Menu Zavřeno

Svatba – tipy na pohádkovou svatbu v okolí Ostravy

Naše SVatba proběhla v srpnu 2021 a byla krásná. Vše jsme zařizovali na dálku, bez svatební agentury a i přesto to vyšlo na jedničku. Kde se konal obřad a kde hostina, u koho jsme zařizovali květiny nebo kdo nás celý den fotil? Inspirujte se naším výběrem svatebních dodavatelů v okolí Ostravy.

Seznam věcí, které zařídit

Nejprve jsem pro vás připravila takový malý svatební plánovač. Na internetu je takových checklistů hromada, ale většina z nich je zbytečně „ukecaná“. Takže tady jen stručně v bodech, co jsme v rámci svatby řešili my a na co nezapomenout.

 1. Datum svatby
 2. Místo obřadu a čas
 3. Oddávající – úřední, nebo církevní
 4. Výběr svědků a seznam hostů
 5. Místo konání svatební hostiny (i večerní party)
 6. Svatební menu
 7. Zasedací pořádek
 8. Svatební fotograf (i předsvatební focení)
 9. Jmenovky na stůl (+ dárečky)
 10. Svatební oznámení a svatební web
 11. Snubní prsteny
 12. Svatební šaty (podvazek) a oblek na svatbu
 13. Doplňky – boty, šperky, ozdoby do vlasů
 14. Svatební kytice, svatební vývazky a květinová výzdoba na svatbu
 15. Kadeřnice a vizážistka
 16. Svatební dort
 17. Sladký bar a svatební koláčky
 18. Svatební brána, stolek a židle pro venkovní obřad
 19. DJ na svatbu
 20. Odvoz novomanželů, popřípadě hostů (pokud je obřad na jiném místě než hostina)
 21. Rozvoz/ubytování svatebních hostů
 22. Svatební hry, tradice a zábava
 23. Manikúra, pedikúra a další zkrášlující procedury

První tři body jsou nutné, poslední bod jsem řešila svépomocí.

Tip: Optimální počet hostů je dle mého cca 50. Kdyby jich bylo méně, tak se do počtu nevejdou všichni důležití. Víc než padesát už by zase bylo moc a ani bych si se všemi nestihla popovídat a možná ani nevěděla, kdo přesně na svatbě je.

Svatba v Ostravě a okolí – místo, datum svatby a oddávající

Asi jako největší oříšek z celého plánování svatby vidím skloubení místa, datumu a oddávajícího. Původně jsme vše chtěli mít na jednom místě, ale bohužel nás ve vybraných termínech neměl kdo oddat.

Obřad a hostina se proto neuskutečnily na stejném místě (Klimkovice – obřad, Rekovice – hostina a večerní party). Zkusili jsme dokonce oslovit i církevní oddávající, ale ti buď neměli čas, nebo měli pro nás nesmyslné požadavky (čtení z bible apod.). 

Jak to všechno zvládnout?

Nejlépe uděláte, když si vyberete roční období/měsíc a zvolíte několik vhodných termínů (i podle toho, kdy mají čas klíčoví svatební hosté). Vedle toho zvažte rozpočet na svatbu a už dopředu připravte peníze pro zaplacení záloh.

Pamatujte však na to, že úřady kromě pátku a soboty moc oddávat nechtějí. Docela nás překvapilo, že je to takový problém. Obřad v pondělí s domlouváním na dálku se nám podařilo zrealizovat především díky mé vstřícné kamarádce, která měla svatby v Klimkovicích na starosti.

Svatební obřad u kostelíku v Klimkovicích

V tomto případě stačilo e-mailem domluvit na matrice termín (den a čas obřadu) a zaplatit poplatek 1 000 Kč. Hodně mých známých sice mělo svatbu přímo v kostele Nejsvětější Trojice, ale na můj vkus je uvnitř moc prázdný, tmavý a smutný. Venkovní obřad s kostelíkem po boku se mi líbil mnohem více.

