Menu Zavřeno

Jsem podzimní barevný typ. Jaké barvy sluší nejvíc tobě?

0
(0)

Tak nějak víc zářím, má pleť vypadá hezčí a nakupování už pro mě není noční můra. Čím to? Znám svůj barevný typ a barvy, které mi nejvíc sluší. Ach ta úleva!

Barevná typologie dá správný směr tvému oblékání, líčení, barvě vlasů a pomůže ti s výběrem vhodných šperků a doplňků. Zkus to taky. Ukážu ti nejlepší season color aplikace, parádní levnou rtěnku nejen pro podzimky a malé pomocníky, kteří mi při nakupování pomáhají trefit mé barvy.

Barevný vzorník | Slovotvorka.cz

Pozn. Budu mluvit k holkám, protože my tohle víc řešíme. Ale určitě je tenhle článek přístupný i mužům. Můj manžel už taky zná svůj barevný typ! Plus je to užitečná informace i pro mě, protože vím, v jakých barvách mu vybírat oblečení k Vánocům nebo k narozeninám.

Stačí, když na YouTube nebo na Googlu zadáš klíčové slovo season color palette a vyskočí na tebe hromada článků o barevné typologii, zaručené tipy a placené konzultace. Pokud taky nemáš ráda zahlcení informacemi a nevíš, co z nich vybrat, začti se do článku. Sepsala jsem pro tebe ten nejdůležitější základ při hledání ideálních barev.

Láska k TVÝM barvám nemusí přijít hned

Je dost možné, že na začátku se ti tvé ideální barvy nebudou vůbec líbit. Já to tak měla. (A vidím to i u svých kamarádek.) Ale víš co? S každým dnem je miluju víc a víc.

Hledání barev chce odvahu!

Takovou žabí zelenou, kterou teď zbožňuju, bych na sebe ještě před pár měsíci nedala ani omylem. Ba naopak bych se jí vyhla kilometrovým obloukem.

Jenomže to jsme takhle byli s manželem na nákupech a bylo tam pěkné, zajímavé sáčko ve dvou barvách. V hnědé a žabí zelené. Aniž bych si ho vzala na sebe, Vašek bez váhání prohlásil, že lepší bude určitě to hnědé.

„Ale tahle hnusná žabí zelená by mi podle mé barevné paletky měla slušet. Víš co, tak já si to vyblité sáčko vyzkouším jen tak ze srandy.“

Oběma nám spadla brada.

Sotva jsem si sáčko oblékla, jako by se mi rozzářil celý obličej. Možná jsem i trošku zkrásněla. Jen jsem na sebe hleděla do zrcadla a nemohla uvěřit svým vlastním očím.

„Tahle odporná žabí barva mi teda fakt sluší!“ Vašek s překvapeným výrazem přitakal.

Hned nato jsem na sebe navlékla to stejné sáčko jen v hnědé barvě, dle původních odhadů slušivější.

Nebylo to ono. Nebyl tam takový wow efekt. Prostě žabí barva je pro mě jedna z nejlepších. Ještě teď tomu nemůžu uvěřit a přistihnu se, že při pohledu na nové sáčko nevěřícně kroutím hlavou. A nosím ho. Moc ráda. I ostatní mi barvu chválí!

V zelené sáčku | Slovotvorka.cz
V zelené sáčku | Slovotvorka.cz

12 barevných typů aneb co je barevná typologie

V některých barvách vypadáme vyblitě a vynikají nedostatky naší pleti. V jiných zase působíme tak nějak cirkusově a samy cítíme, že je to už prostě moc.

Barevná typologie zkoumá vlivy barev a snaží se najít ideální symbiózu mezi jednotlivými odstíny a typy lidí.

Barevné typy podle čtyř ročních období

Podle barvy očí, pleti a přirozené barvy vlasů dělí barevná typologie ženy a muže do čtyř základních barevných typůjaro, léto, podzim, zima.

Dva z nich patří do kategorie teplé (jaro a podzim) a dva mezi studené (léto a zima).

Ještě přesnější barevná typologie – 4×3 barevné typy

Vedle toho existuje ještě detailnější členění do tří barevných podtypů podle sytosti a odstínu barev – teplý vs. studený, tmavý vs. světlý, tlumený vs. zářivý. Výsledkem je tedy 12 barevných typů, podle nichž je možné přesně definovat své ideální barvy.

