Jsem copywriter a při své práci se cítím jako hrdina. Každý den totiž mohu zachránit nespočet životů a zabránit mnoha nedorozuměním, která by mohla vyústit v tragédii. Odvracím nepokoje a sváry a udržuji mír na světě, alespoň co se týče mých klientů. A v čem spočívá moje superschopnost? V pouhém psaní čárky. Správným umístěním čárky si lze nejen získat přízeň čtenářů, ale lze tím také ochránit aktéry vyskytující se ve větách. Buďte Superman klávesnicí!
Jak je to s mým superhrdinstvím?
Ač bohužel neumím létat, neumím se učinit neviditelnou, ani nejsem žádný silák, správným zapsáním čárky dokážu změnit minulost, přítomnost i budoucnost. Nazvala bych se „superčárkou“, ale co si budeme povídat, to není úplně to, co bych chtěla. Přeci chci být hrdina a ne k smíchu. Proto raději zůstanu v utajení a budu se nadále vydávat za smrtelníka. Budu takový Clark Kent, který když usedne za klávesnici a pustí se do psaní, pomůže klientům i svým bližním. Celý svět však zatím bohužel spasit nedokážu.
Špatným zapsáním čárky vybízíte k trestným činům!
Neberte čárky na lehkou váhu. Dokážou totiž nadělat pěknou paseku. Mohou vás svést na cestu zla, udělat z vás kanibala nebo „nedej bože“ vraha, a to pouhým nesprávným posazením čárky do věty. Chraňte životy, pište čárky.
Podívejte se sami na krásný všeobecně známý příklad:
- Pojďme jíst děti! – Za tohle půjdete sedět. Tohle se nedělá.
- Pojďme jíst, děti! – Jste ukázkový rodič, který své děti nenechá o hladu.
Pokud patříte do skupiny číslo 1, budete mít co do činění se mnou. Já to takhle nenechám!
Čárka je zapeklitá věc,
napíšeš ji špatně a …spadne klec!
Může ublížit i ranit,
mylně informovat a lhát,
pak budou se tě jiní stranit,
proto její pravidla musíš znát.
Dejte čárku správně, zachráníte kamaráda
Ne. Skutečně to není legrace. Tady jde opravdu o život. Představte si, že byste pouhou prací s čárkou pomohli svému kamarádovi. Dejme si tuto situaci:
Zloduch se v dopise zeptá vašeho kamaráda: „Chceš probodnout nožem nebo tě mám zastřelit?“ A váš kamarád mu musí odpovědět. To, co odpoví, se pak stane. Ovšem vy máte tu moc ovlivnit znění otázky, a tedy i druh kamarádovy odpovědi.
Tak co, dali byste do zloduchovy otázky někam čárku, nebo ne? A kde? Rychle, rychle, zloduch je pěkně nervózní. Na použití, nebo nepoužití čárky závisí odpověď vašeho kamaráda, a tedy i jeho život. Dostaňte ho z této prekérní situace!
Řešení nešťastné situace
Jsem superhrdina, takže vám pomohu. Když bude otázka vypadat takto: „Chceš probodnout nožem nebo tě mám zastřelit?“ a čárku do této otázky nenapíšete – uff, vašemu kamarádovi se nemusí nic stát, pokud není hloupý. Má totiž možnost říct rezolutní „ne“ a zloduch mu neudělá nic. Pokud však měla vaše otázka toto znění: „Chceš probodnout nožem, nebo tě mám zastřelit?“, je váš kamarád v pěkném průšvihu. Musí si vybrat jednu z možností. A to, co si budeme povídat, není zrovna výhra.
(Když v otázce před spojkou nebo není čárka, odpověď je „ano“ nebo „ne“. Když v otázce čárka před spojkou nebo je, musíme si vybrat jednu z možností.)
Už mi rozumíte? Už chápete, proč se cítím jako hrdina, který chrání nevinné? Úvahy nad psaním čárky zažívám každý den a každý den mám tu moc ovlivnit běh událostí.
Ovšem to byla jen malá ukázka mých superschopností, ono je to poněkud složitější.
Užitečné poučky při práci se spojkou „nebo“
Jedna ze základních magických pouček, kterou by měl znát každý zachránce zní: „Pokud je spojka nebo ve významu slučovacím, čárku před ní nepíšeme, pokud je ve významu vylučovacím, čárku píšeme.“
Slučovací význam (bez „čárky“)
Čárku nepíšeme v případě, když máme volbu mezi dvěma věcmi libovolně zaměnitelnými. A je jedno, která to bude, dokonce si můžeme vybrat i obě. Pomůcka: za spojku nebo lze dosadit „a“ nebo „i“.
Příklad: Koupím si sukni nebo kalhoty.
Vylučovací význam (s „čárkou“)
Pokud má spojka vylučovací význam, nemůžeme eventuality libovolně zaměňovat. Jedná se o protiklad, kdy vybíráme jen jednu možnost.
Příklad: Navštívíte nás zítra, nebo vás máme čekat v sobotu?
Dvojité spojovací výrazy
Čárku před spojkou nebo píšeme také u dvojitých spojovacích výrazů, jakou jsou buď–a(nebo), ať–nebo aj.
Příklad: Buď to zařídím já, nebo moje dcera. Ať pojedeš na kole, nebo pojedeš autem, svačina se ti bude hodit.
Spíše, lépe, vlastně, raději
Obvykle se také píše čárka před spojkou nebo, pokud po ní následují výrazy jako spíše, lépe, vlastně nebo raději, které doplňují nebo opravují význam předchozí věty.
Příklad: Byla tam hora, nebo spíše kopec. Zpívám velmi málo, nebo spíše nikdy.
Základní pravidla pro psaní čárky (obecně)
Čárkou se oddělují:
- Větné členy a věty v souvětí spojené v poměru slučovacím (pokud je nespojuje spojka a, i, ani, nebo). Př: Velký, světlý a krásný pokoj. Pes se rozběhl, začal štěkat a skočil na mě.
- Větné členy a věty v souvětí spojené jinak než v poměru slučovacím. Př.: Rozhodněte se, jestli je to ovoce, nebo zelenina (poměr vylučovací). Slunce svítilo, a sníh neroztál (poměr odporovací – pomůcka: spojku „a“ můžeme nahradit spojkou „ale“). Posmíval se nám, a dokonce nám i ubližoval (poměr stupňovací). Stál jsem na střeše, a proto jsem viděl daleko (poměr důsledkový).
- Volně připojené větné členy a výrazy. Př.: Ledovce, ohrožené táním dnes více než kdykoli jindy, mají důležitou roli například pro lední medvědy.
- Oslovení a výrazy před větou nebo za ní. Př.: Karle, udělej to. Špagety, ty měl nejraději. Ať si dělá, co chce, hlupák.
- Věty závislé od vět řídících, ať hlavních nebo vedlejších. Př.: Řekl, že nepřijde. Řekl, že to udělá, protože to slíbil.
- Vsuvky a věty vedlejší vložené (čárka se píše zleva i zprava). Př.: Tento úkol, ať je sebesložitější, musíme splnit. Tato událost, a na to mysleme, nás všechny spojila.
- Vedlejší věty vložené obsahující víceslovný spojovací výraz. Př.: Podívám se na to, a když se mi to bude líbit, napíšu vám.
A to samozřejmě ještě ani zdaleka není konec copywriterského a korektorského umění. Naopak, je to teprve začátek ladění dokonalého textu a pouhý první krok do světa superhrdinů, kteří online i offline svět zachraňují svými větami. Mám radost, že mezi ně patřím.