Upozornění: Veškeré vybavení (svatební bránu, židle, dekorace) jsme si zařizovali sami bokem, a to i včetně hudby při obřadu (půjčili jsme si repráček s kvalitním zvukem).

Hostina a večerní party v Rekovicích

Rekovice nás zaujaly hned na první pohled a dostali jsme na ně i dobré recenze. Pro 50 hostů naprosto ideální – dostatek místa pro všechny účastníky, pro raut, taneční parket i venku kolem hotelu. Ubytování bylo také velmi sympatické.

V Rekovicích jsme platili zálohu 20 000 Kč a dopředu jim poslali zasedací pořádek. Výzdobu stolu jsme volili základní, abychom nemuseli zbytečně připlácet (přijde mi, že v den svatby se platí pomalu i za to, že vám polévku nalijou do talíře… S tím se ale setkáte během svatebních příprav skoro všude – svatba je zkrátka obří byznys).

Výborné jídlo na míru

Svatební menu se skládalo z vývaru s játrovými knedlíčky a jako hlavní chod byla vepřová panenka v sous-vide s opečenými brambory a švestkovou omáčkou. Vegani a vegetariáni si pochutnali na zeleninovém krému a dýňovém rizotu s kousky pečené dýně Hokaido se zakysanou smetanou a oříšky.

Na večerním rautu byl mix všeho možného, kdy vhodné množství sestavil kuchař. To jsme si pochvalovali, protože na jiných místech po nás chtěli odhad. Samozřejmě jsme neměli nejmenší tušení, kolik čeho zvolit, aby to bylo vyvážené co do masa, přílohy apod. Řízečky jsou ale každopádně základ. Mňam!

V průběhu hostiny jsme zjistili, že hosté chtějí pít něco jiného, než bylo původně domluveno. Vyšli nám vstříc a objednaný typ alkoholu prostě vyměnili za jiný.

Drobnost na stůl

O jmenovky na stůl se postaral náš kamarád Honzík (děkujeme!) – dřevěné záložky do knížky.

Svatební fotograf

O skvělé zachycení atmosféry, detailů, nás a našich hostů se postaral Petr Bukovjan. Byl s námi od rána do večera a v ceně bylo několik tištěných fotografií v milé dřevěné krabičce.

Petr vám pošle až výběr fotografií, takže se nemusíte o nic starat a procházet stovky či tisíce snímků. Já osobně si ale ty nejlepší raději vybírám sama. Přece jen výběr fotografií může být z pohledu fotografa odlišný, než co se líbí nejvíce nám. Toto mě tedy trošku zklamalo (bohužel mě nenapadlo zeptat se na to před objednávkou).

Snubní prsteny

Snubní prsteny jsme zvolili od stejného výrobce jako zásnubní prsten, který vybíral Vašek. Zlatnictví Rýdl má podle nás prostě nejkrásnější a nejkvalitnější svatební prstýnky široko daleko. I teď po půl roce se na ně nemůžu vynadívat.

Svatební oznámení a svatební web

Do tvorby svatebního oznámení a svatebního webu jsme se pustili na vlastní pěst. A aby to vypadalo opravdu skvěle a my navíc měli hezké fotografie na památku, objednala jsem nám předsvatební focení. Výsledek můžete vidět na webu www.sv-atba.cz.

Do názvu domény nám hezky zapadla naše jména – Sylvie a Václav – SVatba. Dokonce jsme měli i druhý web s fotografiemi ze svatby (ten ale znají pouze účastníci). A myslím si, že jsme možná jediní, kdo takto hromadně ukázal svatební fotografie svým hostům.

Naše svatební oznámení

Svatební šaty a svatební oblek

Šaty jsem si pořídila ve Španělsku ve svatebním salonu Centronovia v Malaze. Neustále jsem špehovala jejich Instagram a postupně vysledovala, že mě nejvíce přitahují svatební šaty značky White One. Prostě nádhera! Po vyzkoušení různých střihů se mým favoritem nakonec stal model Cleo. (Podvazek dávají k šatům jako dárek zdarma.)

