Menu Zavřeno

Konečně na Gibraltaru! Vstup, zajímavosti, makakové a k tomu nejjižnější bod Evropy

Jaký je nejsnazší způsob na chvíli přičichnout k britské angličtině? Navštívit „malou Anglii“ s výhledem na Afriku jménem Gibraltar. A i když se nachází na úplném jihu Pyrenejského poloostrova, nejjižnější bod to není. Ten je kousek dál. Kde? Jak se dostat na velkou vápencovou skálu Rock of Gibraltar, kolik stojí vstupné a jsou tamější opice opravdu tak otravné? O tom už více v článku.

Rychlé představení Gibraltaru

Rozloha: 6,5 km²
Počet obyvatel: cca 34 tisíc
Délka hranice mezi Španělskem a Gibraltarem: pouhých 1,2 km
Nejvyšší místo na Gibraltaru: Rock of Gibraltar, vápencová skála, která je protkána systémem tunelů, protože v minulosti sloužila jako pevnost. Většina náhorní plochy skály leží v přírodní rezervaci.
Výška nejvyššího bodu: 426 m
Měna: Gibraltarská libra (GIP)

Zajímavost: Jediná pevninská silnice na Gibraltar kříží dráhu mezinárodního letiště a tato unikátní křižovatka je řízena běžnými semafory.

Vstupné a cesta na Rock of Gibraltar

Skála je poměrně prudká, a proto je zde několik variant, jak se dostat až na samý vrchol. Každý si cestu může zvolit podle chuti a finančních možností.

Rock of Gibraltar je otevřený 7 dní v týdnu, a to od 6 hodin ráno do 8 večer. A je co vidět! Třeba těchto TOP 10 atrakcí.

Cable car pohodlně až k opicím a krásným výhledům

Lanovku nahoru jsme využili my. Hned u ní je totiž, jak jsme zjistili, velké parkoviště, kde jsme mohli zaparkovat svůj stroj. Nicméně nákup lístků na cestu v kabince vzhůru může být docela úsměvný, respektive po chvíli můžete začít vidět rudě.

Když se vám totiž podaří prozíravě objevit, že lze lístky koupit online, zalije vás pocit štěstí, že nebudete muset vystát tu dlouhou frontu (fronta č. 1). Jenže ouha! V okamžiku, když totiž vystojíte frontu k lanovce (fronta č. 2), v domnění, že máte platný lístek, člověk u lanovky vám poví, že tomu tak není. Že onen lístek v telefonu koupený online musíte jít vyměnit za papírový k přepážce.

Lístky koupíte online na webové stránce buytickets.gi.

Jednoduše řečeno: tak jako tak musíte jít nejprve k přepážce pro lístek (jsou zde dvě řady – jedna na nákup vstupenky a jedna na výměnu online lístku) a pak se postavit do fronty na lanovku. Trochu zvláštní systém. Ale nahoře jste pak za krásných 6 minut.

3 možnosti vstupného

  • Lanovkou nahoru a dolů: 17 liber (cca 20 €)
  • Jednosměrná cesta lanovkou + přírodní rezervace: 28 liber (cca 33 €)
  • Obousměrná cesta lanovkou + přírodní rezervace: 30 liber (cca 35 €)

Nahoru jezdí lanovka každých 10 minut, ale pokud je hodně lidí, může se stát, že si počkáte delší dobu, než na vás dojde řada. Vyjet na Rock of Gibraltar můžete od 9:30 do 17:15. Poslední lanovka dolů jede v 17:45.

Pokud si lístek zakoupíte online, je platný po dobu 3 měsíců.

Pěkně po svých

Tímto způsobem jsme sešli až dolů na parkoviště. Bylo to fajn, jen je potřeba si v jednom úseku dát pozor na hady!

Pokud byste se pěšky vydali i nahoru, údajně zaplatíte vstup £5. V případě, že chcete navštívit také přírodní rezervaci – Upper Rock Nature Reserve (Skywalk, jeskyni, tunely a další atrakce), pak zaplatíte £13.

Cesta autobusem

Dočetla jsem se, že napříč Gibraltarem jezdí autobus č. 2 (cca od 7 hodin ráno do 9 večer; v neděli se čas může lišit), který vás údajně od supermarketu poblíž hraničního přechodu zaveze až na Europa Point na opačném konci, odkud se pak můžete snadno vydat směr Rock of Gibraltar. Tento způsob jsme ale zatím nezkoušeli, takže v tomto směru nemohu sloužit.

Také jsem objevila, že jezdí ještě i jiné typy autobusů, např. Hopper Bus číslo X5, 5 nebo 10, kde vás jízdenka vyjde cca na £7, nebo turistický minibus s jasně danými zastávkami za £30. Takže si můžete vybrat.

