Menu Zavřeno

11 (koupelnových) věcí, na které nedám dopustit

Ráda se s ostatními dělím o své zkušenosti. A z těchto jedenácti věcí jsem nadšená! Tentokrát budu mluvit hlavně k ženám. Ukážu vám svou oblíbenou kosmetiku, v čem je dobré prát nebo co je fajn mít u záchodu a proč. Třeba vám něco z toho také přijde vhod.

Pratelné bavlněné odličovací tampony Bambaw

Koupelna je hned po ložnici místem, které by mělo být takovou malou ozdravnou oázou. Takovým malým domácím královstvím, kde se člověk vždy jakoby znovu zrodí. Zbaví se staré kůže, nečistot a tím i negativních pocitů, které si nashromáždil během dne. V dnešní době je ale bohužel tento ráj plný škodlivých věcí s obsahem chemikálií.

Byť málo, ale ráda se líčím, a tedy i pouhou řasenku je potřeba večer „sundat“. Proto jsem celý svůj dospělý život používala bílé odličovací tampony. Přiznám se, že nikdy jsem o tom nepřemýšlela, až nedávno se ke mně donesla informace, že jsou tyto malé potvůrky bělené chlorem. Fuj! Můj obličej volal o pomoc tvorbou akné, ale já neposlouchala. Až teď. A tak jsem začala hledat lepší alternativu.

Odličovací tampony od belgické značky Bambaw byly láska na první odlíčení. Co se mi na nich líbí nejvíc?

  • Jsou z přírodního materiálu – vyrobené z bambusu, který je jedním z nejsnadněji obnovitelných přírodních materiálů. Ke svému typicky rychlému růstu nepotřebuje mnoho vody ani pesticidy a hnojiva (na rozdíl od bavlny).
  • Opakovaně použitelné – minimalizují odpad, protože jsou pratelné, a můžete je používat stále dokola (pokud si pořídíte ty Bambaw, nedávejte je prát v pytlíku, který je součástí balení. Hodí se při cestování, ale v pračce by se vám všechny tampony vysypaly. Lepší je použít sáček na zip – viz níže).
  • Šetrné i k citlivé pokožce – nejsou bělené ani barvené.
  • Sada obsahuje 12 jemnějších a 4 hrubší tampony – toto množství bohatě stačí. Navíc se s nimi můžu běžně odličovat a sem tam si dopřát i peeling (hrubý tampon namočím do horké vody a pak si s ním masíruji obličej. Neskutečně příjemné!).

Tampony před použitím vždy lehce navlhčím vodou a až pak na ně nanesu odličovací vodu, mléko nebo olej.

Tip: z mé zkušenosti jsou „the best“ oboustranné odličovací tampony, protože nemusím najednou špinit vícero kusů. Na cestování jsou ale lepší jednostranné tampony s potiskem na druhé straně, který tvoří odkládací plochu na umyvadle. Doma tamponky skladuji v dózičce.

Sáčky a pytle na praní prádla

Už několikrát se mi stalo, že mi pračka „požrala“ oblečení. A jelikož jsem ten typ, co je schopný nosit oblečení i několik let (donedávna jsem měla tuším ještě něco ze střední školy), tak jsem z toho opravdu smutná. Opět jsem tedy hledala řešení. A našla – sáčky na praní!

Ochránců prádla najdete na internetu spoustu. Je tedy jedno, jestli zvolíte například něco z alzy nebo třeba z amazonu. Určitě ale doporučuji sáčky s jemnou síťkou a na zip. Velká očka totiž neplní ochrannou funkci až tak dobře a otevírání a zavírání na zip je pohodlné. Mně osobně se zatím nejvíce osvědčily ty od značky Rayen.

Díky této drobnosti se jemné oblečení nepotrhá, „neošolichá“ a i v případě, když někam cestujete na delší dobu a nevíte, jaké „chutě“ má místní pračka, budete mít jistotu, že z bubnu vytáhnete nepoškozené kusy oblečení.

Mýdlo na obličej Envy U Skin z aktivního uhlí

Tohle mýdlo je zázrak. Bezkonkurenčně moje nejoblíbenější koupelnová věc ever. Mýdlo od značky Envy U Skin Activated Charcoal With Loofah objednávám sice až z Ameriky a někdy jde ke mě i tři měsíce, ale stojí to za to. Objevila jsem ho náhodou na Instagramu od jedné slečny a jsem za to nesmírně vděčná. Na mé problémy s akné je jako kouzelný proutek, kterým když mávnu, všechny hrůzy najednou zmizí.