Své svatební šaty aktuálně prodávám, kdybyste měla některá zájem (velikost 38).
Vice info: mail@odsylvie.cz.

Svatební oblek si přivezl ze Španělska i můj manžel. Netradiční styl saka i kravaty se mi moc líbil. Plus měl k tomu Vašek krásné manžetové knoflíčky a boty šité na míru. O vše se postarali v salonu pro muže Cristina Piotto v Malaze.

Svatební doplňky – šperky a boty na svatbu

Dlouho jsem si myslela, že žádný šperk na krku mít nechci. Úplnou náhodou mě však napadlo, že by mi dekolt mohl ozdobit některý léčivý kámen. Na plné čáře to po dlouhém hledání a vybírání nakonec vyhrál růženín od Silvego. A víte, co bylo nejvtipnější? Objednávka mi dorazila v pátek, tedy jen tři dny před naší svatbou. Byl to docela punk, ale vyšlo to.

P.S. Stříbrný náhrdelník jsem koupila v ostravském zlatnictví také v pátek. Náušnice, stejně jako svatební šaty, jsem si přivezla ze Španělska. A náramek z bílého zlata kolem mého zápěstí byl jako dárek na mé třicátiny od taťky.

Význam růženínu (na svatbu opravdu jako stvořený): Růženín je ztělesněním andělské a nesobecké lásky, kterou v nás probouzí. Zároveň nás chrání tak, jakoby anděl strážný kolem dokola rozprostřel svá křídla a vytvořil láskyplný štít. Pomáhá vidět v životě více lásky a přitahovat si ji. Harmonizuje oblast srdce i naše vztahy. (Milujemekameny.cz)

A jaké zvolit boty pro nevěstu? Pokud chcete mít podpatky, určitě doporučuji vzít s sebou pohodlné boty na přezutí. Já měla sandálky a měkké „papučky“ od Skechers.

Svatební účes a líčení

Už nějaký ten pátek praktikuji curly girl metodu. V den svatby jsem nechtěla spoléhat na to, jestli se mé vlasy zrovna dobře vyspí. Vydala jsem se proto klasickou cestou navlnění kulmou. Díky praktikování CGM byly zvyklé se vlnit, a tak šlo jejich natočení jedna radost.

O mé vlasy i dokonalé líčení se postarala Petra Grézlová. Do vlnek vložila květinovou ozdobu, kterou jsem koupila na Amazonu, a na tváři vykouzlila tak akorát výrazný make-up. I po několika hodinách vše drželo a vypadalo krásně.

Předsvatební líčení a česání proběhlo jen pár dnů před svatbou a trvalo přibližně 2–3 hodiny. A večer vypadlo dokonce ještě lépe. Za mě spokojenost.

Svatební kytice a květiny na svatbu

Paní Hanku pod pseudonymem Hanacha mi doporučil spolužák ze školy a její kytice a květinové dekorace na svatbu, to je prostě radost pohledět. Má neskutečný cit pro kombinování rostlin a barev. Tuto ostravskou květinářku doporučuji všemi deseti.

Měli jsme od ní kompletní květinovou výzdobu – svatební kytici, výzdobu svatební brány a židlí, kytice pro maminky, svatební vývazky, ozdoby pro svědky a tatínky i krabičky s květinami na svatební hostinu.

Svatební kytice

Tip: Svatební kytici doporučuji menší, a tedy i lehčí. Jo a krabičky s květinami jsou boží!

Svatební brána, židle a dekorace na svatbu

Aby byl venkovní obřad o to kouzelnější, půjčili jsme si od Pavlíny (BOHA) svatební bránu, bílé židličky a stolek. Vše nám přivezla, nachystala a pak už to jen paní květinářka Hanka nazdobila. Pavlína vám ale pomůže s celou řadou dalších věcí. Nám například doporučila, u koho si objednat svatební koláčky – byly výborné.

Svatební dort

Svatební dort, respektive 4 svatební mrkváče, pro nás upekla kamarádka Péťa, která má v Brandýse nad Labem vyhlášenou kavárnu Na Půdě. Všichni jsme se oblizovali až za ušima.

