Menu Zavřeno

Psychologie a význam barev: barvy prozradí, co ti schází

0
(0)

Barvy o nás říkají víc, než si myslíme. Na jedné straně ukazují, jaké chování je pro nás typické, a na druhé straně nám pomáhají doplnit chybějící energii. Určitě tedy není náhoda, když nás některé barvy přitahují víc než jiné. Pojďme se společně podívat na význam barev podle psychologie a energetických center v našem těle – čaker.

Pozn. Je to jen má vlastní úvaha na základě pozorování. Nejsem študovaná psycholožka.

Pravá tvář je ukrytá v barvách

Někdy se podívej na lidi kolem sebe. Na svou rodinu, kamarády nebo na úplně cizí lidi na ulici. Na základě barev jde poměrně snadno odhadnout jejich náturu nebo rozpoložení. 

Romantické duše obvykle poznáš podle světlých a něžných barev. Akční a sebevědomí jedinci se rádi oblékají do výrazných a zářivých barev. A naopak tlumené a syté barvy mají rádi hloubaví milovníci přírody. V této kategorii vidím nejvíc sama sebe.

A co černá?

Pokud se nejedná jen o image a stylizaci navenek, halí se do ní nejčastěji ti, kteří před zraky ostatních skrývají svou pravou tvář, neradi se dělí o své pocity s druhými a nechtějí dávat najevo své emoce. Zranitelné nebo zraněné duše.

O tom, jací jsme, částečně hovoří i náš barevný typ podle typologie barev.

První (klamný?) dojem

Barvami jde nejen ukázat své pravé já, ale také si uměle vytvořit způsob vnímání okolím. Nejčastěji se tak dělo, možná ještě děje při pracovních pohovorech, kdy si uchazeči o místo na sebe oblékali tmavě modrou, aby působili víc intelektuálně a cílevědomě. 

Vlivu barev však nejvíce využívá celý marketingový průmysl. Namátkou můžu zmínit McDonald, který svým logem z kombinace žluté a červené podporuje chuť k jídlu. Toto je psychologie barev v praxi, kdy se barvami hraje na přesně danou strunku.

Toužíme po tom, co nemáme

Když máme rovné vlasy, chceme vlnité. Když žijeme ve městě, chybí nám příroda. Když je horko, chceme zimu. Když prší, přejeme si, aby bylo sucho. Když máme doma Frantu, chceme Pepu. (Tip: Pokud protějšek splňuje 80 %, neměň jej pro chybějících 20 %).

Na světě je to prostě takhle nastavené.

I proto se střídá den a noc, teplo a zima, sucho a déšť, hlad a sytost nebo radost a smutek. Také se mění roční období, abychom v létě nabrali energii a v zimě se naopak zpomalili a odpočívali. Cílem je, aby byl všeho dostatek a vše bylo v rovnováze.

Co nám chybí, tím se chceme obklopit. No a na stejném principu fungují i barvy nebo lidé se svým působením.

Význam barev kolem nás

Význam barev, které nás přitahují, má dvě roviny. Jedna definuje tvou osobnost a to, jaký jsi – máš stejné energetické vibrace jako tvé oblíbené barvy. Druhá naopak poukazuje na to, co ti v životě schází a jaký typ energie potřebuješ doplnit. 

Každý máme tyto potřeby jiné. Každý jsme se narodili s jiným „barevným“ základem.

Hledání (barevné) rovnováhy

Naše osobnost už ze své podstaty tíhne k určitým barvám více než k jiným. Už od narození k nám některé barvy ladí lépe než jiné a máme je rádi kolem sebe i ve svém příbytku. 

Láska k barvám se ale v průběhu života může měnit, a dost často se to i děje. A je to v pořádku. Naše duše se vyvíjí, pokaždé řešíme něco jiného a něco jiného také potřebujeme.