Před a po používání černého mýdla z aktivního uhlí. Pleť se zklidnila a má jednotnější barvu. ▼

Pokud byste mýdlo Envy U Skin z aktivního uhlí chtěly také vyzkoušet, mám pro vás pár tipů, jak ho používat:

  • Každé ráno a večer (hlavně večer) si celý obličej namydlete mýdlem a spláchněte vodou.
  • Jednou až dvakrát týdně po namydlení použijte lufu, která je součástí mýdla, a „vydrhněte“ si s ní celý obličej.
  • Pokud vám na obličeji raší nějaká neplecha a chcete do druhého dne minimalizovat pocity studu, „začerněte“ si mýdlem dané místo na noc. Pupínek se během spánku krásně vysuší a zatáhne. Little magic. (Manžel se mě sice vždycky lekne, ale nenechte se odradit! Raději večer černá, než přes den škaredá!)

Během používání sice mýdlo vypadá jako mokrá myš :-D, ale svými účinky to vynahradí.

Mýdlo z aktivního černého uhlí | Slovotvorka.cz

Značka Envy U Skin samozřejmě prodává celou řadu dalších produktů a svou nabídku postupně rozšiřuje o další typy mýdel a zázračných krémů. Krémy jsem zatím nezkoušela, mýdla ano. Activated Charcoal je ale pro mě stále hvězdou číslo jedna.

Nezapomeňte: nikdy to není jen o přípravcích, které používáte na pleť. Důležité je sledovat, jaký vliv má na vás stres, bílý cukr, toxické prostředí apod. Je mnoho faktorů, které působí jak na naši psychiku, tak na náš vzhled. Jak se říká – všechno souvisí se vším. Jestliže váš život zůstane stále ve stejných kolejích, mýdlo vás nespasí.

Krém na obličej La Roche Posay

Opláchnutý obličej černým mýdlem nenechávám jen tak. Troška hydratace navíc neuškodí, ba naopak. Mým druhým miláčkem vedle Envy U Skin je proto krém pro citlivou pokožku Toleriane Sensitive od La Roche Posay. Je úžasně lehoučký, nezatěžuje pleť, neobsahuje oleje (můj obličej je nesnáší) a perfektně se hodí i pod make-up.

Krém La Roche Posay | Slovotvorka.cz

Od značky La Roche Posay používám ještě odličovací mléko a s manželem si nemůžeme vynachválit krém po opalování Posthelios. Popáleniny a suchá odlupující se pokožka po slunění nemají šanci. Díky němu zmizí zarudnutí už do druhého dne. Je to takový náš hojivý poklad. Jejich dětský opalovací krém Anthelios SPF 50 je taky super!

Heřmánková voda Purity Vision

Heřmánek mám ráda odjakživa. Už jen jako čaj dokáže krásně zklidnit žaludek i mysl. Proto když jsem narazila na bio heřmánkovou vodu Purity Vision, chtěla jsem ji hned vyzkoušet. Je výborná na zklidnění pleti či podrážděné pokožky a může se použít třeba i jako odličovač na citlivé oční okolí. Využití má zkrátka habaděj.

Produktů od značky Purity Vision miluji ale více:

Produkty Purity Vision | Slovotvorka.cz

Přírodní deodoranty RaE a Forever

Pocení je zdravé, ale také je fajn si jej zpříjemnit přírodním deodorantem. Já osobně mám nejlepší zkušenost se značkou Forever a jejich deodorantem Aloe Ever-Shield. Vydrží opravdu dlouho, nešpiní oblečení a navíc hezky jemňounce voní.

Božsky také voní deodorant RaE z bio bambuckého másla s vůní vanilky a orchideje. Takové něžné pohlazení, které podpaží zvládne provonět opravdu po celý den!

Letmou zkušenost mám také s přírodními deodoranty Biorythme. Také fajn, zejména Růžová zahrada. Líbí se mi ale také produkty od značky L’Occitane.

Menstruační kalhotky Snuggs a Etam

Toto je ryze holčičí téma, které musím zmínit. Menstruační kalíšek je mi nesympatický, protože nepatřím mezi příznivce zadržování v těle něčeho, co má jít pryč. Stejně tak neholduji běleným vložkám a tamponům (celou řadu let jsem je ale používala) a látkové vložky si mou přízeň také nezískaly, protože jsem se cítila doslova jako s plenkou.

Když se tedy na trhu objevily Snuggs, neváhala jsem ani minutu a hned si jedny objednala ještě v předprodeji. A jsou to boží! Cítím se pohodlně a můžu trénovat volnou menstruaci, aniž bych byla ve stresu, že ušpiním pohovku nebo židli. V nabídce je i spací varianta, kalhotky s vysokým i nízkým pasem apod.

