Tenerife na jaře? Skvělá volba. Příroda je svěží, sluníčko už příjemně hřeje a turistická sezóna se teprve rozjíždí, takže se vyhneš davům dovolenkářů. Mnozí zde jezdí především na koupačku, my jsme upřednostnili hory. Co vidět na Tenerife, když chceš objevovat přírodu? Která tři místa navštívit?
Tenerife má vše
Na tomto ostrůvku najdeš vše – pláže, lesy, vyprahlou pustinu i sympatické centrum hlavního města Santa Cruz s kavárničkami a obchůdky.
Počasí na Tenerife bývá celoročně stabilní, ale kolem dubna počítej i s dešťovými přeháňkami. V každém případě tě ale tady čeká dovolená na místě, kde je dostatek sluníčka, dá se jezdit na zajímavé výlety po celém ostrově a letenky lze sehnat za dobrou cenu.
Nicméně na žití to pro nás není. Tenerife je příliš malinké, docela znatelně je zde cítit chudoba místních i to, že se potraviny dováží z pevniny.
Ovšem na pár týdnů či měsíců práce a cestování v novém prostředí výborné. Věřím, že i celý rok by tady bylo co objevovat. O to více se nám tady líbilo, když jsme střetli kamarády jak na severu, tak na jihu.
Národní park Teide
Úplně jiný svět. Horký, pustý a fascinující. Přesně tak na nás působil Národní park Teide, kde jsme si nejprve prošli okruh mezi různými útvary sopečného původu (např. Roque de Cinchado nebo Roque de La Grieta) dlouhý přibližně 4 kilometry.
S sebou si určitě vezmi vodu, opalovací krém a pokrývku hlavy, dost to peče. Pohodlně zaparkuješ do deváté hodiny ranní, nebo až pak odpoledne plus mínus od čtvrté hodiny.
Následně jsme autem vyjeli pod lanovku, nechali se vyvést (za 40€) a prošli si cestičku kolem sopky až na konec a zpět. Celou dobu jsme se nacházeli nad mraky mezi ztvrdlou tmavou lávou – takový pohled se člověku nenaskýtá každý den. Této investice určitě nelitujeme.
Až k samotnému kráteru jsme se ale nepodívali, bylo potřeba speciální povolení. Ve výsledku to však nevadilo, Vaškovi se dýchalo špatně už tady, natož abychom ještě víc stoupali. 😀
Nepodceň teplé oblečení. Stačí když se trochu ochladí nebo začne foukat. Není se totiž kam schovat. Lístky na lanovku je potřeba koupit ideálně alespoň jeden den dopředu a u lanovky být půl hodiny před plánovaným časem.
Údolí a městečko Masca
Už z fotek na Googlu to vypadalo božsky a naživo to bylo ještě lepší. Malinká vesnička skrytá v údolí mezi horami nám nabídla úžasné výhledy, kterých jsme se nemohli nabažit. Pekelně tam ale foukalo, jak můžeš vidět na fotce.
Hlavní cesta vedoucí z městečka až k moři byla sice uzavřená, ale nevadilo nám to. Prošli jsme si městečko, pofotili a stihli navštívit ještě pár dalších míst – Los Gigantes, městečko Garachico s typickou zvonicí a majestátní strom Drago Milenario, což je největší a nejstarší exemplář dračího stromu. Jeho stáří se odhaduje na tisíc let.
Ekologický park Anaga
Zpočátku to vypadlo jako procházka českým lesem. S přibývající nadmořskou výškou se však vzezření lesa postupně měnilo. Zvyšovala se vlhkost, ochlazovalo se a stromy byly stále více porostlé mechem. Byla to neskutečná krása, kde bych mohla trávit dlouhé hodiny.
Pokud chceš jít v našich stopách, připrav se na jedno prudké stoupání a jedno prudké klesání. 😉
Co ještě vidět na Tenerife?
Údajně stojí za to také pláže Las Teresitas a Abama, Mirador Cruz de Carmen či Loro Park.
Už jsi byl někdy na Tenerife? Co se ti tam nejvíc líbilo?