Barevný šatník a domácnost

Lidé s pestrým šatníkem vyvažují své já ve všech směrech a bývají v rovnováze. V průběhu týdne a měsíce totiž mohou každý den doplňovat přesně tu barevnou energii, kterou zrovna potřebují. Všechnu energii mají dostupnou ve svém šatníku.

Není náhoda ani to, jaké barvy preferujeme v domácnosti. Ve své ložnici, v kuchyni nebo v pracovně. Od každé místnosti očekáváme jinou energii a té to přizpůsobujeme.

Tvůj partner jako zdroj energie

Částečně ani výběr partnera není náhoda. Většinou si totiž vybíráme takového, který nám doplňuje energii, kterou my sami postrádáme. Někoho, od koho se můžeme učit a který je jako ztracený dílek skládačky. Po čase se samozřejmě naše vnímaní energií a hodnot může změnit, a je přirozené, že se páry rozcházejí, nebo znovu hledají rovnováhu.

My s manželem jsme naprosto přesné opaky. I přesto nám to už 7 let skvěle funguje.

Samozřejmě, že jsou chvíle nahoře i dole. Hlavní je ale to, že úplně cítím, jak spolu jako duše rosteme a jak se skvěle doplňujeme. Vzájemně budujeme cestu k sobě, nikoliv od sebe. A jelikož máme každý zcela jinou energii, hodně spolu mluvíme. Nespoléháme na to, že ten druhý ví. Když jsme spolu, nepotřebujeme doplňovat energii žádnou barvou. Proměníme se v jeden celek se všemi barvami spektra.

Vnímej barevné signály

Pokud ale ve tvém šatníku nebo doma kolem tebe silně převažuje nějaká barva, je dobré se zamyslet. Něco se ti snaží říct. Něco ve tvém životě by se mělo změnit.

Já třeba měla několik let šíleně fialové období. A neznamenalo to nic jiného, než že potřebuju prozřít, najít sebe sama a své poslání. Možná to byl jen signál, že už takovou transformací začínám procházet a nemám se tomu bránit. Vydala jsem se do Španělska a skutečně se tak stalo. Vyšla jsem ze své komfortní zóny a získala obrovský nadhled. A tohle fialové šílenství mě začalo postupně opouštět spolu s minulými křivdami a strachy. 

Barevné signály mají souvislost s barvou čaker.

Barvy čaker jako ukazatel energie

V našem těle existuje 7 základních čaker neboli energetických center. Každé z nich se pojí s jednou žlázou s vnitřní sekrecí v našem těle a je mu přiřazena určitá barva, která podporuje tok energie v tomto centru a jeho rovnováhu (ani nedostatek, ani nadbytek).

Nejdůležitější je kořenová čakra (Múladhára; múla – kořen), která představuje zásobárnu energie. Pokud v ní, ale i v jakékoliv jiné čakře neproudí energie správně, může docházet ke zdravotním problémům, ať už na fyzické nebo psychické úrovni.

Jednotlivé čakry, jejich barvy a přidružené žlázy

Číslo Název čakry Sanskrtský název Barva Žláza
1.
Kořenová čakra
Múládhára
Červená
Nadledvinky
2.
Sakrální čakra
Svádhišthána
Oranžová
Vaječníky
3.
Solární čakra (solar plexus)
Manipúra
Žlutá/zlatá
Slinivka břišní
4.
Srdeční čakra
Anáhata čakra
Zelená
Brzlík
5.
Krční čakra
Višuddha
Tyrkysová/stříbrná
Štítná žláza
6.
Čelní čakra (třetí oko)
Ádžňa
Indigo/bílá
Hypofýza
7.
Temenní čakra
Sahasrára
Fialová/průzračná
Epifýza (šišinka)

Názvy čaker jsem čerpala z knihy Hormonální jógová terapie 2 od Dinah Rodrigues.

Nedostatek a nadbytek energie

Jestliže má některá čakra, respektive některá žláza nedostatek energie, snaží se ji tělo doplnit barevně a tyto barvy vyhledává. Pokud se ti některá z barev naopak vůbec nelíbí a odrazuje tě, můžeš mít naopak v dané čakře nadbytek energie.

