Na Buchty po ránu nekoukáme. My obecně televizi moc nesledujeme. Ovšem když nám maminka od mého muže řekla, že v pořadu od Josefa Maršálka dělali bezlepkový chleba, hned druhý den jsme ho šli zkusit upéct. A je super! Možná se na ty Buchty přece jen ještě mrknem.
Recept na bezlepkový chleba jsme si upravili podle svých potřeb. A tedy – neobsahuje javorový sirup ani cukr. I bez něj hezky naroste a nemáme pocit, že je tam potřeba.
Hlavními ingrediencemi jsou pohanková mouka a celozrnná rýžová mouka. Dále bramborový škrob, aby chleba držel tvar a výšku, a psyllium (jitrocel indický) jako zdroj vlákniny a též zahušťovadlo a lepidlo místo klasického lepku.
Ingredience
Velká mísa
- 150 g pohankové mouky
- 90 g celozrnné rýžové mouky
- 100 g bramborového škrobu (alternativa: tapiokový škrob, nebo půl napůl)
- 150 g vody
- 7 g sušeného droždí (20 g čerstvého droždí)
- 12 g octa (3 PL)
- 10 g soli (1 ČL)
- 5 g kmínu (2 ČL)
- Pohanková mouka na pomoučení válu a ošatky
Malá miska
- 240 ml vody
- 20 g psyllia (cca 3 plné ČL)
Potřeby
- Velká mísa
- Menší miska
- Ošatka z přírodního pedigu – my používáme ošatku na kynutí Orion
- Vál na přípravu bochánku – my používáme vál s klipem Tescoma
- Plech
- Pekáč nebo skleněná nádoba na vodu
- Plastová stěrka na těsto (vařečka) – dá se použít třeba stěrka Tescoma
- Hranatá plastová stěrka. My používáme Tescoma stěrku DELÍCIA (ta bílá)
- Čajová lžička
- Polévková lžíce
- Kuchyňský robot nebo ruční mixér
- Větší sítko
- Mřížka na pečení (na chladnutí pečiva)
- Bavlněná utěrka
- Potravinová fólie
Příprava
Teplota v troubě:
20 minut 250 °C ► 30 minut 200 °C
Čas:
Vyhraď si přibližně 3 hodiny
Postup:
- Do menší misky nalijeme vodu, přidáme do ní psyllium a rozmícháme ho lžičkou nebo metličkou, ať v něm nejsou hrudky. Necháme v teple odpočinout cca 15 minut a počkáme, až směs zhoustne.
- Když máme připraveno psyllium, nalijeme do druhé větší mísy vodu, do ní rozprášíme sušené droždí a rozmícháme ho lžičkou. (Pokud děláme kvásek z klasického droždí, zaděláme na něj spolu s psylliem.)
- Do mísy s vodou a droždím pak přidáme nejprve odpočaté psyllium a následně všechny ostatní ingredience. Necháme hníst v robotu (nebo ručně) cca 8 minut, dokud nevznikne kompaktní těsto.
Kynutí
- Mísu zakryjeme potravinovou fólií a těsto necháme kynout cca 1 hodinu do dvojnásobného objemu.
- Roztáhneme vál, posypeme ho trochou pohankové nebo rýžové mouky a těsto na něj vyklopíme. Poté z těsta vytvarujeme bochánek tak, že těsto stlačíme, překládáme dovnitř, překlopíme a nakonec zakulatíme. Vložíme do pořádně pomoučené ošatky, přikryjeme utěrkou a necháme kynout na dvojnásobný objem další cca 1 hodinu (když je doma chladněji, můžeme nechat kynout klidně 2 hodiny a více).
Pečení
- Troubu rozpálíme na 250 °C a vložíme do ní plech (bez pečicího papíru). Nakynutý chleba pak na něj opatrně vyklopíme z ošatky a uprostřed lehce nařízneme, aby z něj mohla unikat pára. Do trouby vložíme dospodu pekáček s cca 100 ml vody a plech s chlebíkem. Pečeme 20 minut.
- Následně snížíme teplotu v troubě na 200 °C a pečeme ještě dalších 30 minut.
- Po dopečení přendáme chleba z plechu na mřížku, aby se zespodu nezapařil, a po zchladnutí zabalíme do utěrky a dáme do sáčku.
Ozvláštnění
Do těsta můžeš přimíchat semínka, která tomu dodají nějaké zdraví prospěšné látky navíc a zároveň ozvláštní chuť chleba. Může se jednat například o lněná, slunečnicová nebo dýňová semínka. Klidně můžeš přisypat tymián, fenykl, anýz nebo koriandr. Záleží na tobě.
Dobrou chuť!
Pošli mi pak svůj výsledek na sylvie@slovotvorka.cz, nebo mě označ na Instagramu.