Svatební koláčky a sladký bar

Domácí svatební koláčky nám upekla paní Marie z vesničky Jančí asi 30 minut autem od Ostravy (kontakt na požádání). O sladký bar se nám postarali v AlterNativa Café a bylo to výborné i krásné na pohled. Svatební cukroví jsme neměli, to už bychom byli přeslazení.

DJ na svatbu

Za DJ pultem to roztočil kamarád Jirka Kubza, který má dlouholeté zkušenosti s moderováním nejrůznějších společenských akcí – festivalů, plesů, svateb apod. Jeho revírem je nejen Ostrava, ale i široké okolí.

Tip: Určitě doporučuji udělat si do Excel tabulky harmonogram, jak to bude probíhat v den svatby. Co je potřeba zařídit, vyzvednout, na co nezapomenout, kdo kdy přijede (DJ, fotograf…). Do tabulky doplnit adresy, telefonní čísla, jména i případné další poznámky a nasdílet ji svědkům nebo těm, kteří budou mít tyto věci v den svatby na starosti.

Můj výběr songů na svatební party – Spotify

Svatební hry, tradice a zábava

Z tradic nám bohatě stačilo rozbití a zametání talíře a házení kytice. Ze svatebních her se nám líbil pouze svatební kvíz se zvedáním bot. Příjemné, nenáročné a vtipné. Obecně se doporučuje novomanželům položit do 20 otázek. Kdyby jich bylo více, může hra začít nudit. A na co se ptát? Na internetu najdete spoustu tipů (například, kdo bývá ráno milejší, kdo toho druhého sbalil, kdo se sprchuje delší dobu, kdo lépe vaří, kdo má častěji chuť na sex apod.).

Parádní věc je také fotokoutek s polaroidem/instaxem. Když si k tomu navíc pořídíte svatební knihu, kam vám hosté fotky nalepí a připíšou k nim nějaký vzkaz, získáte báječnou vzpomínku na to, kdo s vámi na svatbě byl. Moc ráda si knihu prohlížím.

My si koupili svůj polaroid, ale také vím, kdo vám vybavení půjčí – InstaxParty.

Svatební manikúra, pedikúra a další zkrášlující procedury

Umělé nehty nenosím, mám ráda ty své. A tak jsem na nehty na rukou a nohou použila jen třpytivý lak od Dermacolu (perleťový a průhledný s třpytkami na oba prsteníčky). Lakovala jsem si je večer před svatbou. Tedy nic spešl, ale i tak maximální spokojenost!

Tipy, jak pečovat o své ruce před svatbou (péče, nehty i epilace)

Další tipy ohledně svatby

Čím se podepsat

Podepisovali jsme se na míru vyrobenými pery s vyrytým ústředním motivem naší svatby – krabíky. Jednalo se ale pouze o prototypy. Nové designy si můžete pořídit na webu Peranovak.cz.

Bridal Boudoir – jak potěšit a překvapit budoucího manžela

Přibližně měsíc před svatbou jsem si nechala nafotit fotografie bridal boudoir, tedy fotky se závojem, s podvazkem a ve spodním prádle, které jsem Vaškovi poslala večer před svatbou, aby se mohl ještě více těšit. Fotila mě Anna Kudinova.

Dodatečné focení u moře

Jelikož na svatbě nemohla být naše čtyřnohá Emily, nechali jsme se ještě po příletu do Španělska společně vyfotit na přímořské promenádě a na pláži. Pokud byste také chtěli svatební fotografie u moře nebo kdekoliv v oblasti Costa del Sol, doporučuji opět Annu. Ona prostě umí!

Ostrava nabízí spoustu krásných míst na svatbu. Když začnete vše plánovat dostatečně dopředu (nejméně jeden rok), můžete si vybírat a zvolit opravdu to nej nej ze všech. Držím palce! Svatba je totiž opravdu výjimečný okamžik, který stojí za to si užít.