Menu Zavřeno

ÚVAHA: Volby 2021 a co by mohlo být jinak

Nechci se tady vyjadřovat k současné ani minulé situaci na politické scéně, všechny jsou totiž svým způsobem komické. Nicméně volby do Poslanecké sněmovny se blíží a já procházím volební programy stran, prohlížím si tváře kandidujících, zkouším se proklikat přes volební kalkulačku a z jedné volební debaty zvládnu zhlédnout 10 minut. Výsledek? Stále nevím, koho 8. října 2021 volit. Proč si nejde jednoduše vybrat?!

Co kdyby se politické strany měřily stejným metrem

Šlo by to? Co kdyby měly všechny kandidující strany svůj web (jakož už v dnešní době stejně mají), kde by musely odpovědět na seznam předem stanovených otázek, shodný pro všechny politické strany.

Občané by si tak mohli velmi snadno porovnat jejich názory a nemuseli by pročítat mnohdy nicneříkající a obecné „kecy“ ve volebních programech. Nemuselo by se konat ani zdlouhavé procházení volební kalkulačky, ihned by viděli názory politických stran a koalic na to, co je zajímá.

K tomu by navíc musel každý kandidát do určitého data na webu zveřejnit svou fotografii s popisem své osoby a cílů, kterých chce v politice dosáhnout. Volby přece nemohou být anonymní. Když se chce někdo angažovat v politice, musí počítat s tím, že bude vidět, a to už od samého začátku.

Co kdyby to bylo snazší a užitečnější

Před volbami by se vždy pouze uveřejnily webové stránky všech politických stran a z jejich odpovědí na dané otázky by se vytvořil volně dostupný a transparentní přehled (souhrnná tabulka) s vyjádřeními jednotlivých politických stran k různým tématům. Něco podobného, jako vám vždy vyjede na konci volební kalkulačky.

Otázky by mohly být položeny podobným způsobem jako právě ty ve volební kalkulačce. Například: “Jste pro vystoupení z EU?” a odpověď by byla jasné ano, nebo ne. “Chcete, aby na jednoho dlužníka byl vždy jeden exekutor?” – ano, nebo ne. K tomu by se mohlo přidat několik otázek s otevřenou odpovědí, které by zodpověděl předseda strany.

No nebylo by to lepší? Nebylo by to přehlednější a lépe porovnatelné?

Každá politická strana by samozřejmě mohla přidat i další témata, která jsou právě pro ni zásadní, za kterými si stojí, a tím ještě více popsat své záměry v Poslanecké sněmovně a svým způsobem se odlišit od ostatních kandidátů.

Co kdyby se ušetřily peníze

Proč se pořád musí vrážet spousta financí do předvolebních kampaní? Stejně jde vždy hlavně o odpovědi na otázky z určitých oblastí a zda s nimi lidé souzní, či nikoliv. Samozřejmě je ale potřeba vnímat celý kontext. Odpovědi jsou tady k tomu, aby pomohly při rozhodování, ale sympatie, minulost kandidátů a vše kolem jsou neméně důležité.

Proč jsou každé volby spojeny s obrovskou mediální masáží, pochybnými „náborovými“ akcemi a náhlým konáním dobra? Snad nikdy jsem v těchto chvílích ještě z nikoho necítila upřímnou pokoru a autentičnost. Tak ať je v tom alespoň systém, sakryš!

Z mého pohledu by tedy bohatě stačil jasný přehled názorů všech kandidujících stran s medailonky všech jejích kandidátů.

Pokud totiž člověk nevidí tzv. pod pokličku, jsou všechny ty strany většinou jedna jako druhá a palčivé otázky se snaží „diplomaticky“ okecat.

A co je ještě smutnější, mnoho lidí volí jakoukoliv silnou protistranu, jen aby nevyhrál ten, koho nechtějí. Vždyť bychom přece měli zakroužkovat toho, komu věříme a jehož názory sdílíme, nebo snad ne?

Šanci by měly mít i menší strany, které vydýchaný politický vzduch trochu okysličí. Líbí se mi myšlenka, že by měl každý občan dva hlasy. Tak by mohl zvolit i menší stranu a pokud ta by se do Poslanecké sněmovny nedostala, počítal by se hlas pro druhou stranu, která byla úspěšnější.

Volby do Poslanecké sněmovny, do Senátu i prezidentské volby ještě jinak

Napadá tě nějaké další zajímavé řešení, které by volbu hlavy státu, politiků a senátorů usnadnilo? Jak by se to dalo udělat lépe? Napiš mi do komentářů.

2 Comments

Komentáře nejsou povoleny.