Menu Zavřeno

Fermentovaný bezlepkový chleba z pohanky lámanky

To je ale zvláštní recept na pečení chleba, pomyslela jsem si. Fermentování pro mě byla novinka. Každopádně jsem to vyzkoušela a od té doby peču fermentovaný chleba poměrně často. Dobře se totiž tráví, je bez lepku a navíc opravdu dobře chutná. Je to něco jiného, než na co jsme zvyklí z běžné pekárny, ale fakt to stojí za to! Jak na to?

Fermentovaný chleba - recept

Fermentovaný chleba z pohanky lámanky mi v rámci terapie SIBO doporučila Karolína a podobný recept jsem našla také například na webech Pohankový mlýn a Holka z lesa. Recept si můžeš přizpůsobit podle svých potřeb a chuti. Nicméně já mám vyzkoušeno, že na délce fermentování fakt záleží! Když to dodržíš, chlebík hezky vyroste a je nadýchaný. V opačném případě je buď z něho hutná placka nebo mu prostě chybí život, a to doslova.

Ingredience

  • 400 g pohanky lámanky (Šmajstrla nebo Probio)
  • 40 g lněných semínek
  • 40 g dýňových semínek (lze použít i slunečnicová)
  • 1 ČL psyllia
  • 1 litr vlažné vody + 1 sklenice vlažné vody (dávám 200 ml)
  • 1 ČL soli
  • 2 ČL kmínu (Sonnentor)
  • Trocha pepře

Na formu

  • Bezlaktózové máslo na vymazání formy
  • Bezlepková mouka na vysypání formy

Potřeby

Příprava

Teplota v troubě:
40 minut 220 °C ve formě ► 10 minut 220 °C na plechu

Čas:
Vyhraď si přibližně 2–3 dny (24 hodin + 12–24 hodin + cca 1 hodina)
Například: první fermentace v 16:00, druhá v 16:00 a pečení v 9:00

Postup:

  1. Pohanku lámanku namočíme do litru vody a necháme fermentovat. Mísu můžeme přikrýt bavlněnou utěrkou.
  2. Po 24 hodinách pohanku scedíme přes sítko (připrav se na pěkně slizkou tekutinu – je to tak v pořádku), přidáme sklenici vody, semínka, psyllium, sůl, pepř a kmín a vše pořádně rozmixujeme tyčovým mixérem.
  3. Směs necháme odležet a fermentovat dalších cca 17 hodin (to mi zatím přišlo nejlepší). Opět můžeme mísu přikrýt bavlněnou utěrkou nebo potravinovou fólií.
  4. Po druhé fermentaci nalijeme těsto do vymazané a vysypané formy a pečeme 40 minut na 220 °C.
  5. Následně chleba vytáhneme z trouby, přendáme na plech s pečicím papírem a pečeme dalších 10 minut.
  6. Po dopečení přendáme chleba z plechu na mřížku, aby se zespodu nezapařil, a po zchladnutí zabalíme do utěrky a dáme do sáčku.

Nechce se ti péct? Skvělý chleba – BIO Bezlepkový semínkový – koupíš na Rohlíku nebo ve vybraných prodejnách po celé ČR. Mrkni na web Kolackovapekarna.cz.

Spotřeba chleba

Chleba vydrží dobrý několik dní. Zejména, když je zabalený v bavlněné utěrce a v sáčku. Je poměrně velký a sytý, tak i mizí pomalu, takže se dlouhý čas přípravy a pečení vykompenzuje tím, že si na něm můžeš skutečně dlouho pochutnávat.

Konzumace chleba

Oproti klasickému chlebíku je o něco vlhčí, takže ho nejraději jen tak přikusuju třeba s plátkem šunky bez cukru k míchaným vajíčkům nebo zeleninovému salátu.

Chlebík z pohanky lámanky

Dobrou chuť!

Pošli mi pak svůj výsledek na sylvie@slovotvorka.cz, nebo mě označ na Instagramu.