Menstruační kalhotky ovšem prodává také celá řada dalších firem, například Modibodi, Luna, Flux, Dim a jiné. Já mám vedle Snuggs ještě osobní zkušenost se značkou Etam a musím říct, že jejich menstruační kalhotky SMOON jsou skvělé. Sedí mi mnohem lépe než Snuggs a guma se mi nezařezává do třísel.

Bylinná zubní pasta Herbadent a pasta Curaprox Zero nebo 950

Nikdy by mě nenapadlo, jaký může mít fluor dopad na kvalitu pleti na obličeji. Když mi moje kosmetička řekla, že se mi možná akné tvoří používáním zubní pasty s fluorem, přišlo mi to nepravděpodobné. Nicméně od té doby, co používám bylinné zubní pasty se mi pleť, zejména kolem úst, výrazně zlepšila (samozřejmě vždy hraje roli také stres nebo množství cukru, které spořádám v dortících). Bylinná zubní pasta Herbadent bez fluoru navíc i báječně chutná (dříve ale měla mnohem hezčí a méně „chemický“ design). Pasty od Curaprox jsou také fajn, stejně jako jejich zubní kartáčky.

Zubní pasta Herbadent bez fluoru

Šampony a kondicionéry Hristina

Už nějaký ten pátek praktikuji CGM neboli Curly Girl metodu a za tu dobu jsem vyzkoušela několik různých šamponů, kondicionérů a vlasových masek. Z celé plejády produktů jsem se však vždy vrátila k bulharské značce Hristina. Její výrobky jsou nejen přírodním balzámem pro vlasy, ale také pro čichové buňky. Třeba takový kondicionér s chmelem pro růst vlasů me gusta mucho.

Kosmín na rty a nejen na ně

Drobnost za pár korun, která však umí divy. Tuto mastičku používám zejména na suché rty, štípance nebo akné – urychlí proces „zrání“ – pleť krásně zklidní a brzy je neplecha ukončena. Kosmín na rty se hodí rovněž k regeneraci popraskaných koutků a rtů po oparech.

Záchodová stolička pro větší pohodlí

A to nejlepší na konec.

Když jezdíte na výlety do hor a zachce se vám „odskočit si“, musíte jít prostě do lesa. A tam mě to napadlo. Proč vlastně máme záchody, když je to pro tělo naprosto nepřirozený způsob vykonávání potřeby? Existuje něco, jak se dá v dnešní době alespoň přiblížit zdravému vyprazdňování, ale tak, abychom nemuseli chodit v mrazu na dvorek, navíc když žádný dvorek třeba ani nemáme? Hned pár dnů nato mi odpověď přišla sama.

Mám pocit, že první informaci o záchodové stoličce jsem získala od Terezky Kramerové, a hned jsem se rozhodla ji vyzkoušet. Téma zdravého a přirozeného „kakání a čůrání“ se ale na mě začalo valit ze všech stran, například z článku Markéty Strnadové – Co všechno mě naučilo hovínko. To jsou věci, co? Minimálně k zamyšlení.

Dřep je mnohem příjemnější pro vykonávání potřeby než sezení na záchodě s nohama kolmo nebo dokonce v tupém úhlu. A když se podíváte na malé děti, ty si v dřepu obvykle hrají a až s příchodem školy dřepět přestanou a po pravidelných x hodinách na židli tuto dovednost zapomenou. Vždyť ono i v józe je hluboký dřep jednou ze základních ásán, která má celou řadu příznivých účinků.

Kde koupit stoličku pro zdravější vyprazdňování?

  • Hey Nature – odtud mám stoličku já, koupila jsem ji přes amazon
  • Squatty Potty – designové stoličky z Ameriky
  • Štokrle – česká řada luxusních záchodových stoliček

A pokud máte doma kutila, který to umí se dřevem, nebo jste zručné vy samy, můžete si stoličku vyrobit svépomocí. Není potřeba utrácet spoustu peněz za podložku pod nohy. Dobře může posloužit i taková dětská stolička z Ikei za 149 Kč.

Zajímá mě, jestli znáte…

  • Zdravý toaletní papír. Miluju bidet a snažím se vyhýbat používání chemicky běleného toaletního papíru. Používáte bambusový, nebo jiný? S jakým máte nejlepší zkušenost?
  • Nezávadné čisticí prostředky. V čem perete prádlo? Používáte nějakou lepší alternativu klasického prášku nebo gelu na praní? Co v kuchyni, čím myjete nádobí? A vytírání podlahy?

Jaké další vychytávky a koupelnové věci používáte vy?

Napište mi své zkušenosti do komentáře. Děkuji!

P.S. Produkty uvedené výše nezveřejňuji na základě spolupráce s danými firmami. Sama od sebe prostě doporučuji to, co mám ráda. Jen tak, protože vím, že by se to mohlo někomu hodit.