Někdy tě může od správných barev podvědomě odvádět naprogramování z minulosti a strach. Není výjimkou, že se nám „ty naše“ barvy ze začátku vůbec nelíbí. Přitom barevná typologie mluví jasně. Zamiluj se do svých barev a zamiluješ do sebe. Platí i naopak.

To, že se nám začíná nějaká barva líbit, může být předzvěst otevírání čakry s touto barvou spojené a toho, že nás čeká hluboké léčení v této oblasti. Cílem je dostat se do své síly a zbavit se negativního působení karmy.

Která barva se ti nejvíce líbí, nosíš ji a máš kolem sebe?

Řekni mi, která barva tě nejvíce přitahuje a já ti řeknu, jaký jsi nebo co ti schází.

Červená

Jaký jsi, pokud máš stejnou vibraci jako tato barva?

Máš rád život i sám sebe, nebojíš se být vidět, jsi materiálně založený a soutěživý.

Kdo ji nejčastěji vyhledává jako pomocníka?

Červená doplňuje životní energii, podporuje lásku k sobě, k bližnímu i k domovu a dodává rozhodnost a odhodlání začít a jednat. Jako barva první kořenové čakry dává pocit bezpečí a stability. Přesně tak jako kořeny pevně spojují strom se zemí, aby ustál nárazy divokého větru a mohl neohroženě růst vysoko.

Barva krve příjemně zahřívá a přináší chuť do života, k jídlu, do tvoření i do milování (mnohdy za účelem početí). Podporuje základní potřeby na Maslowově pyramidě.

Po červené saháme a obklopujeme se jí, když se potřebujeme zrychlit, něco v životě rychle změnit a dojít ke znovuzrození. Je to hnací síla, která prohlubuje víru ve vlastní hodnotu a schopnosti. Jako plamen očišťuje od všeho špatného a mění formu věcí.

Ženy po těžkém porodu mohou vyhledávat červenou, protože je jejich spodní čakra narušena. Červená uzemňuje a pomáhá nám nebýt jen hlavou v oblacích, ale naplno si užívat toho, co máte k dispozici na Zemi – nalézat zalíbení v materiálním světě.

Barva ohně mě nyní velmi láká. Nejspíše proto, že mi při našem putování chybělo pevné zázemí a energie. A jelikož mám problémy se zažíváním (SIBO), tedy se základní lidskou potřebou jídla, je určitě i toto důvodem, proč je mi červená sympatická a působí na mě doslova magicky. Spolu se žlutou dodává mému oslabenému trávení oheň.

Oranžová

Jaký jsi, pokud máš stejnou vibraci jako tato barva?

Jsi vytrvalý, hravý, kreativní, někdy možná trochu dětinský. Máš rád společnost a smích.

Kdo ji nejčastěji vyhledává jako pomocníka?

Oranžovou vyhledávají zejména ti lidé, kteří prodělali těžké období, trpí depresemi, z minulosti si nesou nějaké trauma nebo těžké břemeno. Takoví, kteří do svého života potřebují přinést zase radost, harmonii, potěšení, nespoutanou sexualitu a chuť tvořit.

Do oranžové se halí ti, kterým chybí vytrvalost a trpělivost, často jsou podráždění a nahněvaní nebo potlačují své emoce. Právě potlačování emocí je nejčastějším důvodem, proč se zablokuje sakrální neboli též sexuální (oranžová) čakra.

Možná tě k oranžové táhne její ztřeštěnost, která ti naznačuje, že by tvůj život mohl být dobrodružnější, spontánnější a ty jako člověk vitálnější a veselejší.

Žlutá / Zlatá

Jaký jsi, pokud máš stejnou vibraci jako tato barva?

Máš dobrou paměť, trochu roztržitý, do všeho se vrháš po hlavě a daří se ti, na co sáhneš.