Útočící apes

Zjistila jsem důležitou skutečnost – nemám ráda makaky. Ani když se celým jménem nazývají Macaca Sylvanus. Ale možná proto šly po mě, když se jmenuju Sylvie…

Gibraltar a opice je neoddělitelná věc, to i kvůli legendě, která praví, že Gibraltar bude britský, dokud opice budou žít. Možná proto si je místní tak hýčkají a dávají si záležet na tom, aby se jim na Gibraltaru líbilo.

To ale nic nemění na tom, že je hooodně nepříjemné, když po vás taková docela velká opička vystartuje a sápe se vám po batohu. Ovšem na jejich obranu – později jsem zjistila, že se v mé boční kapsičce ukrýval sáček od svačiny.

Zrovna po mě vystartovala!

Úplně vidím taťku, který by dostal záchvat smíchu, kdyby viděl, jak na mě ten makakouš útočí. Můj manžel je ovšem tatínek v bledě modrém, jak jsem se už poněkolikáté přesvědčila, takže se mi pomoci nedostalo, nýbrž došlo pouze na povzdechnutí, že jsem přece mohla vydržet s opičkou na zádech pro fotku.

Vy to pravděpodobně budete vědět, ale pro mě bylo novinkou, že se „monkey“ říká opici s ocasem a „ape“ té bezocasé.

Co jsme viděli a stálo za to

Skywalk

Procházka proskleným úsekem je otevřená od 9:30 do 19:15 a je bezesporu zajímavým místem pro nafocení tuctových selfíček. Výhledy ze Skywalk a na Sandy Bay jsou nicméně moc pěkné.

O´Hara´s Battery

Návštěva dělostřelecké baterie na nejvyšším bodě skály Gibraltaru byla za mě THE BEST. Krásné výhledy, klid a nikde nikdo. A to i v sobotu!

V dálce je vidět kousek nejjižnějšího bodu Evropy a přímo naproti Gibraltaru se uprostřed horizontu tyčí Afrika.

St. Michael´s Cave + skvělé jídlo

Do jeskyně jsme vešli vlastně náhodou, že to jako zkusíme, jestli to bude stát za to, a naše očekávání byla stonásobně předčena. Bylo to velkolepé a nádherné! A navíc každých 7 minut začíná světelná show, která mně osobně vzala dech. Moc se mi to líbilo.

Video – světelná show v jeskyni

Nad samotnou jeskyní se nachází klasický stánek se suvenýry a u něj občerstvení. Ovšem mohu vám vřele doporučit zde chvíli spočinout a dát si něco na zub. Pochutnali jsme si – tuňákové a masové empanadas, kuřecí tortilla, mrkvový dortík, čokoládový a borůvkový muffin, výborné espresso a osvěžující pivo a cola. Jooo, tady se nám taky moc líbilo!

Co příště? Ještě je co objevovat

  • Europa Point
  • Sandy Bay
  • Great Siege Tunnels
  • Little Bay

Ale myslím, že to nejdůležitější jsme zvládli. Však koukněte na mapku, že se jedná o docela rozsáhlý areál, jehož projití vám zabere docela dost času.

Pár tipů k Gibraltaru na závěr

Kolik času si vyhradit na návštěvu Gibraltaru?

Vyhraďte si minimálně 5 hodin, a to pokud pojedete nahoru lanovkou. Nečekali jsme, jak obrovský ten komplex je. Nás lanovka vyvezla cca ve 13:30 a dolů jsme sešli pěšky cca v 17:30, a to naše oči nespatřily zdaleka vše, co udává mapka areálu. Pokud se tam vydáme někdy příště, vyhradíme si na „procházku“ raději celý den.

Jak probíhá přejezd státní hranice (říjen 2021)?

Hranice Španělska lze přejet v pohodě, pouhým ukázáním pasu. Covid se teď neřeší, což je fajn. Ale samozřejmě, kde bylo více lidí, museli jsme mít roušku.

Jestliže pojedete autem, může se stát, že budete muset na průjezd hranice čekat v dlouhé koloně. Lepší je jet na motorce nebo skútru, kdy můžete předjíždět stojící auta. Variantou je také zaparkovat ve Španělsku a následně hranici přejít pěšky.

Počasí nám v polovině října vyšlo pěkné. Bylo horko jako v létě, ale ne na umření a ani moc nefoukalo. Rádi se zde vydáme ještě na anglickou snídani. Já tedy jen na „kukačku“ a dám si něco jiného, ale Vašek to má rád.

Punta de Tarifa (mys) – nejjižnější bod Španělska a kontinentální Evropy

Hodinu cesty od Gibraltaru se ve městě Tarifa nachází nejjižnější bod Evropy Punta de Tarifa neboli Punta Marroqui a místo, kde se střetává Středozemní moře s Atlantským oceánem. V případě, že vám zbude čas a budete mít chuť, zajeďte tam. Nejedná se o nic dechberoucího, ale své vyprávění tím určitě ozvláštníte 😀

P. S. Máte nějaké zajímavosti ze svého cestování po Gibraltaru či jeho okolí? Neváhejte se o ně podělit dole v komentářích.

Slovotvorka