky nedrží několik dnů a vlasy se rychle rovnají, může to být počasím ne-li ročním obdobím. Takže si z toho nedělejte těžkou hlavu 😉

A jak vlastně mé vlasy nyní vypadají? Takto. Nepotřebuji lokýnky. Líbí se mi tak trochu divoké vlny.

Curly girl Sylvie

Mějte se krásně a ať se vám to vlní!

7 Comments

  1. Jana

    Dobrý den, Sylvie, děkuji za krásně přehledně sepsaný článek k CGM. Akorát jsem si udělala test, začínám se orientovat ve všech těch možnostech a moc se těším na výsledky! Zdravím Vás do mého milovaného Španělska. Ještě se podívám na Vaše tipy na svatbu, kterou s přítelem plánujeme na příští rok (pokud tedy chytneme termín) 🙂 Ať se Vám daří! Zdraví Janina

  2. Slovotvorka

    Hezký den Terezo! Od značky Hristina používám aktuálně nejčastěji šampon Hristina Dry Hair Control Shampoo s proteinem a po něm si dávám už jen lehký hydratační kondicionér Hristina Hair Growth with hops extract. Nakonec pak stylingový gel Pretty Curly Girl. A to je teď vše. Jednou za čas vlasy hloubkově vyčistím nebo použiju některý produkt od Jessicurl. Jo a někdy použiju dětský šampon Johnson a pak proteinovou masku Ziaja. Stále testuji. Jelikož už vlasy nemám tak zničené jako na začátku, dávám si buď kondicionér, nebo masku. Oboje najednou už ne 🙂 Za mě jsou tyto produkty zatím nejlepší a přijde mi, že mi sedly nejlépe. Až je dopotřebuji, tak možná vyzkouším ještě něco nového, každopádně hodně lehkého a nezatěžujícího 🙂 Banánovou masku už nepoužívám, případně jen jednou za čas, protože po ní byly vlasy jakoby jemnější. Jinak jako leave in teď používám jen gel, jinak nic. Ráno po probuzení vlasy namačkám pouze s vodou, případně s nimi nedělám prostě nic 😀 Je super, že máme tolik společného! Nechystáte se náhodou do Španělska, do Málagy, že bychom zašly na kafe? 😀 Mějte se hezky! Sylva

  3. Tereza

    Hezký den! Narazila jsem na vás při hledání českých curly produktů. Zaujali mne totiž produkty značky Hristina, ale mezi curly jsem na ně zatím jinde nenatrefila. Já teprve začínám, ale líbí se mi složení těchto a přijde mi až neuvěřitelné, že tam nejsou uvedeny vůbec žádné divoké názvy (chemické přísady). Jste s nimi spokojená? Mám v plánu zkusit šampon, kondicionér a možná i masku. I když z masek mám ještě vyhlédnutou Garnier Fructis Hair Food Papaya a koukám, že vy používáte Banana :-D. Já nejsem zastánce velkého množství produktů najednou, takže zatím použiji buď masku nebo kondicionér. A stále ještě bojuji s použitím kondicionéru a bezoplachového kondicionéru po něm. Jak to děláte vy, používáte pravidelně leave in? A máte nějaký oblíbený?
    …a ještě závěrem, nemám moc ve zvyku veřejně psát, ale když jsem si přečetla váš profil.. krom znamení, jako bych ho psala sama
    😀 ..to mi nedalo. Jo, musím si sehnat tu knížku, o které se zmiňujete. Zdravím do Španělska, Tereza.

  4. Slovotvorka

    Jsem moc ráda, že vám můj článek pomohl. Přesně s tím účelem jsem ho psala. Sama jsem se v tom na začátku totiž taky ztrácela, tak jsem si řekla, že to sepíšu všechno na jedno místo. Držím vám palce, abyste vlasy po žehlení co nejrychleji uzdravila a aby se vám začaly vlnit podle vašich představ 🙂 Mějte se moc hezky! Sylva

  5. Ivana Tesařová

    Děkuji za váš článek, začínám s touto metodou,je mi 52 let a celý život si vlasy foukam přez kartáč a posledních pár let žehlím,mám 2b vysoko porézní vlasy co mi vyšel test.Nachapala jsem názvy i jak se o vlasy s touto metodou starat.Chtela jsem to vzdát protože jsem se v tom ztrácela.Precetla jsem už několikrát vás článek a určitě ne naposledy, nádherně srozumitelný a díky vám budu pokračovat.Dekuji ivanatesarova404@seznam.cz

  6. Slovotvorka

    Ananas tak maximálně na jídlo, jinak ne 😀 Aktivátor si myslím dělá v začátku hodně, ale tajně doufám, že až se vlasy úplně vzpamatují, tak už nebude potřeba a budou se vlnit samy 🙂 Děkuji. Až když jsem si procházela všechny fotky, tak vidím ten velký rozdíl. Česání vlnitých vlasů je prostě zlo 😀 Vám také ať se daří v novém roce. Pošlete pak fotku, jak se vám to vlní 😉 Za nějakou dobu mám opět v plánu sepsat, jak to s mými vlasy pokračuje. Uvidíme, jestli toto je maximum, nebo se mi je podaří zvlnit ještě více 🙂 Mějte se krásně! Sylva

  7. Jana

    Moc hezky sepsané. Jsem 2A/2B jemné, polodlouhé, na cgm 3 měsíce a početla jsem si. V mnohém souhlasím, zejména s nenošením ananasu ( uf, konečně někdo). A aktivátor nemám, tak ten si pořídím. Moc hezké vlasy tím pečováním máte, je vidět, že to má smysl. Krásné vlny i v roce novém, snad lepším. Kouknu zase někde jak pokračujete. Zdraví Janča

Komentáře nejsou povoleny.