Kdo ji nejčastěji vyhledává jako pomocníka?

Zablokovaná čakra solar plexus volá po žluté nebo zlaté barvě, protože právě tato sluneční energie dodává radost, akčnost, sebevědomí, odvahu, fyzickou a psychickou sílu.

Žlutá prozařuje všechen smutek a zbavuje negativního myšlení. Vedle toho zlatá přináší doslova osvícení, božskou krásu, moc a moudrost.

Říká se, že zlatá je nejmocnější léčivá barva. Možná proto mě poslední měsíce přitahuje více než stříbro, které jsem preferovala a nosila celý život. A to asi zejména proto, že dodává sílu oslabenému žaludku a přináší inspiraci.

Zelená

Jaký jsi, pokud máš stejnou vibraci jako tato barva?

Miluješ klid, jsi plný lásky a vyhledáváš dlouhodobé vztahy. Jsi velkorysý a otevřený.

Kdo ji nejčastěji vyhledává jako pomocníka?

Zelená je barvou srdce. A to, když je zablokované, není schopno dávat a přijímat lásku. Je plné neklidu, nejistoty a chladne jako konečky prstů v mrazivém ránu.

K zelené barvě, a tedy i do lesů utíkají načerpat energii všichni ti, kteří hledají rovnováhu, potřebují se zregenerovat a načerpat nové síly a podpořit koncentraci. Zelená je barvou svobody, prosperity, rovnováhy a harmonie. Podporuje intuici a rozhodování srdcem. Proto přitahuje ty, kteří jsou až moc často jen ve své hlavě.

Zelená působí jako balzám pro všechny ty, kteří potřebují utužit vztahy v rodině a mezi přáteli, hledají lásku, potřebují dodat odvahu, chtějí růst a hledají obrození po těžkém životním období. V zelené se skrývá schopnost milovat druhé i sebe sama.

Právě zelená mě teď přitahuje ze všech barev nejsilněji. Možná proto, že na jihu Španělska nebylo moc lesů a už mi chyběla ta jejich svěžest a blahodárná vláha. Určitě i proto, že teď regeneruji síly a potřebuju načerpat novou životní energii včetně nových přátelství.

Tyrkysová / Stříbrná

Jaký jsi, pokud máš stejnou vibraci jako tato barva?

Jsi komunikativní, přátelský, empatický, jdou ti cizí jazyky a jsi technický zdatný.

Kdo ji nejčastěji vyhledává jako pomocníka?

Světle modrá až tyrkysová barva se pojí s krční čakrou, kde je sídlo komunikace. Proto ji vyhledávají nebo by se jí měli obklopovat lidé s vadou řeči, kteří se zakoktávají, neradi mluví před větším publikem nebo mají problém vyjádřit své myšlenky a prosadit své názory. 

V tyrkysové a stříbrné se rozplývá všechen strach, negativita, nerozhodnost a naopak roste tvůrčí představivost, intuice, přátelskost a otevřenost, mladistvá energie a sebejistota. Obě barvy jsou výborné při meditacích a hlubokém zklidnění. Mohou je vyhledávat všichni konzervativní, strnulí a málo výkonní jedinci, v nichž rozdmýchají hravost, radost, adaptabilitu, výkonnost a tvůrčí vyjádření na nejrůznější způsoby.

Tyrkysovou (konkrétně barvu Teal) úplně miluju. Důvodem může být snížená funkce štítné žlázy v oblasti krku. Vystupování na veřejnosti mi nikdy nebylo příliš sympatické, ale zato v psané formě jsem jako doma. Úplně cítím, jak mě tyrkysová nabíjí tvořivou silou.

Tmavě modrá / Bílá

Jaký jsi, pokud máš stejnou vibraci jako tato barva?

Jsi přirozená autorita se silnou intuicí, upřímný člověk, který si na nic nehraje.

Kdo ji nejčastěji vyhledává jako pomocníka?