Jednotlivé typy barevné typologie

Abys mohla snáze hledat na českých i zahraničních stránkách, vypsala jsem všechny barevné typy česky a anglicky (i v jejich variacích).

Zima – zimní typ a jeho tři podtypy

 1. Cool Winter | Chladná zima
 2. Deep/Dark Winter | Sytá/Tmavá zima
 3. Clear/Bright Winter | Jasná/zářivá zima

Léto – letní typ a jeho tři podtypy

 1. Cool Summer | Chladné léto
 2. Soft Summer | Tlumené léto
 3. Light Summer | Světlé léto

Podzim – podzimní typ a jeho tři podtypy

 1. Warm/True Autumn | Teplý/Pravý podzim
 2. Soft Autumn | Tlumený podzim
 3. Deep/Dark Autumn | Sytý/Tmavý podzim

Jaro – jarní typ a jeho tři podtypy

 1. Warm/True Spring | Teplé/Pravé jaro
 2. Light Spring | Světlé jaro
 3. Clear/Bright Spring | Jasné/Zářivé jaro

Jak vypadají jednotlivé barevné typy a jaký vzhled je pro ně typický? O tom je na internetu spousta reklamních článků. Třeba tady. Mně to ale v minulosti moc nepomohlo a stále jsem váhala, jaký jsem barevný typ. Mnohem důležitější je nebát se testovat a zkoušet!

Možná se taky motáš v barevném kruhu

Barevnou typologii jsem objevila už dávno. Před těmi několika lety ale ještě neexistovaly speciální aplikace ani žádní „barevní odborníci“. Nebo jsem o nich alespoň nevěděla. To znamená, že jsem si svůj barevný typ musela určit sama. A samozřejmě blbě.😃

Barevná paletka Léto | Slovotvorka.cz

Moje barevná paletka v roce 2018. Pro letní typ. Takhle už prosím ne.

Fialové období – období temna?

Dlouhé roky jsem si mylně myslela, že jsem letní typ.

Možná to bylo dáno tím, že se mi z ročních období nejvíce líbilo léto (narodila jsem se o letních prázdninách) a že mě několik let šíleně přitahovala růžová a fialová. Nejspíš mě zmátlo, že se právě tyhle barvy hojně vyskytovaly právě v letních paletkách.

A jako bylo to fakt už trochu psycho. Kamarádi vědí. 😃

Měla jsem fialové a růžové téměř vše – počínaje webem, konče kabelkou. Teď se při té vzpomínce vždy jen zděšeně otřepu. Třeba mi už tehdy bakterie blokovaly střídmý názor na barvy a vkus. Oblíkala jsem se totiž přesně v rozporu s tím, co mi sluší.

Jako bych se těch dvou barev nemohla nabažit. Teď už vím proč – psychologie barev

Po téhle fialovorůžové éře jsem si prošla ještě obdobím vyblitých (nevýrazných) barev. Ale svatbu jsme naštěstí měli nádhernou, i když byla kytice v až moc něžných tónech.

Svatební kytice

Ach ta černá

Všimla jsem si, že se moje kamarádky poměrně často zahalují do černé. I já to dělala. 

Ale přijde mi strašná škoda vyhýbat se barvám, i když jsi zimní typ, kterému černá sluší.

Já vím. Je to přece sexy klasika, která schová kila. Při kombinování svršků člověk nemusí moc přemýšlet – když je celý v černé, tak vůbec – a vypadá vždy elegantně. To je pravda. Ale taky je to (mimo vzrušující černé krajkové prádlo) pěkná nuda

Barvy totiž krásně rozzáří celou osobnost a navíc vlijí energii a radost do žil.

Tím ale vůbec neříkám, že je dobré se černé vyhýbat. Já sama mám stále ve skříni několik černých kousků. Zejména si užívám černou kabelku, rukavice nebo boty, které jsou prostě praktické.

Teď už ale pryč z temných vod. Pojďme se na to podívat trošku barevněji!

Jak zjistit svůj barevný typ? → Barevná analýza

Pro vizážistky, kadeřnice nebo stylistky je barevná typologie denním chlebem – nebo by dle mého měla být. Pro nás ostatní je ale mnohdy taková banální činnost jako nákup oblečení nebo kosmetiky v opravdu slušivých barvách velká neznámá.

Nemáme vytrénované oko, nejsme dostatečně nacítěné samy na sebe a snadno se může stát, že sáhneme vedle.

Pomůže člověk s citem pro barvy, aplikace v telefonu nebo přiměřování barevných látek.

První impuls přišel od kamarádky

Mé barevné trápení ukončila až kamarádka a milovnice nových trendů deniska.kocicka (Zdravím Kočí!). Ta mě ještě ve Španělsku hned viděla v červené a zelené, i když já se pořád plácala v růžové a fialové. Takže si taky najdi takovou svou stylovou kočičku. 😃

A to, že jsem jasný podzimní typ mi pak potvrdil i online test.

Jednoduše přes aplikaci v telefonu

Na App Store jsem objevila aplikace ke stažení zaměřené na season colour palette. Vyzkoušej tu, která tě zaujme nejvíce, nebo si napříč několika potvrď výsledek.

Jak poznat, jaký jsi barevný typ podle ročních období pomocí aplikace? Stačí se vyfotit nenalíčená za denního světla. Zjistíš, jestli jsi teplý nebo studený typ i jaký podtyp.

 • My Best Colours – spadá pod Colorwise.me, kde na jejich webu stačí kliknout na Discover your palette. Za mě nejlepší aplikace, kterou doporučuji kamarádkám.

Barevná analýza mi otevřela oči i úplně nové možnosti v oblékání a stylingu. Zmírnila rozhodovací paralýzu při nakupování a já teď mnohem víc vím, co hledám. Boží!

Přiměřování barevných látek k obličeji

Takhle to dělají specialisté. Samozvaní i ti skuteční. Vyzkoušet to ale můžeš i sama.

Zajdi na kukačku do obchoďáku nebo vytáhni ze skříně různé svršky (svoje, od manžela, od kamarádky nebo od dětí) a přiměřuj si je k obličeji jako to dělá Megan Haynes (hezky barevný Insta profil) nebo Tressie Ann, u které je krásně vidět, jak jí některá barva sluší a některá vůbec, protože je mimo její barevnou paletu. Skvělá inspirace.

A hlavně! Zkoušej i barvy, které se ti na první pohled vůbec nelíbí. Třeba objevíš zlatý grál jako já. Nebraň se totální změně a prostě jen sleduj svůj obličej, kdy nejvíce září.

Výhody barevné typologie

Proč to všechno vůbec podstupovat? Proč hledat svůj barevný typ?

Protože ve správných barvách člověk vypadá mladší, zdravější a cítí se lépe. Všechno prostě tak nějak ladí, je příjemné pro oko a přirozeně dodává energii a sebevědomí. Rovněž je to velká úspora času a peněz, protože se eliminují impulzivní nákupy oblečení, které nakonec jen chřadne v šatníku. To stejné samozřejmě platí i pro líčení a doplňky.

Není podzim jako podzim!

Je dobré znát nejen své roční období, ale také podtyp. Možná proto jsem v minulosti tápala. I když se stále jedná o podzim, zjistila jsem, že tlumené barvy (soft autumn) nebo naopak příliš tmavé barvy (dark autumn) mi tolik nesluší. Já jsem prostě pravý podzim!

Ale! Rovněž jsem toho názoru, že se mohou jednotlivé podtypy lehce prolínat v závislosti na barvě vlasů nebo opálení. Třeba přes léto a se světlými vlasy jsem byla jasný teplý podzim. Kdežto teď v zimě s bílou pletí a s tmavými vlasy mi sluší i sytější barvy z palety dark autumn. Nemusíš se tedy striktně držet jen svého podtypu.

Na jedno však pamatuj: U podzimního typu je důležitý kontrast – výrazné barvy.

Nikdy by mě ani nenapadlo, že se budu v podzimních barvách cítit tak parádně!

Barevní pomocníci při NAKUPOVÁNÍ

Nakupování mě nikdy nebavilo. Ale teď? To je jiná písnička! Vím totiž přesně, co hledám.

Barvičky v telefonu

V obchodě sahám asi nejčastěji po aplikaci My Best Colours (My Colors) a staženém obrázku s paletkou z internetu. Tyhle barvy se mnou rezonují ze všech nejvíc.

Warm autumn palette | Slovotvorka.cz

Papírová paletka

V kabelce nosím i papírovou barevnou paletku, která má reálnější barvy než fotka v telefonu. Sice je potřeba brát tuto sezónní paletku s rezervou (jedná o mix podzimních a jarních barev), nicméně svůj účel plní na výbornou. Koupila jsem ji na Amazonu.

K dostání jsou ale i další varianty. Zaujala mě třeba tato, která je určená přímo pro mě – True Autumn. Jen ta cena mě zatím spolehlivě odrazuje. Šílené, jaký je to byznys, těchhle pár barevných papírků.

Barevný vzorník | Slovotvorka.cz

E-shopy s filtrem na barevné typy

Podle mě je jen otázkou času, kdy budou mít e-shopy s oblečením filtry podle 12 barevných typů dle typologie barev.

A bude to skvělé!

Člověk jen zaškrtne, že je např. Bright Spring a vyjedou mu trička, šaty nebo boty přesně v těch barvách, které k němu sedí nejlépe.

Moc se na ten okamžik těším, protože pokud se tak stane, nakupování bude (minimálně pro mě) zase o něco příjemnější a rychlejší. Žádné dlouhé tápání, které barvy mi budou slušet. A třeba ubude i černé v ulicích, protože se ženy i muži přestanou bát barviček.

Ne vždycky jde dohledat přesná barva z paletky, takže někdy prostě beru co je. Nedělám z toho zase takovou vědu. Doma mám ještě i nějaké oblečení, které mi podle paletky nesluší. Nicméně mým cílem není hned všechno vyhodit. Během našeho putování střední Evropou jsem toho už tak vyhodila a rozdala dost. 😀

Líčení – parádní kosmetika nejen pro podzimky

Miluju je!

Univerzální (na takové to domácí i slavnostní nošení a dle mého snad pro všechny barevné typy), krásné barva a v dnešní době za neuvěřitelnou cenu. Ale the best hlavně pro podzimky. Já jako pravý podzim jsem sakra dlouho hledala tak skvělou barvu.

Chceš barevně trošku přitvrdit? Pak vyzkoušej rtěnku Color & Care 27 Simply Browntaké od Alverde. I některé jiné značky to umí skvěle. Třeba zahraniční KIKO Milano. Jejich lesklá rtěnka s vlhkým vzhledem Jelly Stylo 509 je taky naprostá pecka.

Inspirace u podzimních celebrit

Všechny tyhle ženy jsou s největší pravděpodobností pravý podzim jako já. Takže právě u nich se inspiruju a koukám, jaké barvičky nosí.

Neber to ale jako dogma. Nutno podotknout, že i jejich stylisti se občas seknou.

 • Jennifer Lopez – mrkni na její Instagram – obléká úžasné podzimní barvy!
 • Kate Beckinsale
 • Shailene Woodley
 • Evangeline Lilly
 • Julia Roberts (téhle Pretty Woman jsem prý podobná i velikostí úsměvu 😃)
 • Jane Seymour
 • Alessandra Ambrosio
 • Dianna Agron

Samé kočky, že? Jsem pyšná, že jsem podzim. A ještě k tomu pravý!

Zajímá tě, které celebrity mají stejné roční období jako ty? Koukni na insta profil od Francesky, online osobní stylistky a konzultantky barev.

Nádherná Jennifer Lopez je mi velkou barevnou inspirací!

Já, specialistka na barevnou typologii?

Tohle barvičkobranní mě baví. Dokonce začínám zvažovat, že až mě třeba jednou omrzí copywriting, vrhnu se do zcela nových stylistických vod. Ovšem stravování a zdravý životní styl jsou také zajímavá témata, která stojí za hlubší probádání!

Zkoušela jsi test barev v aplikaci? Jaký barevný typ ti vyšel? A co barvičky? Líbí? 😃

Byl pro tebe příspěvek užitečný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť!