Menu Zavřeno

Mallorca: 4 skvělá místa, která navštívit

Největší z Baleárských ostrovů a zároveň největší ostrov Španělska byl na mém seznamu MUST VISIT už dlouho. O Mallorce jsem slýchala samé superlativy a u fotek na Googlu se pokaždé celá rozplývala. Není tedy divu, že když přišla řeč na svatební cestu, v hlavě se mi objevil obrovský nápis Mallorca. Sice jsme tam byli pouze 5 dní, ale stihli jsme vše podstatné – koupání, panoramata, památky a výborné jídlo. Která čtyři místa nám učarovala nejvíce?

Proč je právě Mallorca evropský ráj na zemi

Mallorca láká cestovatele nejen na svou křišťálově čistou (a příjemně teplou!) mořskou vodu, ale na své si přijdou také nadšení horští turisté a zejména pak profesionální i rekreační cyklisté. Tato španělská destinace je totiž proslulá množstvím cyklostezek a cyklistické obchody téměř na každém rohu jsou toho důkazem. Naše první cesta na tento krásný ostrov ve Středozemním moři byla ve znamení koupání a odpočinku, takže tipy na zajímavé cyklostezky či cestičky v horách vám dám snad příště.

První místo

Pláž Muro neboli Playa de Muro, též Platja de Muro

  • na severu ostrova

Jedním slovem boží! Přesně takhle jsem si představovala exotickou pláž v Evropě. Tenký proužek bílého jemného písku obklopený stromy – borovicemi, které pro jejich omamnou vůni miluji ze všech stromů nejvíce – a průzračná voda, v níž zapomenete na starosti všedního dne a prostě jen jste, plavete a čachtáte se. Chvilky strávené na Playa de Muro jsou zkrátka jako pohádka.

Tip: Vydejte se do města Alcúdia na místní trhy, které se konají každé úterý a neděli obvykle v čase 8:00 – 13:30. U tržiště se nachází velké parkoviště, kde můžete zaparkovat. Objevíte zde hromadu suvenýrů, kabelek, oblečení a všeho možného. My jsme si tam na památku pořídili tyhle nádherné ručně malované podtácky.

Druhé místo

Vyhlídka Mirador Es Colomer

  • na severu ostrova

Pokud se chcete na moře a útesy podívat pěkně shora, pak se vypravte na krátký výlet od Playa de Muro a navštivte vyhlídku Mirador Es Colomer. I když tady bývají davy lidí, v tomto případě to nevadí, ta panoramata opravdu stojí za to! Žádné vstupné se zde neplatí.

Třetí místo

Katedrála Panny Marie v hlavním městě Palma de Mallorca

  • na jihu ostrova

Monumentální stavba Catedral de Santa María (katedrála Panny Marie) nacházející se v hlavní městě Palma de Mallorca je jednou z největších gotických katedrál v Evropě. Na pohled je opravdu krásná, takže minimálně před odletem doporučuji se u ní alespoň na chvíli zastavit.

Čtvrté místo

Pizzerie I Genovesi

  • na jihu ostrova

Kousek od katedrály Panny Marie, uvnitř starého centra Palma de Mallorca, narazíte na nejlepší pizzu na světě (alespoň pro mě). Sice je to jen malinké okénko s pár stolíky venku, žádná honosná pizzerie, ale když vám na stůl v I Genovesi přinesou vaši objednávku, ani na moment nezapochybujete, že použili jen ty nejlepší ingredience. No a když se zakousnete… Madre mía! Nebe v puse.

Foto nemáme. Pizzu jsme si dali napůl a báli se, aby nám ji ten druhý nesnědl v okamžiku focení. Po jídle jsme zase byli plní dojmů, že jsme zapomněli vyfotit i onen úžasný podnik.

Krátký příběh k Mallorce

Letěli jsme v září, protože právě v tuto dobu je to prý na válení se u pláže nejlepší. A taky že bylo! Tedy naštěstí. Celou dobu před odletem nám totiž předpověď věštila déšť, déšť a zase déšť a k tomu ochlazení. My jsme to ale nevzdali a stále věřili, že se jedná pouze nějakou chybu v Matrixu. Což se nakonec ukázalo jako pravdivé. Pršelo pouze večer při příjezdu a pak poslední den při odjezdu, jinak se na nás celou dobu usmívalo sluníčko, které si jen občas odskočilo za mrak (někdy ale pěkně černý).

Nicméně musím říct, že poslední den pobytu pršelo opravdu vydatně a já už se začala poohlížet po Noemově arše. Stěrače nestíhaly, nebylo skoro vidět na krok a Policía Local postupně uzavírala silnice, po kterých se valily proudy vody z polí a řek. Je s podivem, že naše auto nezačalo plavat. V tu chvíli jsem si řekla, že Mallorku budu ráda navštěvovat, ale že žít tam asi nepotřebuji. Prostoupila nás také drobná nejistota, že nestihneme dojet na letiště včas. Naštěstí se ale voda tryskající z nebes cestou uklidnila a v hlavním městě Palma de Mallorca nás opět s otevřenou náručí přivítalo slunce.

Užitečné tipy

  • Půjčení auta – při půjčování auta v autopůjčovně u letiště si připravte depozit (zálohu) na debetní kartě, odkud vám peníze strhnout, nebo na kreditní kartě, kde vám je zablokují. Pokud se bojíte, že byste někoho nabourali, vezměte si před odletem v rámci cestovního pojištění balíček půjčení auta, který vás vyjde mnohem levněji, než kdybyste zaplatili připojištění, které se vám budou snažit vnutit na pobočce. Připojištění od půjčovny vychází obvykle víc než samotné půjčení auta. A kdyby do vás někdo naboural, jde to za autopůjčovnou, která je na to pojištěná, ne za vámi. I když vám budou tvrdit opak.
  • Na hotelu – pokud si dopřejete luxus a ubytujete se v hotelu, půjčí vám osušku na pláž, takže s sebou nemusíte brát žádné ručníky a ušetříte místo v batohu. Vedle toho se vyplatí zvolit polopenzi, protože nebudete muset neustále řešit jídlo, ale přitom se ráno a večer dosytosti nadlábnete a k tomu máte celý den volný na koupání, výlety a návštěvu místních podniků. Pokud si vyberete čtyřhvězdu, pak si raději zkontrolujte požadovaný dress code hotelu, aby vám nechybělo vhodné oblečení na večeře. Pod stanem, na Airbnb ani z pozice couchsurfera toto samozřejmě řešit nemusíte 🙂
  • Siesta – nezapomeňte, že i tady platí siesta, takže si hlídejte čas, kdy je většina podniků zavřená, abyste nestrádali hladem. Nejčastěji mívají zavřeno od 15:00 – 18:00.

Co říci závěrem? Mallorca je bezesporu kouzelné místo a už rozumím tomu, proč ji všichni mí kamarádi tolik chválí a doporučují. Pokud jste tam tedy ještě nebyli, určitě si naplánujte dovolenou právě zde. A pokud máte malé děti, bude se vám na Mallorce také velmi líbit. Obzvláště na Playa de Muro, kde se to spokojenými dětmi jen hemžilo. Klidná, průzračná voda a úzká pláž z jemňounkého písku vytváří dokonalý prostor pro hraní (bez obav).

Mějte se krásně!

Slovotvorka