Tmavě modrou barvu vyhledávají zejména osamocení jedinci, kteří řeší náročné životní situace a potřebují meditovat a ponořit se hluboko do sebe.

Pomáhá při zmatku. Indigo je vlastně spojení fialové a modré, tedy inspirace, ale také intuice. Tmavě modrá, stejně jako bílá přináší osvícení, ochranu, věrnost a důvěru. Je to božská čistota a neposkvrněnost. Když lidé touží po bílé, touží po soucitu.

Velká potřeba modré barvy může signalizovat problémy s otcem či opovržení autoritami obecně. Muži, kteří až příliš milují tuto barvu, bývají málo empatičtí k ženám. Oproti tomu ženy, které rády nosí tmavě modrou, bývají velmi schopné, ale v přílišném množství naopak bývají málo ženské a měly by v sobě podporovat ženskou energii.

Fialová / Průzračná (někdy také barva duhy – celé spektrum)

Jaký jsi, pokud máš stejnou vibraci jako tato barva?

Velmi intuitivní, vědomý a citlivý člověk, který ví přesně, co chce a co je jeho posláním.

Kdo ji nejčastěji vyhledává jako pomocníka?

Fialová přitahuje zejména ty, kteří hledají své životní poslání, nebo ty, kteří nedávno utrpěli osobní ztrátu, například v podobě rozpadu dlouholetého vztahu. Fialovou cestou se vydávají všichni ti, kteří tápou a snaží se vyrovnat se svým smutkem.

Láká všechny bytosti vystavené velkému stresu, kteří neumí nebo nemohou odpočívat, jsou pořád v pohybu a potřebují opět získat životní rovnováhu. S fialovou obvykle odeznívá vnitřní zlost, mění se naše myšlení a postoje a přichází osobní rozvoj.

Do fialové se halí jedinci, kterým chybí odvaha, potřebují podpořit svou kreativitu nebo hledají hluboké zklidnění. Kombinace modrého klidu a červené pohonné síly se hodí pro překonání depresí a všech životních tragédií a příkoří. Je to barva plná magie a vyšší inteligence. Přináší nadhled a napojení na naše skutečné já.

Mimo to, že je fialová lékem na smutek, bývá také skvělým pomocníkem při léčbě závislostí, ať už na drogách, alkoholu nebo také na lidech, kterých se nechceme vzdát nebo je pro nás těžké dát jim větší volnost, což bývá nejčastěji u rodičů malých dětí. 

Fialovou obvykle milují nepraktičtí, zablokovaní, roztržití a nerozhodní jedinci, kteří až moc přemýšlejí a fantazírují. Takoví, kteří vše přespříliš analyzují a zkoumají. Fialová nás učí poslouchat svou intuici a být nohama pevně na zemi. Otevírá nové začátky.

Podobnou vibraci jako fialová má růžová barva, která může zvěstovat vlastnické sklony, materiální problémy, probouzení intuice a může sloužit jako prostředek proti strachu. Symbolizuje potřebu lásky, péče chybějící ženské energie.

Touhle barvou jsem byla naprosto očarovaná. A kdy to bylo? Nedlouho po tom, co se mi po osmi letech rozpadl vztah a já vůbec netušila, co dál se životem. Potřebovala jsem nadhled, změnu a najít sebe sama. A tak jsem se celá fialová vydala do Španělska. Zajímavé je, že jakmile jsem objevila své já, přestala být pro mě fialová zajímavá.

Budování vztahu k barvám

Energii barev můžeš doplnit postupně a pomalu. Už po staletí se nosí různé amulety a šperky s barevnými kameny, které doplňují určitou energii. Takto si můžeš něžně a polehounku vypěstovat lásku k určitým barvám, když „ochutnáš“ jejich energii v podobě klenotu nebo třeba jen na poličce či v kabelce v podobě malého kamínku.

Ne všechny barvy hovoří

Ovšem některé barvy jsou jiné. Tak trošku němé. Své využití ale určitě mají.

Neutrální barvy jako základ

Doma i ve svém šatníku je dobré udržovat neutrální barvy – bílá, černá, šedá, hnědá a béžová. Ty se totiž neomrzí vlivem životních situací, protože na nás nepůsobí tak silně. Pokaždé tak není potřeba kupovat novou sedačku nebo měnit celý svůj šatník. Pro oblečení a vybavení domácnosti právě v neutrálních barvách je místo vždy. 

Ti, co nosí často právě neutrální barvy, zejména černou, využívají mlčenlivosti barev, aby skryli své rozpoložení, emoce a to, jací jsou. Pod neutrální maskou ale ztrácí sami sebe a přichází o blahodárné účinky a silnou energii, kterou v sobě ostatní barvy mají.

Neutrální interiér doplň barevnými dekoracemi a svůj neutrální šatník barevnými doplňky. Gauč nebo zimní kabát v neutrálních barvách se ti jen tak neomrzí.

Monochromatický outfit a výhodná kapsule

Pokud se bojíš odvážnějších kombinací, můžeš vyzkoušet trend poslední doby – monochromatický outfit. Ten je typický svršky v různých odstínech jedné barvy. Většina influencerek zaměřených na módu samozřejmě propaguje monochromatické outfity právě v neutrálních barvách, protože ty prostě vždycky vypadají dobře. 

Kapsulový šatník – další trend posledních let. Skládá se z několika nadčasových a univerzálních kousků oblečení, které lze mezi sebou jednoduše nakombinovat. Jedná se o dlouhodobou a neměnnou složku, na kterou nemá vliv aktuální rozpoložení a trendy.

Malý tip: To všechno by mělo lichotit tvému typu postavy. Doporučuji online průvodce Styling podle typu postavy od Kristýny Hrabalové. Já tam našla spoustu inspirace.

Psychologie barev v rukou kadeřnic

Vlasy jako koruna krásy. Tak se to říká a tak to je. Oblečení nám obličej může krásně rozzářit, ale to, co je kolem obličeje v největší míře, jsou právě vlasy. Jejich správná barva a střih proto podle mě dělá kus práce. Přirozené líčení to pak hezky doplní.

Dvě úžasné kadeřnice z Olomouckého kraje dokazují, jaký význam mají barvy. Obě totiž umí správným líčením, barvou vlasů a střihem pozvednout na duši. Ženy jim pod rukama doslova rozkvétají a nachází ztracené sebevědomí. Psychologie barev v praxi.

Martina

Martina Odstrčilová má proslulé Studio Marteena v Postřelmově a do jejího kadeřnictví se sjíždějí ženy ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Její vyhlášené proměny už sleduju na Instagramu nějakou dobu a pokaždé jsem unešená. Je to fakt umění. Spíš dar.

Monika

Její sestra Monika Plháková provozuje vlasový salon Hair Sense v Šumperku a má také úžasný cit pro barvy. Navíc hned v prvních minutách, co mě viděla, poznala podle vlasů, že mám sníženou funkci štítné žlázy. To ona mě přivedla zpět k tmavé barvě vlasů!

Ovšem nelituju, že jsem si vyzkoušela být blond. Moc jsem si to užila a i jako světlovláska jsem se cítila dobře. Třeba dám blondýnce ve mě v budoucnu zase šanci.

Gue Oliveira

Když koukneme kousek za humna. Nedávno mě zaujaly proměny od brazilské kadeřnice Gue Oliveira. Taky super pokoukání a inspirace, jaké barvy na sobě můžeme zkusit.

Význam barev potažmo psychologie barev je podle mě velmi zajímavé téma a svým způsobem je to ještě poměrně neprobádané území. O to víc mě fascinuje. Každopádně jedno je jisté – barvy nás významně ovlivňují. Tak to zkus na sobě třeba také sledovat a vnímej, co se ti barvy snaží říct. Určitě to stojí za to!

Byl pro tebe příspěvek užitečný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť!